Greta Thunberg (na plakacie Amnesty International)
„Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo waszymi pustymi słowami. Ale i tak mam szczęście, bo ludzie cierpią, umierają, upadają całe ekosystemy, jesteśmy u progu wyginięcia, a wy umiecie tylko mówić o pieniądzach i opowiadać bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie!” − tymi słowami 16-letnia Greta Thunberg, zdeterminowana szwedzka aktywistka, wczoraj, 23 września 2019, zaatakowała światowych przywódców w swoim kilkuminutowym wystąpieniu podczas inauguracji Szczytu Klimatycznego ONZ. To wystąpienie na żywo pojawiło się w wielu stacjach telewizyjnych, relacjonujących czy komentujących Szczyt Klimatyczny ONZ i zapowiadających debatę generalną ONZ.
Po masowych wrześniowych marszach młodzieży w obronie klimatu i na rzecz rozwiązywania kryzysu klimatycznego wystąpienie Szwedki, które poznał cały glob, jest kolejnym spektakularnym, silnym głosem krytyki tych pokoleń pod adresem rządzących światem przywódców i rządów.
Jak podała TVN24, Greta Thunberg, wkrótce po swoim wystąpieniu na otwarciu Szczytu Klimatycznego, wraz z 15 dzieci przekazała w ONZ również petycję-skargę do 5 państw: Argentyny, Brazylii, Francji, Niemiec i Turcji, którym dzieci z 12 państw zarzucają niedotrzymanie postanowień Konwencji o prawach dziecka z listopada 1989 roku, ustanowionej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Według dziecięcych sygnatariuszy tej skargi − kraje te złamały ich prawa, gdyż nie zrobiły tego, co powinny, aby zatrzymać groźne konsekwencje kryzysu klimatycznego.
Greta Thunberg jest uważana za postać Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Swoje protestowanie, które nazwała strajkiem szkolnym, rozpoczęła przed szwedzkim parlamentem w pojedynkę w sierpniu 2018 roku.
Przyciągnęła do protestu ogromne rzesze rówieśnych, które teraz szacuje się na miliony. Szwedka przewodzi uczniowskiemu ruchowi ekologicznemu Piątka dla Przyszłości.
Niedawno Amnesty International przyznał Grecie i jej formacji tytuł Ambasadora Sumienia
Sięgając uważniej do biografii Grety Thunberg, podanej w Wikipedii, nie sposób przeoczyć informacji, że jest ona nominowana do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla¹.
Zwraca także uwagę komentarz, że Greta z wyboru nie lata samolotami (emitują gazy cieplarniane) i z tego powodu do Nowego Jorku popłynęła „na pokładzie jachtu oceanicznego Malizia II, należącego do monakijskiej rodziny królewskiej, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA oraz COP25 w Santiago de Chile”.
Zastanawia natomiast kilka informacji o stanie zdrowia młodej Szwedki, podanych w tej największej wolnej encyklopedii świata. Dlaczego je tam umieszczono i czy są prawdziwe, aktualne?
Stefania Pruszyńska
Na fot.: Greta Thunberg, fragm. plakatu Amnesty International, oprac. Stefania Pruszyńska
¹ „W marcu 2019 trójka norweskich parlamentarzystów od opozycji Sosialistisk Venstreparti nominowała Gretę Thunberg jako kandydatkę do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla; gdyby jej nominacja wygrała, zostałaby najmłodszą laureatką tej nagrody (przed Malali Yousafzai, która ją otrzymała w wieku 17)” − inf. w biogramie Grety Thunberg w Wikipedii (Nagrody i wyróżnienia).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.