

Uroczystość 1050-lecia chrztu Polski miała wymowę faktu o znaczeniu nie tylko dla Polski, lecz także Europy. Jej uczestnikami wraz z 35-tysięczną publicznością byli: legat papieski ks. kardynał Pietro Parolin, gość specjalny tego wydarzenia, nuncjusz apostolski w Polsce, przedstawiciele polskiego episkopatu i episkopatów Europy, członkowie polskiego rządu, parlamentarzyści i samorządowcy. Świętowanie tego jubileuszu na stadionie Inea w Poznaniu sprzyjało wielkiej spontanicznej manifestacji radości.
Specjalny muzyczny program artystyczny pierwszej części tej uroczystości z udziałem licznych zaproszonych muzyków, piosenkarzy, poprzedzający Eucharystię, ujmujący w treściach utworów i symbolach liczne odwołania do wątków historycznych i religijnych, o wymowie pełnej optymizmu, wyzwolił pod dachem stadionu euforię.


We wspólne śpiewanie i modlitwy angażowali się wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli. Siostry zakonne, klerycy, proboszczowie. Wielu wyrażało radość spontanicznymi nieokiełznanymi tańcami, okrzykami i oklaskami. Muzyka i śpiew płynęły spod kopuł sektorów stadionu i z jego nie zadaszonej części na murawie – jako jeden wielotonowy głos poruszonych do głębi dusz, celebrujących poczucie mocy tego jubileuszu.
Hasło uroczystości: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” widniało wszędzie. Jest zawarte w wypowiedzi ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podanej w broszurze specjalnie przygotowanej na tę uroczystość w zdaniu kończącym publikację „Świętowanie jubileuszowe”, mającym charakter przesłania: „Trzeba zarażać innych pięknem życia chrześcijańskiego, bo tam, gdzie jest chrzest, tam jest i nadzieja”.


Słowa te, uproszczone do formuły hasła każdy uczestnik tego spotkania znalazł na gadżetach w tzw. pakiecie pielgrzyma, w którym oprócz wody, bułki, talonu na herbatę czy kawę, opaski i szalika pomieszczono: wspomniane wydawnictwo zawierające publikacje nawiązujące do faktografii związanej z chrztem Mieszka I i jego znaczenia autorstwa ks. abp. Stanisława Gądeckiego i ks. Szymona Stułkowskiego („Jesteśmy ochrzczeni”), treści i przebieg liturgii przygotowanej na te obchody, teksty pieśni oraz płytę z pieśniami: „Tyś jest mój syn” – utworem skomponowanym przez Roberta Jansona do słów Iwony Waksmundzkiej oraz „Gdzie chrzest, tam nadzieja” – z muzyką Leopolda Twardowskiego do słów: Heleny Sperskiej-Abbe i Leopolda Twardowskiego.
„Chrzest Polski bez wątpienia był najbardziej przełomowym momentem w historii Polski, chociaż roczniki polskie pod rokiem 966 notują jedynie kilka słów: »Mesco dux Polonie baptizatur«, co znaczy: »Mieszko książę Polski został ochrzczony«. Pewne jest, że chrzest Mieszka odbył się na terenie jego domeny w Wielkopolsce. Zgodnie ze stanem badań był to 14 kwietnia 966 r.” – stwierdza ks. abp Stanisław Gądecki w publikacji zawartej w wydawnictwie „Gdzie chrzest, tam nadzieja” i podkreśla: „Władca swoim przykładem musiał pociągnąć poddanych. W innym przypadku chrystianizacja nie zakończyłaby się powodzeniem. Ten fakt przesądził o dalszym kierunku polskiej kultury, zakorzeniając nas w zachodnim chrześcijaństwie”.
Eucharystia, będąca główną uroczystością religijną obchodów jubileuszu chrztu Polski, odprawiona przez legata papieskiego ks. kard. Pietro Parolina, skupiła wszystkich obecnych na liturgii, modlitwie, homilii, odsłuchaniu deklaracji Kościołów o wzajemnym uznaniu chrztu św. z 2000 roku.
„Dziękujcie Bogu za cenny dar wiary, którą dziś celebrujemy z okazji 1050. rocznicy chrztu księcia Mieszka I z dynastii Piastów” – mówił w homilii legat papieski ks. kard. Pietro Parolin, akcentując znaczenie tej dziękczynnej intencji. „Dziękujcie Mu za dar pokoju i stabilności granic waszego kraju, tak często doświadczanego konfliktami i rozbiorami” – podkreślał wysłannik Rzymu.




Uczestnicy Mszy św. odnowili chrzest z jego przyrzeczeniami. Dwie kobiety Roksana Anastazja i Aleksandra podczas tej uroczystej celebry przyjęły sakramenty chrztu, bierzmowania i Komunii św., a kilkanaście osób świeckich otrzymało krzyże misyjne pobłogosławione przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego, z którymi zostali posłani do apostolskiej posługi chrystianizacji w Polsce. Na wyczytywane nazwiska wybrańców wyróżnionych tą misją i krzyżami – w różnych sektorach stadionu podnosiły się gromkie okrzyki i oklaski ich sympatyków czy znajomych.
„Jesus Christ Superstar”. Po pierwszej części sobotniego programu uroczystości wielu jej uczestników pozostało na miejscu, oczekując na zaplanowany wieczorem musical „Jesus Christ Superstar”, który przygotował Teatr Muzyczny w Poznaniu. Wkrótce też widać było gromady licznych zainteresowanych tym spektaklem, zmierzające w kierunku stadionu.

Obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski swoim patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Archidiecezja Poznańska, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerską rolę w jego organizacji przyjęli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Konferencja Episkopatu Polski.
Stefania Pruszyńska
Fot. RedGAI, Stefania Pruszyńska
Publikacja jest również dostępna w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl
— Stefania Pruszyńska
Stefania Pruszyńska (Stefania Golenia). Redaktor-dziennikarka, eseistka, recenzentka, poetka, autorka utworów wielu gatunków literackich (aforyzmów, grotesek, utworów satyrycznych i satyropodobnych i in.) i sztuki plastycznej. Także - fotoreportaży i fotografii artystycznych i reportażowych. PONIŻEJ INFORMACJE O: I. DROGACH REDAKTORSKICH, DZIENNIKARSKICH, Z AKTUALIAMI; II. DROGACH TWÓRCZYCH: LITERACKICH I SZTUKI PLASTYCZNEJ; III. NAGRODACH I CERTYFIKATACH, NAUCE, POGLĄDACH.
⇒⇒⇒ OD 1989 r. W REDAKCJACH i WYDAWNICTWACH. Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), polsko-amerykańskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej” (1996 – 2000) i tygodniku „Wprost” (1996 – 2000). ⇒⇒⇒ Także w różnych okresach: redaktor merytoryczna polskich wydawnictw książkowych i redaktor-korektor różnych wydawnictw drukowanych, w tym prasy polskojęzycznej, a także wademeków w kilku językach europejskich, oraz prac naukowych albo w ramach pracy w wydawnictwach równocześnie: przedstawicielka wydawnictwa na stoisku firmowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich czy jako specjalistka-przedstawicielka wydawnictwa ds. kontaktów z mediami. ⇒⇒⇒ W latach studenckich i nieco później m.in.: asystent antykwarski w PP „Desa”, analityk w laboratorium bakteriologii WZSChPiG.
⇒⇒⇒ W RÓŻNYCH OKRESACH WE WSPÓŁPRACY REDAKTORSKIEJ, PUBLICYSTYCZNEJ, AUTORSKIEJ, INFORMACYJNEJ: z prasą polonijną, np. dwutygodnikiem „Kurier”, Hamburg (1993 – 2010) czy np. z „Dziennikiem Polskim” (Londyn) i tytułami wydawanymi w Polsce, m.in. z: „Welcome to Poznań”, „Merkuriuszem Polska”, „Forum Wielkopolski”, „Aspektami Kulturalnymi”, Magazynem Muzycznym „Brzmienia”, „ABC”, „Protokołem Kulturalnym” oraz z redakcjami czasopism i portali środowisk dziennikarskich i literackich, w tym aktualnie: drukowanego i witryny prezentacyjnej „Protokołu Kulturalnego” i Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich ⇒⇒⇒Także redaktor merytoryczna rzadkich tematycznie publikacji książkowych, np. „Księga romska” Władysława Iszkiewicza, wyd. Fundacja „Bahtałe Roma”. Również redaktor- korektor merytoryczny: prasy drukowanej (miesięczniki), publikacji książkowych, monografii (artyści), m.in. Rafała Boettnera-Łubowskiego, „W kręgu światła i koloru. O twórczości Edmunda Łubowskiego”, albumów artyst., np. „Orły polskie. Rzeźby w drewnie” Henryka Zięby, biuletynów szkół wyższych (np. „Studenckie Graffiti”) czy prac naukowych i innych, w tym we współpracy m.in: z Domem Wydawniczym „Netter”, uczelniami wyższymi: Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, WSB, ze Związkiem Literatów Polskich czy fundacjami. *** Ponadto: animatorka kulturalna, realizatorka publikacji patronackich i akcji własnych oraz w ramach redagowanej Gazety Autorskiej „IMPRESJee”, aktualnie: Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl
⇒⇒⇒ Od 2006 r. – redaktor naczelna, wydawca i realizatorka eksperymentalnie założonej na platformie Blox.pl Gazety Autorskiej „IMPRESJee”www.impresjeee.blox.pl, nr 2190 w Rejestrze Prasy Regionalnej w SO w Poznaniu, obecnie mającej nowy adres i nazwę: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl www.impresjee.pl * (scala zasoby Portalu Autorskiego IMPRESJee.pl z zasobami Gazety Autorskiej „IMPRESJee”). ******* Scalanie zasobów 2 mediów jest rezultatem zamknięcia przez Agorę SA w dniu 29 kwietnia 2019 r. platformy Blox.pl, na której redagowała: Gazetę Autorską „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl (ok. 7,7 mln wizyt Czytelników, na TOP 1000 Blox.pl – 1. miejsce w kategorii: Prasa i Media i 1. miejsce w kategorii: Media); własne witryny artystyczne: poetycką: Poezja, Stefania Pruszyńska (ok. 570 tys. wizyt) i ArtGrafPoeFoto oraz podstrony, witryny specjalne tematyczne.
⇒⇒⇒ II. TWÓRCZOŚĆ LITERACKA-POETYCKA i PLASTYCZNA: POEZJA, ESEJE, AFORYZMY, UTWORY SATYRYCZNE, SATYROPODOBNE I INNE. *** PUBLIKACJE. Wcześniejsze: rozproszone od lat 80 i z 90. Najnowsze: w „Protokole Kulturalnym” (nr 69); w Portalu Autorskim IMPRESJee.pl www.impresjee.pl; w polsko-niemieckiej antologii polskiej poezji IV – Anthologie der polnischen Lyrik IV „Jak podanie ręki” – „Wie ein Haendedruck” (wyd.: Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018); w polsko-francuskiej Antologii poezji współczesnej X „Jak podanie ręki” – „Comme serrer la main” (wyd.: Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, 2018), antologii „Po-tyczki aforystów”, III, wyd. Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich 2018; w polsko-angielskiej Antologii poezji „Jak podanie ręki” − Anhology of contemporatory poetry „Like The Hand of Friendship”; we własnych autorskich portalach artystycznych: Poezja, Stefania Pruszyńska oraz: ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska; własnym autorskim zbiorze poetyckim „Szepty dalekobieżne” (San Francisco 2009); w czasopismach, m.in.: „Welcome to Poznań”, „Merkuriusz Polska”, „Protokół Kulturalny”; prasie internetowej: Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl; w wydawnictwach książkowych innych autorów (np. książce autobiograficznej Miklosza Deki Czurei, Króla Czardasza, wirtuoza skrzypiec).
***PREZENTACJE LITERACKIE. Od 2007 r. na wielu spotkaniach literackich czy festiwalach, w wielu miejscach na wydarzeniach w Poznaniu (m.in. w Domu Bretanii, Domu Romskim, klubie ZAK) i w regionie Wielkopolski (w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykówku, na plenerowych imprezach kulturalnych np. w parku przypałacowym w Nieszawie czy w Ludwikowie); za granicą, m.in. na Krecie (2010 r.); w Radiu Emaus (2012); na spotkaniach literackich w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2011, 2013 i 2017); w Auli UAM w Poznaniu (20 sierpnia 2017); w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (listopad 2018); podczas II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich: (Piła, październik 2018 r.) i na „Aforystykonie”, organizowanych przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich (Kalisz, 30 listopada 2018), na festynie w Dwujęzycznym LO im. Jana Nowaka -Jeziorańskiego w Poznaniu (październik 2019); podczas III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej (październik 2019). ***WYSTAWY I PREZENTACJE PRAC PLASTYCZNYCH: VIII MASTRiN pn. Harmonia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (2011); w Bibliotece Publicznej w Buku (2012), w Auli UAM 20 sierpnia 2017 r., w Wielkopolskim Urz. Woj. (grudzień 2017); w Klubie Literackim „Dąbrówka” (2013, 2017), wcześniej podczas spotkań autorskich m.in. na Krecie – w Rethymno i Adelianos Kampos (2010); ***PUBLIKACJE GRAFIK, RYSUNKÓW. Rysunki satyryczne w Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1990 - 1991); grafiki w autorskim zbiorze swoich wierszy „Szepty dalekobieżne”; na okładkach książek (Lednickiej Wiosny Poetyckiej: „Żeby marzyć”, „W Gaju Poezji. Lednicka Wiosna Poetycka 1997 – 2015” w oprac.. prof. Jana Grada – w ramach współpracy ze Związkiem Literatów Polskich; w prasie drukowanej (np. „Welcome to Poznań”) i internetowej: Gazecie Autorskiej „IMPRESJee”, Portalu Autorskim IMPRESJee.pl oraz we własnych artystycznych witrynach autorskich: ArtGrafPoeFoto i Poezja, Stefania Pruszyńska. ⇒⇒⇒NAGRODY, CERTYFIKATY. Nagroda w konkursie na felieton „Arkusza” – miesięcznika kulturalnego, wyd. przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996 r.); Dziennikarskie Koziołki 2017 w kategorii: Redakcja, przyznane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wręczone 9 maja 2017 r. na gali w Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).
Certyfikaty: US WEST Polska – specjalistka ds. konsultacji * Z ekonomii społecznej – BO Doradztwa i Edukacji pod egidą Europejskiego Funduszu Społecznego *** NAUKA. Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej ***POGLĄDY. Jest zwolenniczką rozwoju dialogu kultur.