Swoje kalendarze wypełniała zawsze pogodą ducha. Niedawno, 30 października, obchodziła setny jubileusz. Zacną Jubilatkę Stulatkę uczczono w Poznaniu niedawną uroczystością na Uniwersytecie Medycznym, w której uczestniczyły setki ludzi: przedstawiciele uczelni, samorządu, liczni mieszkańcy Poznania i dzieci.
Sama często powtarza, że zawsze trzeba radości i że Pan Bóg lubi radość, sam daje radość i się cieszy, gdy ludzie mają radość i się cieszą. Tę zasadę uznaje za szczególnie ważną w leczeniu i pomocy duchowej chorym, którym szczególnie trzeba dać i radość, i otuchę.
Dr Wanda Błeńska, lekarka znana z wielkiego serca i ogromnej wrażliwości, Matka Trędowatych, Dokta, jak nazywali ją chorzy na trąd pacjenci, podopieczni w ugandyjskiej Bulubie nad Jeziorem Wiktorii, ponad 42 lata wypełniała swoją misję medyczną i badawczo-naukową, które były wyrazem jej misji duchowej, posłannictwa chrześcijańskiego dobroczynienia − głównego motywu.
Po przyjeździe do Buluby zastała chorych, izolowanych w ubogich leprozoriach, które zbudowano z glinianych cegieł wysuszonych w słońcu. Te schronienia były pozbawione wody i światła. Rozpoczynała leczenie chorych na trąd także w bardzo skromnych warunkach. Niezrażona, pełna zapału, stopniowo je doskonaliła. Poznała dwa języki tam najbardziej popularne: luganda i lusoga, by znaleźć porozumienie ze swoimi podopiecznymi. Białej lekarce nie było łatwo ich przekonać do siebie. Dotąd miejscowa ludność była skora dawać posłuch przede wszystkim szamanom. Błeńska interesowała się życiem i problemami Ugandyjczyków, zdobywając powoli ich zaufanie. W kontaktach z leczonymi przywiązywała wagę do okazywania im ciepła, niesienia radości i budzenia w nich wiary w możliwość odzyskania zdrowia. Z braku innych lekarzy pełniła rolę lekarki kilku specjalności, operując z poświęceniem aż do wieczora. W. Błeńska ośrodek w Bulubie założyła wraz z irlandzkimi franciszkankami. Dzisiaj jest on już nowoczesnym szpitalem, znanym na świecie jako „Wanda Blenska Training”.
Zacną Jubilatkę Stulatkę uczczono w Poznaniu niedawną uroczystością na Uniwersytecie Medycznym, w której uczestniczyły setki ludzi, w tym przedstawiciele uczelni, samorządu, liczni poznaniacy i dzieci. A ponadto − zaproszeniem dr Błeńskiej na posiedzenie Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z okazji 400-lecia poznańskich tradycji uniwersyteckich, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wcześniej − także zorganizowanym przez dzieci z poznańskiej szkoły społecznej Jej imienia specjalnym spotkaniem, a w dzień urodzin − wypuszczeniem w niebo 100 lampionów z Mostu Biskupa Jordana i modlitwą różańcową arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który rok temu mówił o dr Wandzie Błeńskiej, że jest przykładem dla wielu, jak ikona życia misyjnego.
Wanda Błeńska jest honorową obywatelką Ugandy, honorową obywatelką Poznania i doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Papież Jan Paweł II uhonorował Wandę Błeńską Orderem Świętego Sylwestra, a prezydent Lech Wałęsa − nadaniem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w tym roku obecny w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski − podczas wspomnianego posiedzenia Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza − odznaczył dr Błeńską Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym, za osiągnięcia w pracy misyjnej”.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.