W Wielkopolsce rozpoczęły się V Światowe Spotkania z Kulturą Romską. Poprzedziła je konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Poznania, zorganizowana przez Annę Markowską, prezes Fundacji „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” oraz Miklosza Deki Czureję, w której uczestniczyli: Anna Łojewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Dzieciom Wiejskim oraz Maria Wasilewska z Fundacji „Srebrne Lata” oraz przedstawiciele mediów, które objęły swoim patronatem tegoroczne spotkania z kulturą romską.
Wczoraj w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta inauguracja tego wielkiego dla środowiska Romów cyklu imprez i spotkań, której gospodarzem był wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele środowisk romskich, prezes Fundacji „Bahtałe Roma” Anna Markowska, prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki, prezes Fundacji „Światowa Izba Lordów Romskich” Edward Sabo, reprezentanci Fundacji Pomocy Dzieciom Wiejskim, dzieci, które są podmiotem różnych form opieki tej fundacji, przedstawiciele XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, liczni dziennikarze.
Integracyjne tendencje, szerzej z każdym rokiem wspierane przez środowiska romskie i współegzystujące z nimi społeczności opowiadające się za linią dialogu kultur i obywatelskim, ludzkim, znajdują od lat przynoszące konkretne efekty – poparcie wielkopolskiego wojewody Tadeusza Dziuby, pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, innych instytucji i osób – coraz to liczniejszych przyjaciół.
Wojewoda Tadeusz Dziuba podkreślił znaczenie integracji Romów ze społeczeństwem, nie ukrywając realiów, bowiem ten proces jest przecież niezwykle trudny z uwagi na konieczność przełamywania wielu krzywdzących i nieprawdziwych stereotypów – to one spowodowały zepchnięcie środowisk romskich na margines życia społecznego.
Starania o zawodową aktywizację Romów oraz dostęp romskich dzieci do szkolnictwa w dużej mierze zależy od możliwości i szans. Coraz bardziej jest widoczna działalność Anny Markowskiej, zawiadującej Fundacją „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”, w dziedzinie upowszechniania i rozwoju dorobku kulturowego polskich Romów, a także zachowania tej kultury. A najnowsza realizacja jej wizji poprawy warunków edukacyjnych może napawać nadzieją zarówno instytucje, które udzieliły wsparcia projektowi tej fundacji, w tym dyr. XI Liceum mgr Karola Lehmanna, jak i środowisko romskie. Są to mające rozpocząć działalność w Poznaniu w tym roku szkolnym: Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Miklosza Deki Czurei (niepubliczna) oraz trzy inne szkoły Fundacji „Bahtałe Roma”: Publiczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Publiczne Gimnazjum dla Dorosłych, Publiczna Szkoła Podstawowa dla Dorosłych. Szkoły publiczne są otwarte na nabór uczniów ze wszystkich środowisk, nie tylko romskich.
Przedstawiła ona wczoraj program tegorocznych „Spotkań” w Poznaniu i Wielkopolsce, na który składają się m.in. różne koncerty, biesiada przy ognisku, mecz piłki nożnej, spotkanie literacko-muzyczne. Wezmą w nich udział artyści z całego świata (Stanów Zjednoczonych, Słowacji, Węgier, Niemiec). W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę „Obozowisko Cygańskie”, która powstała we współpracy z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-spożywczego w Szreniawie. Placówka ta powierzyła eksponaty ze swoich zbiorów Marii Walkowiak – do aranżacji taborowego i obozowego obrazu życia Romów.
Dla nas wszystkich, gości – uczestników spotkania u Wojewody Wielkopolskiego, Miklosz Deki Czureja zagrał na swoich czarodziejskich skrzypcach z córką Sarą, znakomitą cymbalistką i harmonijnie z nimi zgranym jego synem Markiem. I znów publiczność owionęła swoim czarem wirtuozeria Miklosza Deki Czurei. Wielkosłoneczna radość kompozycji wlała się do serc.
Wojewoda Tadeusz Dziuba uhonorował wybitnego Miklosza Deki Czureję wręczeniem mu „Złotego smyczka”, mówiąc o nim z ogromną sympatią i uznaniem: „geniusz samouk” i dodając, że jego wirtuozeria stanowi wzór daru bożego talentu, „z którego można zrobić przepiękną perłę”.
Przekazał także na ręce Anny Markowskiej, prezes fundacji „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”, flagę Romani Union, która od 36 lat jest ogólnoświatowym znakiem Romów. To błękitno-zielony sztandar z płomiennym kołem taborowego wozu pośrodku.
Stefania Golenia Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.