Joe Cocker, 63-letni piosenkarz, megagwiazda, już 48 lat na estradach świata. Przyciąga tłumy. Nie udziela wywiadów − ta zasada jest już znana wszystkim dziennikarzom w Polsce. Natomiast jedynym miejscem, z którego nawiązuje dialog ze słuchaczami, jest scena. Ta w Gdyni, na skwerze Kościuszki, na której ma się pojawić wieczorem, to 35-metrowa konstrukcja ustawiona na wysokości ok. 20 metrów przodem do morza, tyłem do skweru. Obok sceny rozlokowano trzy telebimy. W scenografii − dominacja czerni, tradycyjnej barwy występów estradowych Cockera.
Okołokoncertowo rozkwitają wielobarwne komentarze wokół przyjazdu Cockera. Krążą po Gdyni ploteczki i doniesienia żywej opinii publicznej, nie poddanej żadnemu reżimowi cenzorskiemu czy apologetycznym nastawieniom. Mówi się, rozgłaszając wieści od „dobrze poinformowanych” czy czytelników miejscowej prasy, że będzie jeździł czarnym mercedesem, zamieszka w luksusach gdyńskiego hotelu „Rezydent”, że dla niego specjalnie z Londynu sprowadzono wodę różaną i że już jest w mieście – przyleciał nocą samolotem z Krakowa.
W mieście mnóstwo wszędobylskich i rzucających się w oczy plakatów. Według głośno myślących obserwatorów: „wzmocniono patrole uliczne”. Podobno po incydencie w autobusie, w którym rozpylono jakiś biały proszek, a także po ataku gazem pieprzowym na młodocianego pasażera na dworcu PKP. Zdziwiona, wreszcie pytam chyba wszystkowiedzącego mężczyznę, wygłaszającego również te sensacje przy stoliku w restauracyjnym ogródku, gdzie znalazłam miejsce na wytchnienie po podróży, skąd mu o tym wiadomo. Nie dziwi go moje pytanie i od razu wyjaśnia: „O tym mówią wszyscy i gazety podały”. Sprawdzanie tych doniesień jednak pozostawiam na później (moja pokoncertowa lektura miejscowej prasy codziennej te niektóre rzekome pogłoski potwierdziła jako informacje).
O 20.00 jednak rozbrzmiały słowa powitania i po czerwcowym koncercie w Poznaniu i krakowskim 13 sierpnia − rozpoczął się trzeci tegoroczny w Polsce występ Joe Cockera. Artysta naturalny, bez wyszukanego ubioru, budził sympatię i zadziwiał swoim ekstatycznym śpiewem z chrypiącymi zmysłowością pobrzmiewaniami. Śpiewał w skupieniu, lecz z mocą. I to sprawiało wrażenie.
Publiczność porwały Summer In The City”, „You Are So Beautiful”, „N`oubliez Jamais”… i te z nowego albumu „Hymn For My Soul”… A „With The Little Help From My Friends”, znana od 38 lat z festiwalu Woodstock rozbujała emocje tak, że rozentuzjazmowanie sięgało najwyższych a rzadko osiągalnych pułapów okazywanego artyście zachwytu i aplauzu. Oczekiwano bisów i domagano się ich nieustępliwie. Gwiazdor wieczoru dał się jednak ubłagać o pozakontraktowe piosenki.
„To był koncert!”− spontanicznie i głośno skomentował to wydarzenie któryś ze słuchaczy występu Cockera, gdy już scena opustoszała i zamilkły oklaski.
Na ten rok zaplanowano jeszcze dwa koncerty Joe Cockera: 5 listopada w katowickim Spodku oraz 10 grudnia w warszawskim Torwarze.
Stefania Pruszyńska
(Publikacja archiwalna z Gazety Autorskiej „IMPRESJee” − patrona medialnego koncertów Joe Cockera w Polsce, z 16 sierpnia 2007).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.