„Bóg myśli w geniuszach, marzy w poetach, a w pozostałych śpi” – Peter Altenberg
„Pisanie wierszy jest w samej rzeczy perwersją. A radość pisania – nader perwersyjną przyjemnością” – Stanisław Barańczak, „Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze”
„Polacy są poetami w polityce, a politykami w poezji” – Otto von Bismarck
„Szkoda poety, który idzie w tłum. Tłum nie szuka poezji. Krok tłumu nie jest rytmem wiersza” – Tadeusz Borowski
[…] Czym jest?
Krzykiem w pragnieniu,
pragnieniem,
śpiewem ptaków osiągających świt,
miłością
– Nikos Chadzinikolau, fragment wiersza „Poezja” z tomu „dobrze, Syzyfie”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1974, s. 53
„Poezja nie służy wyładowaniu emocji, lecz ucieczce od emocji; nie służy wyrażeniu osobowości, lecz ucieczce od osobowości. Ale oczywiście tylko ci, którzy mają osobowość i emocje, wiedzą, co to znaczy chcieć od tego uciec” – T. S. Eliot
„ (…) Wiersz jest otwartą raną, która krwawi —
im szersza rana, tym lepiej, pisać poezje
znaczy kroić pierś lancetem
i pewną ręką jak chirurg
odnajdywać serce, przebijać je (…)” – Anestis Evangelou, fragm. wiersza „Ars poetica” (w tłum. Nikosa Chadzinikolau) w tomie „Exodus” Nikosa Chadzinikolau, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1976, s. 136
„Poezja nie jest zajęciem. To odświętne chwile. Wiersz się zdarza” – Jerzy Ficowski
„Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca” – Witold Gombrowicz, „Ferdydurke”
„Kto pierwszy nazwał kobietę różą, był poetą. Kto to powtórzył był tylko komplemenciarzem” – Heinrich Heine
„… poezja powinna być jak malowidło” (łac. Ut pictura poesis) – wersy powtarzane przez Horacego w jego dziele pt. „Sztuka poetycka” (łac. Ars Poetica)
jak obraz jest poezja: ów, gdy staniesz bliżej,
bardziej ci się podoba, inny z oddalenia;
ten półmrok lubi, tamten potrzebuje światła,
bo docinków krytyka nie musi się lękać;
ten raz zachwyci, ów i za dziesiątym razem − Horacy, „Sztuka poetycka”
„Żebrak zazdrości żebrakowi, a poeta poecie” – Hezjod
„Być poetą znaczy być swoim własnym sędzią” – Henryk Ibsen
„Pierwszy mężczyzna, który porównał poezję z obrazem, miał dobre przeczucie” – Gotthold Ephraim Lessing, „Laocoön: esej na temat limitów obrazu i poezji”, przywołując Simonidesa z Keos, który jest autorem znanych myśli o poezji: „mówiące malarstwo” i o malarstwie: „milcząca poezja”
Poezja − tajny teatr myśli o mocy trwania ponad liczne żywioły, zwycięska sztuka autodenuncjacji – Stefania Pruszyńska (październik 2019)
Wiotka wieża uniesiona
ze snów i gotyckiej pychy
wsłuchana we Wszechświat
Zorza pierwsza strofa
odwiecznego hymnu Heliosa
W miazmatach profanum
jednooka treserka
śmietnikiem świata
Z liry włóczęgów i geniuszy
rusałki chochliki diabliki
raz ciskające raz szepczące
iskrami w ziarnach kryształu
Oliwka między skałami
wytrwale wzbierająca
światłem i symfonią
− Stefania Pruszyńska, autocytaty, szkice – fragm. wiersza pt. Poezja… Portrety z mgnień
Zwiastowanie poezji
budzi w człowieku
pełnym życia
popłoch
Tadeusz Różewicz, w wierszu „Zwiastowanie” z tomu „Zawsze fragment” (1998 r.)
„Nie lubiłam poezji i wszystkie wiersze świata wydawały mi się niepotrzebnie skomplikowane i niejasne. Nie rozumiałam, dlaczego tych rewelacji nie zapisuje się po ludzku – prozą” – Olga Tokarczuk, „ Prowadź swój pług przez kości umarłych”
„Poezja – to są krótkie spięcia sensu między słowami, raptowna regeneracja pierwotnych mitów” – Bruno Schulz
„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem” – Wisława Szymborska
„Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy” – Wisława Szymborska, fragm. wiersza „Niektórzy lubią poezję”
„Poezja to szczery głos duszy ludzkiej, wybuch pewnej formy namiętności” – Stefan Żeromski, „Ludzie bezdomni”
Myśli wybranych autorów wybrała i podała aforyzm i wiersz swojego autorstwa (autocytaty): Stefania Pruszyńska
Grafika: POESIS, Stefania Pruszyńska
Wszelkie prawa zastrzeżone
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.