W Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy 10 marca 2008 r. odbył się zamknięty przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Zawód: Prymas Polski” według scenariusza i w reżyserii Anny T. Pietraszek. W TV Polonia widzowie zobaczą go jutro, 24 marca.
Film „Zawód: Prymas Polski” w reżyserii i według scenariusza Anny Teresy Pietraszek, wyprodukowany przez TVP Polonia i przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, powstał jesienią ubiegłego roku.
„Tytuł – jak wyjaśnia Anna Pietraszek – ma związek z tym, iż każdy z rozpracowywanych hierarchów miał zakładaną teczkę. Pierwsza strona teczki zawierała: imię, nazwisko, datę urodzenia, stan cywilny i zawód. Na teczce Księdza Prymasa Wyszyńskiego widnieje napis: »prymas«”.
„Zawód: Prymas Polski” – to niezwykłe świadectwo o życiu Ks. Prymasa. Film ukazuje, jak olbrzymie rozmiary miała w Polsce działalność Służb Bezpieczeństwa. Z dokumentów IPN wynika, że Prymas był „rozpracowywany” przez cały sztab ludzi.
Dużą pomocą dla powstania dokumentu były także świadectwa tzw. „Ósemek” z Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła, założonego przez Prymasa Tysiąclecia.
Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w filmie jawi się jako: Polak nieznany, nadzwyczaj jednoznaczny człowiek, którego życie nie miało meandrów i wahań moralnych. Życiorys kapłański Stefana Wyszyńskiego, tym razem z zupełnie nieznanego punktu, z „punktu obserwacyjnego” SB, służb wojskowych, których zadaniem było zniszczenie i upokorzenie tego kandydata na ołtarze, a z nim zniszczenie Kościoła i wiary w Polsce. Najskuteczniejsza broń Kardynała to mądrość godna świętego, absolutna wierność powołaniu kapłańskiemu, zasadom Polaka i patrioty, oddanego całkowicie Bogu i Ojczyźnie.
Na przykładzie operacji prowadzonych wobec Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego film prezentuje stosunek ówczesnej władzy do Kościoła.
Autorzy w rozmowach z najbliższymi współpracownikami i następcami Ks. Prymasa, oraz na podstawie dokumentów znajdujących się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej − pokazują formy i metody działań operacyjnych. Od podsłuchów, nękania spotkaniami i przesłuchaniami, do dysponowania paszportami, aresztowań i procesów pokazowych, a nawet zabójstw księży.
Najważniejsze, zdaniem autorów filmu, było jednak pokazanie, że w tym systemie zniewolenia Ks. Prymas był człowiekiem wolnym. Realizującym swoje powołanie i wypełniającym „swój zawód” nie przeciw komukolwiek, ale dla dobra i rozwoju Kościoła, Narodu i Państwa. Wolnym od jakichkolwiek małości, które mogłyby umożliwić jego złamanie. W pełni człowiekiem, kapłanem i biskupem. Świętym.
TV Polonia od lat realizuje filmy dokumentalne, które utrwalają wydarzenia, postacie, zjawiska rzeczywistości kulturalnej i społecznej, które w szczególny sposób warte są zachowania w pamięci zbiorowej Polaków. Dzięki podejmowanemu przez TVP Polonia wysiłkowi dokumentacyjnemu, Polacy mieszkający za granicą nie tracą kontaktu z krajem, polską historią i językiem.
Przy produkcji filmu współpracowali m.in.: Leszek Rysak, Anna Rastawicka, dr hab. Jan Żaryn, Witold Bagieński, dr Stanisław Bogaczewicz.
Emisja tego obrazu na antenie TV Polonia: 24 marca 2008 roku o godz. 11.00.
Stefania Golenia Pruszyńska
Źródło inf.: portal Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy www.ksd.media.pl
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.