Postać Świętego Mikołaja to człowiek utęskniony, wysłannik namaszczony dobrem. Wyobrażałam go sobie jako starszego mężczyznę z białymi włosami, przemiłego, pogodnego, serdecznego, pełnego ciepła, ale i dystyngowanego, z fantazją, intuicją, sercem otwartym, gorącym. Tym, którego przyjście do domu miało być znakiem szczególnym. Bajeczny ten człowiek, idący do mnie z miłą niespodzianką, prezentem, był taką radością w czekaniu. Nadzieją. To On był ważniejszy od prezentów.
Kiedyś przyszedł, ale był niemiły, z rózgą. Innym razem jako żywo okazał się przebraną koleżanką. Rozpoznałam od razu. Byłam rozczarowana. To były czasy skromnego egzystowania, biedne dla wielu. Nie wykorzystywano symbolu św. Mikołaja do celów handlowych na taką skalę jak dziś. Ale i dzisiaj głód doskwiera tak wielu, choć i ogromnie wielu ma nieraz tak wielki dostatek, że wszystko to staje się niemal nudą, polowaniem reklamodawców na nich jako klientów.
Czekałam na tego prawdziwego. Któregoś dnia, gdy według kalendarzy należałoby już mówić o dorosłości, pojawił się jako kolega redakcyjny, wtedy red. naczelny „Dzisiaj” − wyjątkowy w swej szacie, z cudownym uśmiechem. Mikołaj, rozpoznany jako Krzysztof Wodniczak. Razem zadziałaliśmy. Poprosił mnie tak ad hoc, abym przez mikrofon z samochodu przemawiała do przechodniów. Natychmiast zebrałam myśli i mówiłam. To była redakcyjna akcja mikołajkowa. Pokazywał potem, bodaj dwa lata temu, fotkę z jakiejś gazety. To ten Mikołaj! Śmialiśmy się w przyjacielskim gronie tak szczerze − z iskrami radości niebywałej, nieprawdopodobnej…
Współczesność zdziera resztki wiary w dobromyślicielstwo. Dwa dni temu zerknęłam przez przypadek do jednego z blogów. I cóż czytam?
„Pomyślałem sobie że dzisiaj są święta więc złoże wam życzenia. Spełnienia naj naj naj….. skrytszych mażeń dużo zdrowia, pogody ducha oraz DUŻO KASY(najważniejsze): Chciałem wam powiedzieć że Św. Mikołaj kazał przekazac mi to”.
Pisownię autora notki pozostawiłam oryginalną. A że m.in. nie odróżnia marzeń od jakowyś „mażeń”, cóż, rekomenduję mu Słownik ortograficzny. Lecz to nie wszystko, co przed moimi oczami wykwitło. Bo oto „owo to”, co do życzeń podanych prawie pop polsku przekazał autor: rysunek z postacią Mikołaja. W jego ręce dymi rewolwer. Na śniegu zarysy sylwetek z czerwonymi plamami krwi. A na rysunku komentarz: „W tym roku Św. Mikołaj trafił do wszystkich dzieci”.
A oto komentarze do tej notki (także zachowuję ich oryginalną pisownię):
„2006/12/25 16:45:49. Święty Mikołaj miał wielkie serce i nim celował w marzenia i w serca dzieci. Dzisiejszy Mikołaj to nieraz biedak, ale nadal strzela wyłącznie sercem. Ten „żart rysunkowy” jest w istocie wydarty albo wyciosany młotem z krainy wszelkiego braku… I pewnie upadnie na dno śmietnika dla sardonika…
„2006/12/26 10:02:22 wyciosany młotem z krainy wszelkiego braku… Z czego braku jestem bardzo ciekawy. Ta osoba (…) mieszka w krainie wszelkiego braku poczucia humoru…
2006/12/28 03:36:25 Kraina wszelkiego braku… to w istocie kraina choćby braku szacunku dla wartości symbolu Świętego Mikołaja i postaci historycznej. Nie mówię już o braku wyobraźni, bowiem rysunek przedstawia scenę okrutną – sylwetki zabitych dzieci. To według autora poprzedniej notki przejaw dobrego smaku, dobrego humoru?”
Śmiech nad tym obrazkiem z zabitymi dziećmi to nie tylko szczyt cynizmu. Czy w ten sposób można się śmiać? Może ten autor tak potrafi? Protestuję! Nie podaję adresu tego blogu, aby do niego nie kierować ludzi z kulturą osobistą, wrażliwych, mających poczucie miary, ceniących wartości.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.