Projekt „Od czerwca do czerwca” ma być kolejną imprezą w Poznaniu, dołączającą swoje tematyczne inspiracje do organizowanych licznych spotkań, konferencji i innych inicjatyw z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy obchodów wolnych wyborów w Polsce.
To inicjatywa wielkopolskich twórców i animatorów kultury, którzy wszakże tymi poznańskimi obchodami rocznicowymi pragną także nawiązać do zdarzeń poznańskiego Czerwca 1956 roku. Tu w Poznaniu robotnicy upomnieli się wówczas o godność, wolność i chleb.
Organizatorzy konferencji i projektu, nawiązali do hasła: Razem 89. Zaprezentowano program, który upamiętnia różne wydarzenia rocznicowe. Andrzej Górny w swojej wypowiedzi nawiązał do 1989 roku, silnie akcentując kwestie zawartego wówczas kompromisu związane z Okrągłym stołem, wyrażając swoją opinię krytyczną o tych zdarzeniach, pozycji „Solidarności”.
Organizatorzy zapowiedzieli także spotkanie 4 czerwca o godzinie 15.00 – w siedzibie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu z forum dyskusyjnym z udziałem ludzi aktywnych w procesach budowy demokracji. W tym spotkaniu zapowiadają swój udział między innymi: Czesław Janicki, wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, organizator Komitetów Obywatelskich Maciej Musiał, jeden z twórców wielkopolskiej „Solidarności” Bogdan Klepas, profesorowie: Bogdan Bakuła i Waldemar Łazuga z UAM i dziennikarze. Uroczystości 4 czerwca rozpocznie hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956, Aleksander Machalica odczytywać będzie fragmenty oryginalnego scenariusza filmu Filipa Bajona „Czerwiec 56”. Andrzej Górny jest autorem scenariusza. W nim też udostępnia ze swoich osobistych archiwów zdjęcia dokumentujące walkę o wolność i demokrację, które będą wówczas zaprezentowane.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego we WSUS udadzą się do parku Wilsona – tam w muszli koncertowej zaplanowano na 18.10 koncert muzyki generacji 89, w tym utwory kultowych wówczas formacji (między innymi „Turbo”, „Dżem”, „Perfekt”, „Oddział Zamknięty”). Wykonawcami tego koncertu będą: zespół „Bardowie”, Jarosław Królikowski – artysta Opery Wrocławskiej (utwory Czesława Niemena) i Marek Siwek , który sięgnie do repertuaru zespołu „Lombard”. Wstęp na ten koncert jest wolny.
Festiwal „Wyścig Jaszczurów”. Jerzy Jernas, dyr. Festiwalu Filmowego „Wyścig Jaszczurów”, dokonał podsumowania konkursu i podał, że impreza ta przyciągnęła 20 twórców filmów, których część została zrealizowana jeszcze przed Okrągłym Stołem.
„Wyścig Jaszczurów” jest pierwszą w Polsce imprezą zorganizowaną z myślą o osobach ze sporym doświadczeniem życiowym, które pomijano w wielu konkursach ze względu na ich wiek. Podkreślił zaś J. Jernas, że pragnie do uczestnictwa w festiwalu przyciągnąć młodych ludzi, aby i oni poznali historię i jej przeróżne barwy w losach ludzi. Festiwal ten odbędzie się 5 i 6 czerwca br. w poznańskim kinie „Muza”, gdzie zostaną zaprezentowane niezależne filmy, niektóre już udostępnione ogólnopolskim stacjom TV i przez nie wyemitowane, z udziałem m.in.: Jana Nowickiego oraz Piotra i Aleksandra Machaliców (filmy aktorskie), Bohdana Łazuki, Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Jerzego Połomskiego, Bernarda Ładysza (filmy dokumentalne). Także ta impreza będzie dostępna dla widzów bez opłat, a bilety na nią można odbierać w kasie kina „Muza”.
Festiwal dofinansowały Samorządy Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania. Jego znaczenie docenił także rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski, który objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem.
O podanych przeze mnie w artykule szczegółach organizatorzy informowali wczoraj, 28 maja 2009 r., na konferencji prasowej w WSUS.
Stefania Golenia Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.