Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” konkurował w tym roku z trzema dziełami polskiej literatury: „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Beniowskim” Juliusza Słowackiego i „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego. Ogłoszenie wyniku głosowania Polaków przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyło się podczas uroczystości zorganizowanej 21 lutego br. dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania, które trwało od 23 stycznia do 15 lutego, zachęcał: „Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury”. W głosowaniu uczestniczyło 37 tysięcy osób, spośród których aż 18 tysięcy wybrało dramat romantyczny „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Małżonka prezydenta Andrzeja Dudy – Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że tym głosowaniem jego uczestnicy dali świadectwo swojej wiedzy o kanonach polskiej literatury.
Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą lekturą tej akcji był „Pan Tadeusz”, w 2013 roku – dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku – „Lalka” Bolesława Prusa. W ubiegłym zaś roku – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Stanisław Wyspiański – wybitny dramatopisarz, poeta, malarz, inscenizator. Był związany z Krakowem. Tutaj się urodził w 1869 r. i żył do śmierci w 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Był twórcą epoki Młodej Polski. Wszechstronnie utalentowany artysta skupiał się na wielu dziedzinach sztuki: malował, tworzył libretta oper, poezję liryczną, projektował witraże i meble. Domeną jego pióra pisarskiego był narodowy dramat symboliczny mający wiele cech dramatu romantycznego. Pierwsze dzieła literackie „Legenda” (1897 r.) i „Meleagra” (1898 r.) czy malarskie nie przyniosły mu rozgłosu. Trzeci zaś utwór „Warszawianka”, o cechach dramatu narodowego, publikowany w „Życiu” (1898 r.), a wydany w 1901 r., wzbudził większe zainteresowanie. Sławę zaś przyniósł Wyspiańskiemu kolejny dramat narodowy „Wesele”, który został wydany w 1901 roku i w tym samym roku, 16 marca, po raz pierwszy wystawiony w Teatrze Miejskim w Krakowie.
Pozostawiona przez Stanisława Wyspiańskiego twórczość dramatopisarska wzbudzała uznanie i zaciekawienie wielu pokoleń Polaków. Dramaturg podążał tropami marzeń i wiary w wyzwolenie Polski spod jarzma niewoli, które objawiali w poetyckich przepowiedniach romantyczną symboliką Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Jako młodopolski kontynuator dramatu romantycznego podobnie jak poprzednicy treściami swoich dzieł silnie oddziaływał na świadomość Polaków. W „Weselu” zdemaskował bezwład woli − przyczynę klęsk polskich zrywów niepodległościowych. Ta i inne wnikliwe odsłony słabości i polskich wad narodowych czy wizje potencjalnego zwycięstwa, podawane mistrzowskim piórem wrażliwego symbolisty, sprawiły, że Stanisława Wyspiańskiego uznano za czwartego wieszcza narodowego.
Stefania Pruszyńska
Oprac. graficzne strony tytułowej I wydania z 1901 roku „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.