Nadszedł 2 listopada, dzień inicjacji wydarzeń kolejnego Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, już 38., organizowanego przez Związek Literatów Polskich. Spotkania tegorocznej edycji festiwalu nabierają nowych barw. Taką konkluzję można wysnuć nie tylko z programu, lecz przede wszystkim z zapowiedzi Aresa Chadzinikolau, poety i muzyka dwóch ojczyzn – Polski i Grecji, obecnego prezesa poznańskiego oddziału ZLP, wyraźnie preferującego swobodę artystyczną czy też pragnącego zaakcentować w twórczych realizacjach wartości greckich korzeni kultury. Oficjalna inauguracja MLP tradycyjnie odbędzie się w sali im. Lubrańskiego UAM – w najbliższą środę, 4 listopada.
Pośród wszystkich przygotowanych wydarzeń aż roi się od spotkań: literackich autorskich, muzycznych, teatralnych, wernisaży z promocjami i happeningowych.
Poeci, nie tylko polscy, lecz także zaproszeni z zagranicy, dokonają najazdu na Poznań, Gniezno i Śrem. Pojawią się w wielu miejscowościach regionu Wielkopolski: Chludowie, Gizałkach, Kleszczewie, Kościanie, Lesznie, Luboniu, Puszczykowie, Swarzędzu, Szamotułach.
Środowe oficjalne otwarcie festiwalu, opatrzone nazwą „Słowa i nuty”, zapowiada wiele wydarzeń: występ chóru „Madrygały” pod dyrekcją Leszka Bajona, wręczenie Literackiej Nagrody tegorocznej edycji MLP, pierwszy w tegorocznej edycji − maraton poetów zagranicznych, recital Davida Portasza i Tomasza Kruczka oraz galowy koncert wieczorny w Blue Note z udziałem m.in: Eleni, Jorgasa Skoliasa, Maleo. Także – galę wręczenia Nagrody im. Nikosa Chadzinikolau oraz promocję czasopism literackich: „Poeticon”, „LiryDram”, „KK”.
Z żywiołowych imprez zwraca uwagę dzisiejsze popołudniowe pisanie wierszy na asfalcie w Amfiteatrze na os. Piastowskim nad Wartą. Podobnym, lecz o charakterze integrującym twórców z różnych formacji i niezależnych, jest Noc Poetów na placu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaplanowana na jutro późnym wieczorem.
W ramy programu ujęto III Międzynarodowe Zaduszki Poetyckie w Kaliszu − w czwartek, 5 listopada. Tam też swoją kreatywność zaprezentują w drugim maratonie zagraniczni poeci, a muzyczną atrakcją tego spotkania ma być koncert fortepianowy w Calisii.
Tego dnia w „Kwietnej” w Poznaniu będzie prezentował swoje dokonania twórcze Marek Zgaiński – poeta, muzyk i scenarzysta. Wieczorem podczas imprezy zamkniętej – otrzyma on „Labor Omnia Vincit”, przyznany mu przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Po tym ceremoniale przygotowano dla gości spektakl teatralny i biesiadę poetycką.
W festiwalowy czwartek, 5 listopada, pojawi się tematyka ukraińska − podczas promocji antologii polsko-ukraińskiej w Instytucie Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którą zarekomenduje prof. dr hab. Andrzej Sitarski.
Ciekawie zapowiadają się panele dyskusyjne i literacki. Jutro, 3 listopada, odbędą się aż dwa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. O godz. 17.00 będzie to panel „Kultura i sztuka nie zna granic”, w którym będą uczestniczyć: Inga Iwasiów, R. Czachorowski, P.W. Lorkowski, L. Żuliński, A. Andrych. Do literackiego zaś o godz. 18.00 zaproszono: Karola Maliszewskiego, Michała Radomiła Wiśniewskiego, Karola Samsela, Jerzego Beniamina Zimnego. Trzeci panel organizatorzy proponują w Gnieźnie w środę, 4 listopada. Obrana tematyka tego spotkania nawiązuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypada w przyszłym roku.
Listopad Poetycki proponuje spotkania autorskie: jutro, 3 listopada, o godz. 16.00 z Anną. B. Kann w Kwietnej w Poznaniu, a w PoemaCafe o 19.30 − z Kazimierzem Arendtem i Marią Mistrioti.
Poza wspomnianym literackim wieczorem, PoemaCafe uczestniczy w tym roku w kilku wydarzeniach – dzisiaj tam przygotowano wernisaż malarstwa greckiego z muzyką, spotkanie z Athanasem Vantchevem de Thracy`ym i promocję antologii 10-lecia tej artkawiarni. We wtorek, 3 listopada zostanie tam wręczona „Złota Księga” im. Wincentego Różańskiego, a w sobotę, 7 listopada, wystawiony w niej będzie „Cabaret BB”.
Uczestników MLP wprowadzi w zadumę nad tymi, którzy odeszli na wieczne łąki, specjalna msza za zmarłych poetów, która zostanie odprawiona w piątek, 6 listopada, wczesnym rankiem, o godz. 8.00, w kaplicy Radia Emaus przy ul. Zielonej 2 w Poznaniu. Zaraz też po tym skupieniu na modlitwie o 10.00 w bibliotece zaplanowano kolejny maraton poetów zagranicznych i koncert Ares Trio. Zresztą ten dzień wpisze się także w pamięć mieszkańców Śremu, bowiem na to miasto będzie dokonana inwazja poetów − z turniejem jednego wiersza przed tamtejszym ratuszem.
Sobotni finał tegorocznego festiwalu powiązano z miejscem szczególnym w Poznaniu – z interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zwanego Bramą Poznania, które zobaczą przyjezdni poeci, a nadto z wystawą fotografii D. Witkowskiej.
Do poetyckich rewirów należeć będzie turniej jednego wiersza na moście dla zakochanych na Ostrowie Tumskim oraz późniejsze poezjobranie i granie w KONTENERarcie czy „Noc VIDEoKLIPu YACHfilm” i AFTER w Starym Kinie.
Dla publiczności wstęp na spotkania, poza wspomnianym zamkniętym czy środowym wieczornym koncertem inauguracyjnym w Blue Note, jest wolny.
Symbolizuje te wszystkie wydarzenia plakat autorstwa prof. Mirosława Pawłowskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.
Stefania Pruszyńska
Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny w tutejszym Portalu Autorskim IMPRESJee.pl w odrębnej publikacji:
38. Międzynarodowy Listopad Poetycki. Program wydarzeń od 2 do 7 listopada 2015