– Piękny, wzruszający – takie słowa można było usłyszeć po specjalnym pokazie w Watykanie filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was…”. To największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu wchodzi na ekrany polskich kin już 11 marca.
Papieska sala kinowa, zwana salą Deskura, znajdująca się w watykańskim Pałacu św. Karola, po raz kolejny gościła największą polską produkcję dokumentalną wszech czasów „Jan Paweł II. Szukałem Was…”.
Pokaz – zamknięty dla zewnętrznej publiczności – przeznaczony był dla watykańskich dostojników oraz dla członków zbierającej się właśnie w tych dniach w Rzymie światowej Rady Fundacji Jana Pawła II. Sala, gdzie zwykle tylko papież ogląda filmy w ścisłym gronie swoich współpracowników, tym razem była szczelnie wypełniona aż do ostatniego miejsca. Kilkadziesiąt osób mogło podziwiać wersję włoską obrazu, który mimo iż jeszcze nie pojawił się na ekranach kin, już powoli staje się w Watykanie legendą.
Wśród gości obecna była Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Wszystkich powitała szefowa Filmoteki Watykańskiej Claudia Di Giovanni.
Na pokazie pojawił się obecny sekretarz Benedykta XVI, pochodzący z Malty ks. prałat Alfred Xuereb. Dzieląc się swoimi wrażeniami, powiedział: „To wielka radość móc oglądać Jana Pawła II na wielkim ekranie… Te emocje będą, myślę, budzić się w każdym, kto zobaczy ten film: a co najważniejsze – pozostaną nadal wewnątrz w człowieku”.
Z racji swej funkcji w Radzie Fundacji Jana Pawła II, na pokazie obecny był także patronujący obrazowi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk: „Podczas filmu odżyły wspomnienia i wrażenia, przeżywane zwłaszcza w początkach pontyfikatu, jak np. te z pierwszej papieskiej podroży, w której brałem udział, do Meksyku przez Dominikanę. A także te z momentu zamknięcia się Ewangelii na trumnie Jana Pawła II… Te przeżycia nabrały teraz nowego wymiaru, oglądane w syntezie, jakiej dokonali autorzy tego filmu. I za to należą im się słowa wielkiego uznania! Ot, choćby za to że uchwycili wątki, które świadczą o wielkim człowieczeństwie Jana Pawła II. Obejrzenie tego filmu, dla mnie, jako postulatora, było przeżyciem niezwykle wzruszającym. Ponownym spotkaniem z tym wielkim człowiekiem. Ten film stanowi niejako ilustracje do tego, co jest owocem mojej pracy, ilustracją pozycji”.
Film obejrzał także Fabio Zavattaro: watykanista, dziennikarz telewizji Rai Uno: „Tak, film bardzo mi się spodobał! Zwłaszcza sposób, w Pawła II, o jego humanizmie”.
W pokazie uczestniczył także były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej – Joachim Navarro-Vals: „Film przypomniał mi momenty przeżyte z Janem Pawłem II. Patrząc na ten dokument myślałem o widzach, którzy go zobaczą. Szkoda byłoby, aby to, co mówił Jan Paweł II, jego przesłanie, stało się tylko wspomnieniem. Z pewnością niezapomniany będzie humor Jana Pawła II, on pokazał, że nie jest to tylko kwestia psychologiczna człowieka i nie zależy od charakteru. W dobrym nastroju powinno się być nieustannie, bo ono ma swoje w Panu Bogu. Papież uczył nas dobrego humoru”.
Niezwykła z pewnością była na pokazie obecność ks. prałata Sławomira Odera, Postulatora Procesu Beatyfikacji Jana Pawła II, który stwierdził: jak został ukazany nie tylko Papież, którego beatyfikacji niedługo dokona Benedykt XVI, ale po prostu CZŁOWIEK, który spotykał ludzi, który rozmawiał z młodzieżą, który podchodził do dzieci, który przekraczał granice państw. To wszystko odczytujemy z osoby tego, który towarzyszył nam przez 27 lat, towarzyszył dwóm pokoleniom, a jeśli zapytamy dzisiejszych trzydziesto i czterdziestolatków, kim jest dla nich ten Papież, odpowiedzą jedynym: papieżem jakiego oni znali”.
Sala Deskur należy do Filmoteki Watykańskiej i Papieskiej Rady środków Społecznego Przekazu. Jej przewodniczący abp Claudio Maria Celli powiedział: „Obejrzenie tego filmu było dla mnie wyjątkowym wydarzeniem, gdyż lata przeżyte w Rzymie, w służbie Stolicy Apostolskiej, to są właśnie lata spędzone z Janem Pawłem II. Ten film to bogaty dokument, który ożywia w nas pamięć i rozpala w naszych sercach głębokie momenty przeżyte obok niego i wraz z nim. Życzyłbym sobie z pewnością, aby ten film odniósł sukces, bo pomaga ponownie odkryć obraz Jana Pawła II. Jestem wdzięczny reżyserowi i producentom tego filmu, którzy pozwolili mi ponownie w intymności kosztować drogie mi momenty i spojrzeć w przyszłość z nadzieją”.
„To było niezwykłe przeżycie widzieć, jak ludzie, którzy dobrze znali Jana Pawła II, wzruszają się na tym filmie. Nie można mieć większej satysfakcji niż akceptacja widzów, dla których powstaje produkcja. Chcieliśmy pokazać, jak Papież zmieniał świat na lepsze i mam nadzieję, że my, podczas realizacji filmu, też staliśmy się trochę lepsi” – mówi Stanisław Szymański, producent filmu.
„Jan Paweł II. Szukałem Was…” jest największą światową produkcją dokumentalną poświęconą polskiemu Papieżowi. Film wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 11 marca. Producentem filmu jest Artrama.
Anna Pupin
Fot: Jurek Kralkowski
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.