Organizatorzy i wszyscy zaangażowani zdążają do pobicia rekordu w kolejnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, już 28. Tegorocznym hasłem tej potężniejącej poparciem i wsparciem publicznej zbiórki pieniędzy na obrane humanitarne cele jest „Wiatr w żagle”. Środki, zawdzięczane licznym dobroczyńcom nie tylko z Polski, tym razem będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, mającego zapewnić najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Fundacja WOŚP w tegorocznej akcji zbiera środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Dzisiaj na rzecz WOŚP kwestuje w całej Polsce 120 tysięcy wolontariuszy. Na darczyńców zaś czeka aż 35 milionów samoprzylepnych serduszek.
Sztaby 28. Finału WOŚP
Od 7 października 2019 roku działał serwis umożliwiający zgłaszanie sztabów 28. Finału WOŚP i zapisów wolontariuszy. Funkcjonuje 1750 sztabów, w tym 100 znajdujących się poza granicami Polski, które uruchomiły: Australia, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Rosja, Singapur, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tanzania, Węgry, Wielka Brytania.
W ubiegłorocznym 27. Finale WOŚP stworzono 1687 sztabów, w tym 86 − za granicą.
Od 15 grudnia 2019 aż do dnia finału sztaby mogły organizować wydarzenia
Efektem entuzjazmu aktywistów tworzących sztaby jest 2 tysiące takich wydarzeń i umieszczenie w tym czasie puszek stacjonarnych na zbiórkę pieniędzy w ok. 15 tysiącach sklepów i lokali handlowo-usługowych.
W Poznaniu sztab WOŚP i wiele atrakcji w nowym miejscu − w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich
W tym roku Orkiestra Jerzego Owsiaka znalazła większą przestrzeń niż dotąd przed Centrum Kultury „Zamek”. Tutejszy sztab, jeden z kilkunastu w Poznaniu, ma swoje lokum na Międzynarodowych Targach Poznańskich − w hali nr 1. Organizatorzy przygotowali mnóstwo różnych zajęć i konkurencji dla publiczności zarówno w hali nr 1, jak i w hali nr 2 MTP. Tu też ok. godz. 20.00 rozpocznie się „Światełko do nieba” pod hasłem: „Tytka z glancem”. Wieczorne muzykowanie zaś wypełnią występy takich formacji, jak: Chłopcy z Placu Broni, Camping Hill, Ten Numer To Kłopoty, Fabulous Anima, Golden Life, Mike oraz Modest Pastiche.
Wolontariusze zbierają datki do puszek stworzonych z myślą o ekologii
Dzisiaj na ulicach miast w Polsce i za granicą kwestuje 120 tysięcy wolontariuszy. Każdy z nich ma charakterystyczną kolorową puszkę i identyfikator WOŚP z imieniem i nazwiskiem, zdjęciem wolontariusza, numerem zbiórki, hologramem potwierdzającym oryginalność identyfikatora, pieczątką Fundacji WOŚP oraz kodem QR.
Przed laty wolontariusze rozpoczynali zbiórki od własnoręcznie wykonanych pudełek i pojemników. Były one prototypem aktualnie używanej skarbonki z tektury.
Te puszki-skarbonki, w które teraz są wyposażeni kwestujący, to specjalny produkt firmy Stora Enso.
Produkuje puszki z surowców odnawialnych – wykorzystując tekturę na bazie papieru makulaturowego. Jako światowy lider w dostarczaniu materiałów wytwarzanych z takich surowców, Stora Enso wierzy, że już wkrótce będzie możliwe całkowite odejście od materiałów nieodnawialnych. Udać może się to dzięki wzrostowi świadomości i wrażliwości ekologicznej w społeczeństwie. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, a także całej naszej planecie. Również w tym przypadku Stora Enso działa ramię w ramię z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zadbają o to, by po zakończeniu Finału tekturowe skarbonki trafiły do ponownego przerobu.
Dotąd Stora Enso, która gra z Orkiestrą już 22 lata, przekazała 2 mln 690 tys. skarbonek. Na 28. finał zwiększyła zaś swoją dostawę o 200 tysięcy − tyle ich Orkiestra przyjęła w tym roku.
Orkiestra pomaga podnieść poziom wyposażenia szpitali
27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.
Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy, jako organizacja pozarządowa, wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki − objaśnia dyrektor ds. medycznych WOŚP Lidia Owsiak.
Sprzęt dla medycyny dziecięcej: chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii to cele 28. WOŚP
Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe” − podaje WOŚP.
Wskazywane przez WOŚP cele powiązane z głównymi, to także: „zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej: inkubatorów, monitorów, respiratorów i strzykawek automatycznych i objętościowych. Niezbędne będą również zakupy ultrasonografów i echokardiografów do sal operacyjnych i oddziałów pooperacyjnych”.
Ogólna chirurgia dziecięca − ponad 80 000 operacji w 2019 roku
W ostatnim roku w Polsce w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej, wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać liczbę operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu. Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych, jak i edukacja zespołów zabiegowych. Konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który będzie również ekspertem medycznym 28. Finału WOŚP.
Kardiochirurgia dziecięca w Polsce − ok. 2500 operacji rocznie
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 28 lat temu dla ratowania życia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Obecnie w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce wykonuje się rocznie ok. 2500 operacji serca u dzieci, w tym najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Jesteśmy pod tym względem unikatowym krajem europejskim, a wyniki leczenia tych dzieci należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.
Polska neurochirurgia dziecięca − 3000 operacji rocznie
W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia nie posiada. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia. Naszym ekspertem w tej dziedzinie jest prof. dr hab. Marcin Roszkowski z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Formy wsparcia w 28. Finale
• Datek do puszki wolontariusza w dniu Finału • Wpłata online na stronie Fundacji • SMS o treści SERCE na 75 565 (6,15 PLN z VAT) • Aukcje na Allegro • Zakup gadżetów w Lidlu • Założenie eSkarbonki od Mastercard i kwestowanie on-line • Wpłaty za pośrednictwem mBanku – akcja „100 na 100” • Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców w dniu Finału • Wsparcie poprzez aplikację mobilną • Zorganizowanie zbiórki na Facebooku • Przekazanie datku na Facebooku • Współtworzenie wirtualnego serca – Wspieram.to • Finałowa zrzutka w serwisie zrzutka.pl • Wsparcie wirtualnej puszki Allegro • Wsparcie wirtualnej skarbonki siepomaga.pl • Zakup karty upominkowej H&M • Wspieranie WOŚP z aplikacja mobilną PLAY 24 • Zakup orkiestrowego soku Dawtona • Przekazanie ubrań – akcja Ubrania do Oddania • Przelew z Wielkiej Brytanii przez serwis Sami Swoi • Wsparcie poprzez wpłatę na stronie GG
Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców
Nagrodami w Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców są Złote Serduszka, wykonane ze złota otrzymanego w czasie poprzedniego Finału oraz Złote Karty Telefoniczne Play. Licytacja w 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa.
Dla licytujących została stworzona specjalna strona internetowa umożliwiająca zainteresowanym zgłaszanie swojej chęci uczestnictwa w licytacji i deklarowanie darowizn dla Orkiestry.
Zakończenie licytacji jest co rok najbardziej emocjonującym momentem całodniowej transmisji. Obserwują go miliony telewidzów oraz internautów.
Akcja jest tak szeroko zakrojona, że warto sięgać po informacje, by rozeznać się w wielości proponowanych form udziału. I tak np. oprócz już podanych, WOŚP przygotowała np. specjalny numer telefonu czy udział w wideorozmowie z konsultantem WOŚP.
Przebieg licytacji i wysokości zgłaszanych darowizn można obserwować w telewizji i Internecie.
Rekordy licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców
Podczas ubiegłorocznego 27. Finału WOŚP Złote Serduszko nr 1 wylicytowane zostało za 1,2 mln złotych. Rekordowa kwota: 165 000 zł za Złotą Kartkę została osiągnięta podczas 24. Finału.
Polskie Stowarzyszenie Komiksowe w trzeciej edycji pod nazwą „Polski Komiks na Finale WOŚP”
Drużyna polskich artystek i artystów komiksowych, wspierając Finał, stworzy specjalny, oryginalny rysunek! Zaplanowano również miniwarsztaty rysunkowe dla najmłodszych.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla Australii
W Australii, która zmaga się z nie dającymi się opanować żywiołowymi pożarami, ogarniającymi wielkie połacie tego kraju, zorganizowano sztaby 28. WOŚP w Sydney, Newport na przedmieściach Melbourne i Bennett Springs na przedmieściach Perth.
Jak podaje komunikat, „Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP, opublikował na stronie internetowej apel skierowany do australijskiej Polonii i australijskich sztabów WOŚP. Wyraził w nim swoją i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy solidarność ze wszystkimi, którzy potrzebują pomocy i walczą z klęską żywiołową. Poprosił jednocześnie organizatorów australijskich zbiórek WOŚP o to, by zebrane w tym roku środki finansowe, przekazali organizacji pozarządowej, która na miejscu pomaga ratować życie i zdrowie ofiar pożarów”.
Orkiestra J. Owsiaka zapowiada również specjalny gest solidarności z Australią podczas głównego koncertu Finału WOŚP w Warszawie: na placu Bankowym „nad głowami publiczności zostanie rozwinięta flaga Australii, a Jurek Owsiak w specjalnym wystąpieniu skieruje wyrazy wsparcia w stronę walczącego z żywiołem kraju”.
Pamiętajcie, że w takich momentach, zawsze solidaryzujemy się z tymi, którzy potrzebują pomocy. Wierzymy, że pokonacie żywioł, ale wiemy także, że czeka Was ogromny wysiłek, aby odbudować to, co zostało zniszczone. Zawsze możecie liczyć na nas! – napisał Jurek Owsiak.
Treść apelu znajduje się na stronie WOŚP: https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/jurek-owsiak-doaustralijskiej-polonii
Ostatnia puszka Prezydenta Pawła Adamowicza w ubiegłorocznym Finale WOŚP
Tuż po dramatycznych wydarzeniach, do których doszło w czasie Światełka do Nieba w Gdańsku, na Facebooku wystartowała zbiórka „Ostatnia orkiestrowa puszka Pana Prezydenta Pawła Adamowicza”, w ramach której, dzięki zaangażowaniu 264 tysięcy internautów, udało się zebrać prawie 16 milionów złotych. Była to największa zbiórka w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Kolejną zbiórką była: „Hej Pati! Zgubiłaś coś”. Jej celem było zebranie kwoty dzielącej ją od 16 mln złotych.
Imponujący plon tych zbiórek to dane o zakupach z uzyskanych z nich środków, przytoczone przez WOŚP:
Wyposażenie do gdańskich placówek medycznych: • karetka typu N, rezonans magnetyczny i system monitorowania pacjenta + głowica echo do ultrasonografu dla Szpitala św. Wojciecha • wyposażenie medyczne dla Hospicjum im. Dudkiewicza • echokardiograf, aparat do znieczulania, 3 materace przeciwodleżynowe, fotel kąpielowy, laser do leczenia blizn pooparzeniowych do Szpitala im. M. Kopernika • rezonans magnetyczny, USG + inkubator i aparat do znieczulania do Uniwersyteckiego Centrum Medycznego • tomograf komputerowy, system monitorowania pacjenta i zestaw do trudnej intubacji oraz do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych dla Szpitala Dziecięcego WOŚP z rekordowym wynikiem 1%.
Program na antenach: TVN Relacje w Dzień Dobry TVN: od godz. 7.30 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: 12.00, 14.15, 16.25, 18.40, 22.10 Światełko do nieba: 19.45 TTV 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: 10.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.30 Światełko do nieba: 19.45 Relacje w programie Express: 09.45, 15.45, 17.45, 20.10 LIVE w player.pl 12.00-12.30, 14.15-14.40, 16.25-16.50, 18.40-19.00, 19.45-20.10, 22.10-00.00
Wielka Ściskawa 2020 − oficjalne wydarzenie WOŚP
Akcja Wielka Ściskawa to specjalny konkurs dla Sztabów organizujących 28. Finał WOŚP w dniu Finału, 12 stycznia. Zwycięzcy otrzymają od Fundacji WOŚP profesjonalny sprzęt medyczny.
Konkurs polega na zebraniu jak największej liczby osób w obrębie namalowanego na ziemi serca o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Projekt w skali ogólnopolskiej zadebiutował rok temu, od 28. Finału Ściskawy są oficjalnymi wydarzeniami Finału WOŚP, a ich organizatorzy walczą o specjalne nagrody.
Dla Ściskaw w Polsce będzie to sprzęt medyczny o wartości 50 tysięcy złotych, zaś dla sztabów zagranicznych − Puchar Wielkich Serc. Szczegóły dotyczące organizacji akcji podaje regulamin WOŚP.
Duże poparcie podatników dla organizacji pożytku publicznego
Z danych wynika, że aż 14,5 miliona osób spośród podatników rozliczających się za 2018 rok postanowiło wesprzeć swoim 1% organizacje pożytku publicznego.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znajduje się w czołówce organizacji, którym Polacy najchętniej przekazują 1% – zajmujemy czwarte miejsce w kraju (w porównaniu z ubiegłym rokiem jest to awans o 2 pozycje) po Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.
13,7 miliona złotych to kwota, którą Polacy przekazali Fundacji WOŚP w ramach 1%.
Wzrost o ponad 5 milionów złotych w stosunku do poprzedniego roku i awans o dwa miejsca w zestawieniu najchętniej wspieranych organizacji pożytku publicznego to wspaniały dowód zaufania, jakim społeczeństwo darzy Fundację.
Przeogromne dzięki dla Was wszystkich, którzy wspieracie organizacje pozarządowe! 1% wyszedł wspaniale nie tylko nam, ale i ogromnej liczbie organizacji pozarządowych w kraju. Rok temu niecałe 9 milionów złotych, które przekazaliście na naszą organizację − za to kupiliśmy masę sprzętu m.in. dla psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W tym roku prawie 14 milionów złotych, dzięki którym będziemy mogli utrzymywać bardzo wysokie standardy opieki medycznej na oddziałach noworodkowych i dziecięcych − przekazuje Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.
Fundacja wskazuje, że cel zbiórki 1% przez WOŚP to stałe podwyższanie standardów leczenia Polaków i powszechna nauka pierwszej pomocy wśród dzieci ze szkół podstawowych.
Co dotąd osiągnęła WOŚP z 1%?
W resume podano, że dzięki darczyńcom WOŚP „mogła: • podnosić standard opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży • uruchomić Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci • kupić rezonans magnetyczny Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie • przeprowadzić akcję zakupu defibrylatorów do placówek publicznych w całej Polsce (Orkiestra przekazała ich 220) • prowadzić Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” • wspomóc Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą • przekazać wsparcie wszystkim hospicjom dziecięcym w Polsce w postaci samochodów osobowych oraz sprzętu medycznego niezbędnego w opiece paliatywnej (m.in.: ssaki, inhalatory, koncentratory tlenu, asy story kaszlu, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry oraz łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi) • uzupełnić zakupy w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, podnosząc standard opieki medycznej we wszystkich dziecięcych klinikach onkologicznych w Polsce • zakupić najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla ratowania życia i zdrowia dzieci: dwa cytometry przepływowe, monitor do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego, laser diodowy do leczenia retinopatii wcześniaków, inkubator zamknięty do opieki intensywnej, 7 aparatów USG wysokiej klasy.
Rozliczenia Finałów i roczne sprawozdania finansowe
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gromadzi swoje fundusze głównie w oparciu o zbiórkę publiczną, którą zainicjowała w 1993 roku i prowadzi pod nazwą „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Także przyjmuje inne darowizny celowe.
Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych, co wykazuje w publikowanych sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków.
Zgodnie z zapisami w ustawie o zbiórkach publicznych, środki zebrane w ramach ogłoszonej zbiórki pt. Finał WOŚP w całości muszą być przeznaczone na cele zbiórki.
Ostateczną sumę zebranych w każdym Finale środków, potwierdzoną wyciągiem bankowym, podajemy do publicznej wiadomości tradycyjnie 8 marca.
W tym samym terminie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) składamy sprawozdanie dotyczące ilości środków zebranych w ogólnopolskiej zbiórce publicznej oraz poniesionych na jej zorganizowanie kosztów.
W kolejnym etapie weryfikowane są prośby przesłane przez szpitale z całej Polski pod kątem tematu Finału, wysyłane są ankiety do szpitali w zakresie szczegółowego zbadania potrzeb i zasadności próśb, odbywają się konsultacje z ekspertami medycznymi. Proces ten trwać może od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od liczby potrzebnych urządzeń.
Po dokonaniu analizy potrzeb i przygotowaniu wykazu sprzętu, który będziemy przekazywać do poszczególnych jednostek, odbywają się Konkursy Ofert, podczas których Fundacja wybiera spośród złożonych ofert najlepszy sprzęt i aparaturę medyczną, oraz dokonuje jej zakupu.
Następnie przystępujemy do podpisywania i realizacji kontraktów. Na realizację kontraktów składa się: wyprodukowanie sprzętu, rozwiezienie do obdarowanych szpitali, zainstalowanie i przeszkolenie personelu.
Po zrealizowaniu kontraktów, po zakończeniu roku obrotowego składamy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawozdanie za dotychczas rozdysponowane środki. Sprawozdanie to zawiera informacje o wysokości wydanych środków, z podziałem na temat Finału i programy prowadzone przez Fundację.
Sprzęt od WOŚP − sytuacja prawna i kontrola
„Cała aparatura medyczna kupowana przez Fundację WOŚP jest przekazywana wyłącznie publicznym szpitalom, które po 1 października 2017 roku znalazły się na liście »sieci szpitali«, ogłoszonej przez Ministra Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej”.
Zaznacza też, że każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze. Jako darczyńca Fundacja zastrzega sobie jednak prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny).
Ponadto nakłada na obdarowanego, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń, o których warto wiedzieć:
• Przedmiot darowizny nie może być używany do celów komercyjnych • przedmiot darowizny musi być wykorzystywany w sposób ciągły w leczeniu osób, dla których został przeznaczony • przedmiot darowizny powinien pozostawać na oddziale, dla którego został przekazany i nie powinien zmieniać miejsca swego pierwotnego przeznaczenia • bez zgody Fundacji, przedmiot darowizny nie może zostać przekazany w jakiejkolwiek formie osobie trzeciej (np. innemu szpitalowi).
Fundacja podaje, że zebrała ponad 1 miliard 126 milionów zł na sprzęt medyczny czynny w szpitalach w całej Polsce i kupiła 61 900 nowoczesnych urządzeń medycznych. Podkreśla także:
Świetnie sprawdza się kontrola społeczna. Poprzez otrzymywane sygnały jesteśmy w stanie skutecznie interweniować w każdym przypadku nieprawidłowego wykorzystania sprzętu.
Na każdą otrzymaną informację o niezgodnym z jej intencjami użytkowaniu darowanego sprzętu, np. gdy szpital próbuje wykonywać badania na otrzymanej w darze aparaturze odpłatnie lub przekazuje aparat do innego oddziału szpitalnego niż wskazany w umowie darowizny − jest reakcja Fundacji.
Ponadto w sytuacjach reorganizacji placówek opieki zdrowotnej Fundacja zobowiązuje likwidowane jednostki do wystąpienia o wyrażenie zgody na przeniesienie otrzymanego sprzętu do innej placówki. A „przed udzieleniem zgody Fundacja WOŚP zawsze bada okoliczności, o jaką nową jednostkę służby zdrowia chodzi i czy będzie ona w stanie spełnić warunki, które są zasadą Fundacji − leczyć lub diagnozować dużą liczbę pacjentów i zawsze robić to nieodpłatnie”.
Mechanizm wsparcia dla szpitali
Tryb otrzymywania przez szpitale publiczne pomocy od WOŚP dotyczy tych placówek, które po 1 października 2017 roku znalazły się na liście „sieci szpitali” ogłoszonej przez Ministra Zdrowia. Przedstawiciele tych lecznic składają pisemne zapotrzebowanie na brakujący im sprzęt. Zgłoszenia są weryfikowane przez Fundację, a dyrektorzy placówek szpitalnych podpisują zobowiązanie na przyjęcie sprzętu i jego utrzymanie. Oferenci zaś są wyłaniani w drodze konkursu, a zwycięzcy tych konkursów zostają stronami umów kontraktowych i wyposażają wskazane przez Fundację WOŚP szpitale.
Złap jak najwięcej wiatru w żagle − Orkiestro!
Cieszy, że Jerzy Owsiak jest tak zaangażowanym dyrygentem tak potężnej orkiestry i że ta orkiestra gra o największe wartości. Niezwykły i co rok większy plon zaangażowania w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tak wielu ludzi dobrej woli jest dowodem na ogromny potencjał entuzjazmu, ofiarności i uznania celów tej wspólnej akcji − odpowiedzi na niedostatki publicznej opieki zdrowotnej.
Cieszy także, że w swoim corocznych celach Orkiestra rozszerza akcję o pomoc dla tych, którym jest potrzebna nie tylko pilnie, lecz natychmiast. I o tym głosi, dając przykład żywego reagowania na sytuacje wyjątkowe, jak aktualna w Australii.
Złap jak najwięcej wiatru w żagle, Orkiestro serc i umysłów otwartych na to, co jest trasą wielkiej żeglugi do życia i dobra! To wielki dar wspólny dla wspólnego dobra!
Stefania Pruszyńska
Fot. Jerzego Owsiaka:
Marcin Michon i Łukasz Widziszowski, WOŚP
Grafika: 28. WOŚP
Źródło wykorzystanych w publikacji informacji i zacytowanych wypowiedzi: materiały prasowe WOŚP