W Poznaniu w sali Malinowej Pałacu Działyńskich została zainaugurowana I Międzynarodowa Konferencja Poetycka, będąca w Poznaniu nową inicjatywą Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Uczestnikami tego wydarzenia są poeci z Polski i z zagranicy. Program stanowi mozaikę debat, wspólnych i indywidualnych spotkań, imprez wystawowych i prezentacyjnych.
Konferencja zaplanowana została nie tylko w Poznaniu − jej program obejmuje również specjalne spotkania w Słupcy, Kaliszu i w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Odbywa się w roku 15-lecia kaliskiego Aforystykonu i 5. edycji Zaduszek Poetyckich.
Nasi goście z bliska i daleka. Pośród gości konferencji z zagranicy już w pierwszym spotkaniu uczestniczyli poeci z Grecji: Maria Mistroti, Konstantinos Bouras, znani najbardziej Aresowi Chadzinikolau, polskiemu poecie pochodzenia greckiego, mieszkającemu w Poznaniu, tłumaczowi polsko-greckiemu i muzykowi − kompozytorowi i pianiście. Także pojawili się: Rosa Domascina z Niemiec, Aleksander Gordon z Ukrainy, Wietnamczyk Lam Qang My, Dirk Uwe-Becker z Niemiec, Jazep Januszkiewicz z Białorusi.
Być dobrym jak chleb. Odniesienia MKP sięgnęły niezwykłej postaci św. Brata Alberta − Adama Chmielowskiego, Patrona Roku 2017, którego dobroczynność i wyniesione przez niego do rangi szlachectwa duchowego wartości chrześcijańskie, jak dzielenie się z ubogimi dobrami materialnymi i duchowymi, zdobyły uznanie, a stanowiąc przykład wielkoduszności, stały się wzorem dla licznych naśladowców. I umocowały go w kręgu zasłużonych i wielkiego ducha i serca.
W tym roku mija 100 lat od jego śmierci. Św. Brat Albert, znany przede wszystkim jako troskliwy opiekun najuboższych, wpisał się w historię także uczestnictwem w powstaniu styczniowym, a w kulturę − swoim malarstwem (jego obraz „Ecce Homo” jest obecnie najbardziej rozpoznawanym i popularnym dziełem). Dał się również poznać swoim współczesnym jako teoretyk sztuki. Niezwykłe życie, osobowość i dokonania św. Brata Alberta na konferencyjnej debacie przedstawili poznańscy poeci Jolanta i Stanisław Szwarcowie.
Polsko-ukraińskie akcenty. Podczas wieczoru w Pałacu Działyńskich wystąpił dyrygowany przez prof. Jana Krasowskiego Polski Chór Kameralny z Żytomierza na Ukrainie, który tworzą młodzi śpiewacy.
Z konferencją wiąże się także wydanie w języku ukraińskim skrzącej się humorem powieści dla dzieci autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Aforystyka. To niezwykłe terytorium twórcze, które od 15 lat ma w regionie Wielkopolski swoją główną kreatorkę w poetce, aforystce i twórczyni haiku Urszuli Zyburze − realizatorce w Kaliszu corocznych „Aforystykonów”. W tym roku potyczki aforystów stanowią już wydarzenie wkomponowane w ramy Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej.
Panel dyskusyjny. Trzej jego uczestnicy: Marek Słomiak, Jerzy Fryckowski i Andrzej Tchórzewski skupili się na wielu aspektach związanych tematycznie z hasłem: „Krótka forma poetyckiej wypowiedzi”.
Kolejne programowe wydarzenia. Jutrzejsze zaplanowano w sali Lubrańskiego w gmachu Collegium Minus UAM w Poznaniu. Uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej będą się koncentrować na wykładzie Kazimierza Burnata „Słowiańskie pobudzenia”, maratonie poetyckim i wystąpieniu Danuty Bartosz o wydanej dla dzieci w języku ukraińskim powieści Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Pojutrze zaś uczestnicy konferencji zawitają do Kalisza − na Aforystykon i maraton aforystów w Russowie.
Organizatorzy MKP. W wydarzenie są zaangażowani tworzący komitet organizacyjny MKP: Danuta Bartosz − kuratorka konferencji i prezes Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”, Urszula Zybura − prezes WO ZLP, prof. Andrzej Sitarski z Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM, Maria Kopeć reprezentująca Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Hubert Owczarek, kierujący Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Poznaniu, Aleksandra Wyganowska − prezes Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera oraz Małgorzata Jańczak − redaktor Radia Emaus.
Dzisiejsze spotkanie poetów w sali Malinowej Pałacu Działyńskich prowadził Jan Janusz Tycner, znany i ceniony recytator. Tegoroczny finał MKP odbędzie się w najbliższą niedzielę − 5 listopada.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot. 1: Dirk Uwe-Becker, Aleksander Gordon;
Na fot. 2: Maria Mistroti, Ares Chadzinikolau, Jan Janusz Tycner;
Na fot. 3: Urszula Zybura;
Na fot. 4 (na pierwszym planie): Kazimierz Burnat;
Na fot. 5: Aleksander Gordon;
Na fot. 6: (pośrodku): Danuta Bartosz; Kazimierz Burnat (z lewej);
Na fot. 7: Kazimierz Burnat;
Na fot. 8: Jolanta Ciecharowska, Stefania Pruszyńska, Danuta Bartosz, Urszula Zybura, Lam Qang My, Tomasz Kruczek;
Na fot. 9: Danuta Bartosz, Zbigniew Roth, Jolanta Szwarc
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.