Ideą tegorocznej, jubileuszowej Nocy Muzeów jest „otwarcie muzeum”, tj. pokazanie wybranych dzieł, które na co dzień nie są prezentowane, otwarcie na widzów poprzez zaproszenie do rozmowy przy eksponowanych obiektach, a także otwarcie widzów na muzeum. W programie 10. edycji odwołamy się przede wszystkim do spotkań, warsztatów jak m.in. Sito sztuki, Dekoder, które znajdują się w ofercie muzeum, aby przybliżyć je publiczności i zachęcić do aktywnego uczestnictwa.
Kuratorzy i pracownicy naszego Muzeum będą czekali na widzów przy wybranych obiektach, będzie to okazja do posłuchania ciekawych informacji, podpytania, a przede wszystkim: Rozmowy przy obiekcie. W przestrzeniach muzeum pojawią się nieeksponowane na co dzień obrazy Edwarda Dwurnika, cykl 10 prac „Różne błękity”, czarno-białe fotografie z gatunku street photography autorstwa Mariana Kucharskiego, podarowane do zbiorów naszej placówki prace prof. Jana Berdyszaka oraz Davida Sterna.
W budowaniu ekspozycji podczas Nocy Muzeów będą mieli swój udział także widzowie – fani naszego Muzeum na portalu społecznościowym Facebook. W ramach plebiscytu zatytułowanego „Za drzwiami gabinetu” sympatycy Muzeum Narodowego mogli dokonać wyboru spośród zaproponowanych grafik (zbiory Gabinetu Rycin MNP) i numizmatów (zbiory Gabinetu Numizmatycznego MNP) tych obiektów, które znajdą swoje miejsce na ekspozycji. Wyniki plebiscytu poznamy podczas Nocy Muzeów.
Specjalnym gościem tegorocznego święta muzeów będzie Robert Majkut, światowej sławy projektant, autor prezentowanego w Galerii Malarstwa i Rzeźby unikatowego egzemplarza stołu oraz odbitki (przekazanej muzeum w darze a będącej jedną z sześciu) wykonanej z matrycy będącej jednocześnie blatem.
Po kilkumiesięcznej konserwacji przeprowadzonej w związku z przygotowaniami do czasowej wystawy „The Naumburg Master – Sculptor and Architect in the Europe of Cathedrals” w Naumburgu, w przestrzeniach gmachu głównego muzeum, zawita po raz pierwszy właśnie w Noc Muzeów, pochodząca z ok. 1290 roku, rzeźba Salomei Głogowskiej.
W Galerii Malarstwa i Rzeźby swoje miejsce znajdzie również, tymczasowo zamknięte, Muzeum Sztuk Użytkowych, które spotka się z widzami, podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach programu Muzeum w Muzeum.
W Galerii Malarstwa i Rzeźby tradycyjnie pojawi się także muzyka, zagrają: Grzegorz Rudny i Mateusz Mayer. Odbędą się też dwa minikoncerty w wykonaniu Ksawerego Wójcińskiego (kontrabas) i Szymona Wójcińskiego (piano).
W Muzeum Etnograficznym poza warsztatami m.in. tkackimi, biżuterii odbędzie się koncert folkowej grupy Sharena, wykonującej muzykę bałkańską.
Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza do eksplorowania wnętrz instrumentów, dzięki zastosowaniu zaprojektowanej w tym celu specjalnej kamery.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe skupi swoją uwagę na przypadającej w tym roku 220. rocznicy wprowadzenia Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Widzowie Ratusza czyli Muzeum Historii Miasta Poznania będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą postaci Zygmunta Warczygłowy oraz film dokumentalny jemu poświęcony w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.
Bogatą ofertę na 10. Noc Muzeów proponuje także Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, m.in. na dziedzińcu pałacu odbędą się happeningi Krakowskiego Teatru Ulicznego „Kalejdoskop”, gdański aktor i artysta kabaretowy – Wojciech Tremiszewski wystąpi w monodramie: Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej, a na wystawie „Ballady i romanse dawniej i dziś” zaprezentowane zostaną rysunki Henryka Sawki. Jak co rok, na zewnątrz pałacu i w kawiarni będzie można skorzystać z mickiewiczowskich propozycji kulinarnych i odpocząć przy ognisku. Będą także kursować bezpłatne autobusy na trasie Śmiełów-Jarocin.
Znakiem rozpoznawczym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie specjalnie zaprojektowany dla naszego muzeum gadżet – świecące w ciemności tzw. torbokapcie (torba i kapcie w jednym), łączący w sobie użytkowe zalety torby oraz twórczy element, czyli wykrój „muzealnych kapci”, które posiadacze będą mogli sami wykonać. Torbokapcie będą do kupienia w Księgarni Muzealnej w Galerii Malarstwa i Rzeźb, czyli gmachu głównym Muzeum.
Przy okazji Nocy Muzeów warto przypomnieć, że Muzeum Narodowe w Poznaniu jest otwarte dla widzów (w piątki oddziały poznańskie są dostępne aż do godziny 21.00, w sobotę na ekspozycje stałe wstęp jest bezpłatny) – zatem zapraszamy.
Szczegółowy program X Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu: mnp.art.pl
Aleksandra Sobocińska
Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.