O szczegółowym programie tegorocznych uroczystości dożynkowych i dziękczynienia za plony i osiągnięciach w rolnictwie, turystyce subregionu konińskiego, promujących wybór miejsca organizacji dożynek – miasto i gminę Ślesin w powiecie konińskim, mówiono na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej w Ośrodku Kultury w Ślesinie. W wydarzeniu tym uczestniczył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Marszałek Woźniak sygnalizował, że przebiegu uroczystości nie zakłóci fakt ogłoszenia terenów Wielkopolski za najbardziej dotkniętych suszą. Straty poniosło 80 101 gospodarstw. Powierzchnia upraw rolnych dotkniętych suszą to 1 160 696 ha, co szacuje się na kwotę strat 1 071 145, 813 zł. Kwota ta oznacza, że straty dwukrotnie przekraczają przeciętny zysk z hektara. Jest to jednoznaczne z brakiem środków finansowych na odnowienie produkcji.
Niech światełkiem w tunelu będą zapowiedzi wielu działań władz wojewódzkich, z których najważniejsze to: a) Wojewoda Wielkopolski po końcowym oszacowaniu strat wystąpi z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji rolnej, oraz przyspieszenie dopłat obszarowych bezpośrednich, najpóźniej do końca października 2008 r.
- b) Zarząd Województwa Wielkopolskiego wystąpił w czerwcu 2008 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z inicjatywą opracowania krajowego programu retencji wodnej, oraz skierowanie większych środków finansowych na poprawę stosunków wodnych w naszym regionie, w celu przeciwdziałania zagrożenia dla zasobów wodnych takich jak susza hydrologiczna, obniżanie poziomu wód gruntowych i w zbiornikach wodnych.
Po zakończeniu konferencji prasowej, która się odbyła 25 sierpnia br., jej uczestnicy zostali zaproszeni do odwiedzin gospodarstw starostów i asystentów Dożynek. Pani Wioletta Szmidt, starościna dożynek, wraz z mężem prowadzi położone w miejscowości Biskupie gospodarstwo rolne o powierzchni 456 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej: kukurydzy, jęczmienia, pszenicy, rzepaku i lucerny oraz prowadzi hodowlę bydła ok. 260 szt. z produkcją mleka na poziomie 1 ml litrów rocznie. Całe gospodarstwo charakteryzuje wysoki poziom modernizacji i mechanizacji.
Paweł Waleriańczyk – starosta dożynek. Wspólnie z żoną prowadzi w miejscowości Piotrkowice gospodarstwo rolne o powierzchni 190 ha. Produkcja roślinna obejmuje uprawę zbóż, buraka cukrowego, roślin motylkowych pastewnych, kukurydzę i truskawkę. Gospodarstwo prowadzi również produkcję bydła ok. 170 szt. przy produkcji mleka 0,5 mln litrów rocznie. Z pozyskanych środków funduszy unijnych gospodarstwo zostało zmodernizowane i zmechanizowane.
Ewelina Bartczak – asystent starostów, mieszka w Ślesinie razem z rodzicami, którzy prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej i trzody chlewnej. W tym roku akademickim podejmuje studia na Uniwersytecie Przyrodniczym, planuje pozostać na wsi i przejąć gospodarstwo rodziców.
Dominik Niedźwiedziński – asystent starostów. W gospodarstwie rolnym o powierzchni 70 ha, położonym w miejscowości Szypszyn Pole, wraz z rodzicami prowadzi produkcję zbóż i buraka cukrowego, hodowlę krów mlecznych, jałówek i buhajów. Produkcja mleczna to 280 tys. litrów rocznie. Park maszynowy, oraz budynki gospodarcze zostały zmodernizowane ze środków unijnych z programu SAPARD. W najbliższym czasie przejmie gospodarstwo od rodziców.
Po zakończeniu odwiedzin w czterech gospodarstwach, nasuwają się następujące wnioski: honorowe funkcje starostów i ich asystentów przeszły w godne ręce, nowocześnie gospodarujących rolników, wykorzystujących najnowszą wiedzę z zakresu: agrotechniki, zootechniki i mechanizacji rolnictwa. Poznani przedstawiciele ślesińskiej braci rolniczej swą codzienną postawą gwarantują wkład w wysoki poziom uroczystości dożynkowych w Ślesinie.
Wielkopolskie Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne, na które zapraszają marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, biskup włocławski Wiesław Mering, starosta powiatu konińskiego Stanisław Bielik oraz burmistrz miasta i gminy Ślesin Jan Niedźwiedziński, odbędą się w niedzielę, 31 sierpnia 2008 roku, w Ślesinie.
Wojciech Dąbrowski
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.