W wystąpieniu inicjującym wieczór świętowania jubileuszu 95-lecia Związku Literatów Polskich w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu prezes Paweł Kuszczyński przypomniał dzieje organizacji, akcentując znaczenie tworzenia przez te lata modelu zarówno dobrej tradycji zarządzania, jak i tej służącej ubogacaniu polskiej kultury w utwory i dzieła literackie. Wyraził satysfakcję z woli kontynuacji takiej tradycji przez twórców z ZLP. „Nie jest łatwo kierować formacją, która skupia samych indywidualistów” – przyznał jednak później.
Uroczystość przywiodła do Biblioteki Raczyńskich wielu miejscowych literatów, również artystów innych profesji, sympatyków środowisk twórczych i przybyłych z listami gratulacyjnymi oficjalnych delegatów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Historia poznańskiego oddziału sięga czasów kierowania nim przez Władysława Reymonta, kiedy Związek Literatów Polskich rozpoczynał swój żywot jako związek zawodowy. Obecnie ZLP ma formułę stowarzyszenia, a poznański oddział pod względem liczebności członków jest drugi w Polsce, po najliczniejszym oddziale warszawskim.
Najważniejsze wydarzenia związane z historią poznańskiego oddziału ZLP, trendami literackimi, wspominając także grupę „Wierzbak” założoną przez Mariana Grzeszczaka, Konrada Sutarskiego oraz Ryszarda Daneckiego omówiła Zofia Grabowska-Andrijew, która zaakcentowała znaczenie literackiego dorobku pozostawionego przez wybitnych: Wojciecha Bąka, Stanisława Barańczaka i Nikosa Chadzinikolau.
W poczet twórców spod skrzydeł ZLP, którzy w poznańskim środowisku literackim i czytelniczym mogą się poszczycić już pokaźnym dorobkiem i zdobytym uznaniem, wpisują się m.in.: Lech Konopiński, Edmund Pietryk, Ryszard Podlewski, Helena Gordziej.
Z kolei znanymi dużej publiczności wydarzeniami organizowanymi przez zarząd ZLP w Poznaniu są cykliczne imprezy: coroczny kilkudniowy Międzynarodowy Listopad Poetycki, stworzony 39 lat temu przez Nikosa Chadzinikolau, oraz Lednicka Wiosna Poetycka – coroczny konkurs dla dzieci i młodzieży utalentowanej poetycko i artystycznie, zainicjowany i zrealizowany przez Stanisławę Łowińską już w 20 edycjach. Zasługują także na uwagę spotkania w poznańskim Ogrodzie Botanicznym pn. „Ławeczka poetycka”, prowadzone przez Marię Magdalenę Pocgaj, oraz najmłodszy owoc animacji artystycznej − Salon Literacki w Bibliotece Publicznej w Mosinie, w którym swoich gości – ludzi pióra podejmuje i prezentuje Kalina Izabela Zioła.
Wystąpienia reprezentantów ZLP objęły zatem kilka aspektów istnienia formacji. Kolejny mówca – wiceprezes Jerzy Beniamin Zimny skupił się na przedstawieniu działalności wydawniczej poznańskiego oddziału ZLP ostatnich kilku lat. Wskazywał on w swoim sprawozdaniu na dorobek złożony z kilkudziesięciu tomów poezji czy prozy autorstwa członków oraz antologii, które ukazały się pod szyldem ZLP. Ponadto wymienił nowe publikacje książkowe wydane przez samych twórców.
Po wspomnieniowych i reasumujących przemówieniach literaci stanęli do swoistego raportu twórczego − recytacji lub czytania przez każdego po jednym najświeższym utworze. Przeważała w tych autoprezentacjach poezja. Wystąpili m.in.: Anna Andrych, Danuta Bartosz, Zygmunt Dekiert, Krzysztof Galas, Helena Gordziej – obchodząca już 88. urodziny, Zbigniew Gordziej, Dominik Górny, Krystyna Grys, Tomasz Kruczek, Stanisława Łowińska, Brygida Mielcarek, Maria Magdalena Pocgaj, Barbara Tylman, Wanda Wasik, Kalina Izabela Zioła, Urszula Zybura.
Niestety, nie zasiedli już z biesiadującymi i nie czytali swoich wierszy niedawno zmarli: Jolanta Nowak-Węklarowa, Ryszard Danecki, Marek Kośmider, Tadeusz Stirmer.
Pośród obecnych na spotkaniu nie sposób było nie dostrzec znanych w Poznaniu poetów: Jerzego Grupińskiego, prowadzącego Klub Literacki „Dąbrówka” i zarazem redagującego wraz ze współpracującymi Jolantą i Stanisławem Szwarcami „Protokół Kulturalny”, czy Marka Słomiaka – przyjaznych twórcom z literackich środowisk twórczych. Z oddziału w Gorzowie Wielkopolskim przybyli na to wydarzenie delegaci: Beata Patrycja Klary i Marek Stachowiak.
Klimat świętowania jubileuszu poznańskich literatów nasycał ciepłem i harmonią klasyczny repertuar kameralny,wykonany przez oboistę Tomasza Gubańskiego oraz Tomasza Rotha – muzyka specjalizującego się w grze na instrumentach klawiszowych.
Pod koniec wieczoru, który przypadł w kalendarzu jako czwartkowy – 7 lipca, Paweł Kuszczyński podsumował: „Mam nadzieję, że koleżanki i koledzy, wszyscy obecni na tej uroczystości, spotkamy się za 5 lat na wielkim jubileuszu – stulecia istnienia Związku Literatów Polskich w Poznaniu”.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.