Poezja! – zawołał uczony – tak, tak, ona mieszka często niby pustelnica w wielkich miastach – Hans Christian Andersen, „Cień”
Poezja to myślenie w obrazach – Wissarion Bieliński, recenzja książki „Russkije skazki Wanienki”, 1838
Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta – Napoleon Bonaparte
Poezja, proszę Państwa – to mówienie w nieskończoność o czystej śmiertelności i daremności – Paul Celan
Mówią, że poezja
to misterium myśli.
To za mało.
Mówią, że poezja
to zadziwienie wyobraźni.
To za mało.
Mówią, że poezja
to oswajanie nadziei.
To za mało.
Mówią, że poezja
to zgoda na śmierć.
To za mało.
Mówią, że poezja
to kształt odtwarzany w oczach.
To za mało.
Mówią, że poezja
to ocalenie słońca w milczeniu.
To za mało.
Człowiek krzyczy na rozstajach…
Nikos Chadzinikolau, wiersz „Poezja II” z tomu „Amulet”, Wyd. Poznańskie, Poznań 1980
Gdyby poezja żyła tylko prawdą rzeczywistą, umarłaby z głodu – Adolf Dygasiński
Poezja jest drugą twarzą duszy – Odisseas Elitis
Myślę, że wydeptałem w poezji jakieś własne ścieżki, po których nikt ze mną nie chodził. Czy one zarosną trawą, czy okażą się potrzebne, nie wiem – Jerzy Ficowski
Poezja jest chorobą niektórych ludzi, podobnie jak perła jest cierpieniem ostrygi – Heinrich Heine
Poezja jest dla mnie tylko sposobem dojrzewania. Dlatego nie wstydzę się nawet słabszych wierszy. Są etapami, dochodzeniem, samookreślaniem – Anna Kamieńska
Miarą upadku poezji jest wyższość poety nad jego wierszem – Tomasz Kruczek, „Po-tyczki aforystów trzecie” (Poznań 2018)
Obrazu w lustrze nie da się zatrzymać, natomiast poezja opiera się działaniu czasu – Czesław Miłosz
Poezję (…) można określić jako wyraz indywidualnego temperamentu przełamującego się poprzez konwencję społeczną – Czesław Miłosz, „Zniewolony umysł”
W serdecznej ja płacę gotówce
za to pisanie kruche,
wszak jestem po połówce
i okiem, i uchem
Agnieszka Osiecka, („W serdecznej ja płacę gotówce…”)
Poezjo, pod twoją obronę… – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Bluebells”
Najczystsza poezja? – płomień ocalany przez poetę – Stefania Pruszyńska
Poezja karmi się światłem poety i jego cieniem – Stefania Pruszyńska
Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie »poezja«! – Tadeusz Różewicz, „Przygotowanie do wieczoru autorskiego”
Poezja współczesna
to walka o oddech
Tadeusz Różewicz, „Zdjęcie ciężaru”
Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja – Simonides z Keos, przypomniany przez Plutarcha, „De gloria Athniensium”
Wszystko jest poezją, każdy jest poetą – Edward Stachura
Zdradzę wam tajemnicę:
nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna.
Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego
a człowiek ma uczucia.
Medycyna, prawo, finanse czy technika
to wspaniałe dziedziny,
ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości
Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Nie wierzę, by poezja mogła zmienić świat. Prawdziwi twórcy zła nie czytają wierszy – Wisława Szymborska
Poezja jest to, proszę panów, skok,
Skok barbarzyńcy, który poczuł Boga!
Julian Tuwim, „Czyhanie na Boga”. Poezja (1918)
Aforyzmy wybrała i podała również własnego autorstwa: Stefania Pruszyńska
Grafika: Liriana IV, z cyklu: Przestrzenie luster, Stefania Pruszyńska
Wszelkie prawa zastrzeżone
Refleksja (po lekturze w 1985 r. tajemnych zapisków z okresu mojego dzieciństwa, opatrzonych hasłem: Wstępny rozbiór świata).
Moje dociekania z okresu wczesnoszkolnego: „pierwsza jest myśl czy słowo?” – podejmowane w wolnych chwilach w formach eksperymentalnej autoanalizy, jak określiłabym je teraz, mimo że nie przyniosły ostatecznych ustaleń, zaowocowały jednak nawiązującymi do tego dylematu odkryciami. Z moich obserwacji ludzi z bliskiego i dalszego otoczenia wynikało niezbicie, że niektórzy z nich mają nieznośny nawyk używania wielu słów bez angażowania jakichkolwiek myśli, a z kolei inni uporczywie myślą, lecz nie mają niemal żadnego nawyku używania słów.
– Dobrze więc, że jest poezja i w ogóle literatura! Pióro i kartka! – tym okrzykiem któregoś ranka obwieściłam znalezienie uniwersalnego antidotum na brak proporcji czy zgodności między myślami i słowami w codziennej komunikacji międzyludzkiej.
Ustaliłam też, że ponad wszelką wątpliwość największymi winowajcami tego stanu rzeczy i tym samym zakłóceń w kontaktach i porozumiewaniu się ludzi są emocje – albo te jawne, nieujarzmione, agresywne, albo ukrywane.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.