Polska Agencja Prasowa ogłosiła konkurs plastyczny na projekt statuetki − nagrody dla popularyzatorów. Statuetką honorowani będą laureaci najstarszego i najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu „Popularyzator Nauki”, począwszy od edycji 2014.
Artyści, którzy przystąpią do konkursu, będą mieli za zadanie wyrazić wartości, które przyświecają popularyzatorom nauki: fascynacja światem, chęć zdobywania wiedzy i otwartość, pozwalająca dzielić się tą wiedzą z innymi, niezależnie od ich wieku i wykształcenia.
Mówił o tym w rozmowie z PAP laureat nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej w konkursie Popularyzator Nauki 2012 farmakolog, prof. Jerzy Vetulani. Według niego naukowcy nie powinni zazdrośnie strzec wiedzy o tym, co robią w laboratoriach. Przeciwnie. „Wiem, że tam wymyślono rzeczy tak fascynujące, że wszyscy powinni o tym wiedzieć” − tłumaczył.
Jubileuszowa X edycja konkursu Popularyzator Nauki zostanie rozstrzygnięta pod koniec 2014 roku. Uhonorowani zostaną jak zwykle naukowcy, dziennikarze, animatorzy popularyzacji oraz instytucje naukowe i organizacje pozarządowe, które zajmują się upowszechnianiem nauki.
Swoje projekty statuetek artyści mogą zgłaszać do 30 czerwca. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 5 tys. zł.
O konkursie i projekcie statuetki
Na autora zwycięskiego projektu statuetki − nagrody w konkursie Popularyzator Nauki czeka 5000 zł nagrody. Polska Agencja Prasowa zaprasza artystów, aby połączyli sztukę z nauką i stworzyli unikatową nagrodę dla wyjątkowych ludzi.
Konkurs: Popularyzator Nauki to inicjatywa trwająca od 10 lat. Jej celem jest uhonorowanie ludzi, którzy dzielą się wiedzą, objaśniają świat i przybliżają najnowsze zdobycze nauki wszystkim […].
Nagrodę otrzymują naukowcy, dziennikarze, działacze organizacji pozarządowych i instytucje, które wierzą, że wiedza jest tym większą wartością, im więcej ludzi ma do niej dostęp.
Statuetka − nagroda w konkursie −powinna symbolizować wiedzę oraz otwartość, która cechuje popularyzatorów. Popularyzatorzy wierzą, że do prawdziwej nauki powinni mieć dostęp wszyscy, a nie tylko ludzie specjalizujący się w danej dziedzinie, np. naukowcy albo studenci. Popularyzatorzy rozumieją, że komuś, kto nigdy nie podejmie studiów na fizyce, warto tłumaczyć, jak przebiegają reakcje rozszczepienia atomu, a komuś, kto nigdy nie skończy medycyny − jak wirusy atakują DNA komórki.
Ta otwartość sprawia, że popularyzatorzy poszukują wciąż nowych, lepszych, łatwiejszych sposobów wyjaśniania skomplikowanych zjawisk. Przygotowują pokazy, produkują filmy, rysują komiksy, piszą blogi. Ta działalność często nie ma związku z codzienną pracą. Zwłaszcza naukowcy poświęcają popularyzacji swój wolny czas. Również dlatego powstała nagroda, która ten wysiłek docenia.
Weź udział w uhonorowaniu tych niezwykłych ludzi. Zaprojektuj dla nich nagrodę!
PAP – Nauka w Polsce
ula/ agt/ jra/
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl