Pokazem „Gdzie jest Chopin”, z muzyką na żywo Jarosława Kapuścińskiego, będącą odwołaniem do preludiów Chopina (op. 28), w której artysta podczas gry na fortepianie Disklavier sterował wielokanałową projekcją wideo z obrazami twarzy słuchaczy kompozycji polskiego genialnego Fryderyka – został wczoraj, 15 lipca, zainaugurowany 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu.
W tej prezentacji otwierającej festiwal Jarosław Kapuściński zawarł efekty swoich poszukiwań odbioru muzyki Chopina w reakcjach ludzi z wielu krajów, w których cieszy się on wielkim uznaniem. Finał festiwalu nastąpi 21 lipca br.
Jak ocenia już wielu, poznański „ANIMATOR” zyskuje obecnie rangę jednego z największych festiwali tego gatunku. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 700 filmów z ponad 50 krajów, z tego 80 wybrano do prezentacji na bezpłatnych pokazach. Oceniać je będzie jury: Amy Kravitz – amerykańska animatorka, autorka filmów abstrakcyjnych, Silvia Bazzoli włoska reżyser, teoretyk kina i teatru i krytyk, Piotr Dumała – przewodniczący jury, polski reżyser, scenarzysta i twórca filmowy, Gerben Schermer – dyrektor Holland Animation Film Festiwal oraz Jarosław Kapuściński – kompozytor i pianista, artysta multimedialny. Trofea dla zwycięzców to: Złoty, Srebrny oraz Brązowy Pegaz 2011.
Program festiwalu obejmuje ok. 100 wydarzeń, w tym większość z nich – pokazów i przeglądów filmów zarówno nagrodzonych w ubiegłych latach, jak i tegorocznych konkursowych otwarto dla publiczności w formie wstępu wolnego.
Ponadto przygotowano: warsztaty animacji w różnych formach: plastelinowej, błyskawicznej, komputerowej, animację w Internecie, specjalne seanse dla najmłodszej publiczności pn. „Animator dla dzieci”, filmy konkursowe dla dzieci.
Ciekawie zapowiadają się cykle: „Animacja i muzyka” i „Kino o północy” , zorganizowane w Pasażu Kultury na poznańskim Starym Rynku, będącym jednocześnie Klubem Festiwalowym – tu seanse zaplanowano o 22.30 i o 0. 00. W ramach filmów z muzyką – przygotowano dla publiczności przegląd obrazów z muzyką Zygmunta Koniecznego, koncert muzyki zespołu Compagnia d`Arte Drummatica do pierwszych czy wczesnych dzieł mistrzów animacji, takich jak: Winsor McCay, Lotte Reiniger, Alexander Alexeieff, Claire Parker. Na oba cykle – wstęp wolny.
Podobnie pomyślano o cyklach: „Retrospektywy mistrzów” i „Retrospektywy jurorów”, które przybliżą dokonania i sylwetki m.in.: Piotra Dumały, obchodzącego w tym roku 30-lecie swojej pracy twórczej (formy krótkometrażowe), Ryszarda Czekały, Moustaphy Alassane`a z Nigerii, Arthura Lipsetta z Kanady.
Sztuka animacji japońskiej – zostanie zaprezentowana od kolebki po najnowsze dzieła, a pośród zaproponowanych wydarzeń – także kino autorskie oraz obrazy o charakterze rozrywkowym. Warto tu wspomnieć o tradycji japońskiej, w której zaistniała utsushi-e, czyli forma prezentacji powstała ok. 1800 r. pod wpływem teatru lalek i cieni, oparta na projekcji tylnej, popularna na jarmarkach i w teatrach wodewilowych podczas święta Buddy, w której używano drewnianych latarni i szklanych tabliczek zawierających rysunki. Pokazowi towarzyszyła narracja i muzyka.
Seanse i inne wydarzenia festiwalowe odbywają się w: kinach – „Muza” i „Apollo” Uniwersytecie Artystycznym – Katedrze Animacji, Auli Artis, Pawilonie Nowa Gazownia, Scenie na Piętrze – galerii OKO/UCHO, CK Zamek – Sali Pod Zegarem, klubokawiarni „Meskalina”.
Stefania Pruszyńska
2011/07/16
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.