Sobotnie popołudnie czternastego maja na Starym Mieście w Poznaniu, tuż przed Nocą Muzeów 2022, nasyciło się gwarem grup mieszkańców miasta: rodzin z dziećmi, studentów, młodzieży, ściągających z minuty na minutę coraz tłumniej z różnych dzielnic. Po dwuletniej pandemicznej przerwie obwieszczono, że podwoje muzeów będą otwarte dla publiczności i przygotowano w każdym z nich specjalne programy – atrakcje dnia i niespodzianki. Dla zwiedzających muzea to zazwyczaj także okazja do spontanicznych spotkań.
Przed Muzeum Historii Ubioru na ul. Kwiatowej w długiej kolejce po bilety czekało już wiele pań, które zainteresował zapowiedziany pokaz bielizny historycznej i wieczorne przymiarki reprodukcji.
Rogalowe Muzeum Poznania, mieszczące się na ul. Klasztornej, przyciągało pokazami rogalowymi. Po wejściówki tłoczyła się spora gromada smakoszy rogali, znanych jako świętomarcińskie. Ten produkt od lat podbijał swą urodą smakową najpierw Poznań, później Wielkopolskę, aż zdobył podniebienia smakoszy unijnych. Pamiętnego 30 października 2008 roku rogal świętomarciński został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.
Tradycyjnie rogal świętomarciński każdego 11 listopada stanowi główny słodki rarytas biesiad domowych i przede wszystkim festynów, organizowanych w okolicy Centrum Kultury „Zamek” w ramach uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości i imienin ulicy Święty Marcin. Podczas tego listopadowego świętowania w Poznaniu znika z półek cukierni kilkaset ton tego smakołyku. Obecnie rogal świętomarciński jest również wypiekany w różnych regionach Polski przez certyfikowane cukiernie –mające prawa do jego wytwarzania i posługiwania się europejską marką Produktu Regionalnego.
Nieprzypadkowo zostały do publikacji wybrane fotografie sygnalizujące istnienie tych 2 muzeów w Poznaniu – to jeszcze mniej znane placówki, a myślę, że zasługują na uwagę i informowanie o ich istnieniu.
Pragnących zajrzeć podczas przyszłorocznej Nocy Muzeów do każdego z tych poznańskich przybytków od razu uprzedzam, mając za sobą liczne doświadczenia – to spora trasa do przebycia, zatem raczej przedsięwzięcie dla maratończyków niż zainteresowanych poszczególnymi dziedzinami i wyeksponowanymi zasobami czy przygotowanymi dla publiczności specjalnymi programami prezentacyjnymi i prelekcjami.
A że Noc Muzeów nie jest jedyną okazją do poznawania zgromadzonych w muzeach cennych pamiątek kultury czy historii, bowiem są one otwarte niemal codziennie, a w wyznaczone dni także można korzystać z bezpłatnego wstępu do nich lub bonusów o określonych godzinach – nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzający, a zwłaszcza niechętni przebywaniu w tłoku czy zainteresowani tańszym uczestnictwem w kulturze, do wybranych zaglądali częściej czy zachodzili do każdego po kolei w dogodnej porze.
Stefania Pruszyńska
Autor fotoreportażu: Dominik Golenia
Fot. z 14 maja 2022 r.
1. Kolejka do Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu (ul. Kwiatowa)
2. Biegnące na placu Kolegiackim w Poznaniu przed Urzędem Miasta Poznania
3. Przed wejściem do Rogalowego Muzeum Poznania (ul. Klasztorna)
4. Plac Urzędu Miasta Poznania
5. Wiosennie, majowo na wyremontowanym placu Kolegiackim
W Muzeum Instrumentów Muzycznych. Raport z Nocy Muzeów 2013
Raport z Nocy Muzeów 2013 w Muzeum Narodowym w Poznaniu
W Muzeum-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny. Noc muzeów 2013
Neony śródmiejskie i na wystawie „Nocny Poznań w blasku neonów” w Muzeum Narodowym
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.