Słowo poezji w atmosferze wrażliwego skupienia inspiruje i wywołuje echo. Prowokuje także do dialogu, pytań, dyskusji. Na spotkanie z Elżbietą Tylendą i Jerzym Beniaminem Zimnym przybyli przyjaciele obojga poetów − ludzie piór z poznańskiego środowiska, sympatycy i znajomi.
W tym gronie pojawił się również Jan Kończyński − poeta z Ostrowa Wielkopolskiego, znany też jako deklamator poezji. Spotkanie prowadził Krzysztof Styszyński, poeta, znany też z indywidualnego stylu – ceremoniału zapowiadania i komentatorskiego, który uprawia podczas spotkań z postaciami z artystycznego kręgu.
Elżbieta Tylenda. Urodziła się w Malborku, absolwentka Studium Nauczycielskiego w Gdańsku i Politechniki Warszawskiej. Obecnie mieszka w Darłowie. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w Ogólnopolskich Konkursach Literackich. Jej utwory ukazały się drukiem w zbiorkach i antologiach pokonkursowych. Oprócz malarstwa, grafiki i poezji interesuje ją praca z dziećmi i młodzieżą z tzw. środowisk dysfunkcyjnych. Jest pedagogiem i autorką programów socjoterapeutycznych. W relacjach z ludźmi wsłuchuje się w ich przeżycia i emocje, a swoje refleksje często przenosi na treści i obrazy liryczne. Zbiorek „Kolekcja” jest jej debiutem literackim.
Jerzy Beniamin Zimny. Ekonomista, mieszka i pracuje w Poznaniu. Debiut w 1970 r. w piśmie studenckim „Merkury”. Wyróżniany i nagradzany w konkursach poetyckich, m.in: „Milowego Słupa” w Koninie w 1976 r, „Zielonej Wazy” w Poznaniu w 1977 r., „Turnieju wierszy o Poznaniu i Wielkopolsce” w 1981 r. , w 2007 i 2010 r. nominowany do nagród w konkursie im K. Ratonia w Olkuszu. Swoje wiersze publikował w prasie literackiej: „Nadodrze” „Nurt” „Literatura” „Fraza” „Znaj” i w prasie regionalnej. W latach 1976-1988 współpracował z tymi pismami – w zakresie recenzji literackich i in., specjalizując się w debiutach poetyckich.
Publikacje w antologiach i almanachach: „Moment Wejścia” w 1976 r. pod red. A. K. Waśkiewicza, „Którzy pamiętali słońce” w 1981 r., „Arka” wydanym w 2005 r., „Miejsce obecności” w 2010 i 2011 r., Stowarzyszenie Pisarzy Sopotu. „I wspomnisz, i pomyślisz o mnie”, ZLP Oddz. Zielona Góra 2011 r. Wymieniony także w Leksykonie pisarzy lubuskich 1961-2011, wydanym z okazji 50. rocznicy oddziału. Publikacje książkowe: tom poezji: „Biały goździk na śniegu” z grafiką Stasysa Eidrigeviciusa, wydawnictwo Kanwa, Poznań 1991 r. , tom poezji: „W sercu ciszy” z grafiką Magdy Kasińskiej w 2005 r. , tom: „Dystans” z grafiką Joanny Górawskiej – w 2008 r., tom „Zwrotnik Skorpiona” w 2009 r. oraz „Rubinosa” w serii Okolicy Poetów, wyd. Sorus, Poznań, 2011 r. W planach wydawniczych: obszerny tom opowiadań pt. „Gromnica” oraz tom poezji pt. „Hotel Angleterre”. Ostatni tom wierszy: „Rubionosa”, nominowany do Lubuskiego Wawrzynu 2011 r.
Spotkanie w „Naszym Klubie” 16 kwietnia br. zorganizowało Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.