Wystawę płaskorzeźb z metali szlachetnych poznańskiego artysty rzeźbiarza Kazimierza Rafalika pn. „Kobieta wciąż obecna” otwarto w „Monidle” trzy dni temu. A co szczególne, wernisaż powiązano z decyzją Lidii Łaźniak, właścicielki restauracji, o aprobacie dla inicjatywy otwarcia tutaj Klubu Dziennikarza, zgłoszonej przez red. Janusza Marciszewskiego, prezesa Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, i artystycznego ducha opiekuńczego tego zamysłu − Kazimierza Rafalika.
Kazimierz Rafalik o ekspozycji swoich prac mówił: „To nawiązanie do poprzednich wystaw, a zawsze miały one w nazwie kobietę. Z wyjątkiem tej, która była zorganizowana w Bibliotece Ekologicznej, bowiem jej nazwa brzmiała: »Ptaki«”.
O otwarciu podwoi restauracji „Monidło” Klubowi Dziennikarzy przez jej właścicielkę mówiono dotąd raczej półgłosem i wyłącznie w gronie wtajemniczonych. Nic też dziwnego, że wernisaż z inauguracją klubowych spotkań dziennikarskich okazał się podwójną niespodzianką dla licznie przybyłych ludzi piór wszelakich. Pośród uczestników spotkania przewijali się organizatorzy. W gronie gości nie sposób było nie zauważyć znanych, a dobrych znajomych: jak zwykle dostojnego Zdzisława Beryta, bywalca wielu wydarzeń kulturalnych i spotkań artystycznych, Ryszarda Daneckiego − poznańskiego poety czy Krzysztofa Wodniczaka panującego w muzycznych rewirach recenzenckich i krytycznych, redagującego Magazyn Muzyczny „Brzmienia” oraz kierującego Polskim Towarzystwem Autorów, Artystów i Animatorów Kultury PTAAAK. Dla niego też statuetki Wodnika, prywatnej nagrody, stworzył autor wystawowych dzieł sztuki rzeźbiarskiej Kazimierz Rafalik.
Pierwszy kreator wizji wspólnych spotkań pod dachem restauracji „Monidło” Janusz Marciszewski, w krótkiej wymianie grzeczności i uwag nie ukrywał zadowolenia i skwitował pomyślny finał swojej idei filuternym uśmiechem.
Obydwa wydarzenia wniosły do moich doświadczeń zarówno treści artystyczne, związane z wyeksponowanymi pracami K. Rafalika, jak i wraz z akcentami towarzysko-przyjacielskimi ocenę sytuacji środowisk dziennikarskich i innych, będących z nimi w różnych relacjach. Okoliczności sprzyjały nieoficjalnym tonacjom rozmów ze znajomymi dziennikarzami, fotoreporterami z redakcji czy redaktorami w wydawnictwach, w których także pracowałam, teraz zazwyczaj widywanymi na konferencjach prasowych. Z wymiany zaś opinii z obecnymi tutaj bliższymi znajomymi dziennikarzami i literatami oraz sympatykami czy obserwatorami środowisk twórczych, zresztą także często przeze mnie spotykanymi w instytucjach kulturalnych bądź kawiarniach, wynikało niezbicie, że wielu, podobnie jak ja, zastanawia się, dlaczego w Poznaniu nie było dotąd specjalnie stworzonego miejsca na spotkania klubowe i towarzyskie osób z wyjątkowych przecież, elitarnych gremiów.
A wiadomo nie od dzisiaj, że parający się dziennikarstwem nie tak rzadko dzierżą również pióra literackie bądź uprawiają któryś z innych zawodów artystycznych, jak chociażby Ryszard Podlewski − redaktor, wieloletni felietonista w telewizji, najbardziej znany z cyklu audycji „Gwóźdź w bucie”, a nadto aforysta, zatem wypada od razu gratulować organizatorom tego przytuliska z WO SDRP kreatywności i pomyślunku o znalezieniu sposobu na przyjazne wszystkim rozwiązanie. Wobec braku inicjatywy miasta taki stan rzeczy zapewne trwać będzie długo. Rozproszeni w różnych redakcjach i wydawnictwach dziennikarze, twórcy i artyści, w tym także nadal aktywni, choć już zasłużeni, ze starszych pokoleń, jednakże głównie utrzymujący się z emerytur, mając teraz klubowe lokum w „Monidle”, zdążają do ustalenia stałego terminu spotkań, spodziewając się tutaj nie tylko okazji do rozmowy, lecz również innych inicjatyw. Zazwyczaj, będąc zajęci zadaniami zawodowymi i swoimi problemami, mają mało czasu i nie palą się do dodatkowych zajęć. Jednak istnienie lokum może prowokować do wielu pomysłów na jakieś fascynujące realizacje.
„Monidło”, zlokalizowane w poznańskiej dzielnicy Grunwald na ul. Jana Matejki 68, niedaleko kina „Olimpia” i nieodległych na ul. Grunwaldzkiej siedzib redakcji: „Głosu Wielkopolskiego” i innych znanych poznańskich dzienników, przyciągało już wcześniej pracujących w nich dziennikarzy czy ich gości. Także bywali w tej restauracji artyści spoza Poznania czy wydawcy. Teraz pod szyldem Klubu Dziennikarza wszyscy wreszcie zasiedli przy stołach gościnnej restauracji, dyskutując z ożywieniem i wymieniając nowinki o swoich formacjach, pracodawcach i towarzyskie.
Stefania Pruszyńska
Na fot.: Lidia Łaźniak, właścicielka restauracji „Monidło”, i Kazimierz Rafalik − poznański artysta rzeźbiarz w dniu otwarcia wystawy jego płaskorzeźb i Klubu Dziennikarzy 26 kwietnia 2007 r.
Fot.: Janusz Romaniszyn
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.