Ewa Błaszczyk w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Fot. Stefania Pruszyńska
Przed premierą „Śpiącej Królewny” w Teatrze Wielkim w Poznaniu 4 grudnia 2011, spektaklem wyreżyserowanym przez Zofię Dowjat, zorganizowano dodatkowo dwa wydarzenia, które łączyła idea wybudzania ze śpiączki, związana z zakrztuszeniami u dzieci. Były to warsztaty z zakresu pierwszej pomocy w wypadku zakrztuszeń i spotkanie z Ewą Błaszczyk, znaną aktorką i prezes Fundacji „AKogo?”, które prowadził Tomasz Raczak. To dobrze, że Teatr Wielki we współpracy z różnymi gremiami, w tym z tą fundacją, a również z Agencją Boom, zbliża się do życia, problemów i idei wymagających akcji uświadamiających czy pobudzania do aktywnego działania w ludzkich sprawach.
Przed południem dla dorosłej publiczności ratownicy medyczni najpierw wygłosili krótki wykład nt. udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zakrztuszeń, a później poprowadzili kurs ratowania osób w takich sytuacjach, do czego użyli manekinów. Przybyłym zaś tutaj dzieciom Teatr Wielki stworzył warunki do uczestnictwa w zajęciach plastycznych i zwiedzaniu budynku, a Klub Połykaczy Książek – zapewnił posłuchanie bajek.
Spotkanie z Ewą Błaszczyk, które prowadził Tomasz Raczek, odbyło się po południu. Rozmowa ta akcentowała problemy, które stanowią przeszkodę w ratowaniu ludzi pozostających w śpiączce. Przekonywała o możliwościach pokonywania np. słabości wiary wielu w skuteczność walki o przywrócenie do normalnego życia ludzi, którzy stracili przytomność i pozostają w tym stanie mimo ich leczenia.
Ewa Błaszczyk w ramach Fundacji „Akogo?” skupia się na pomocy dzieciom będących w stanie nieprzytomności. Zwłaszcza na pomocy dzieciom po ciężkich urazach mózgu, które dotknęła śpiączka. Takie dzieci będące ofiarami np. zakrztuszenia są leczone obecnie na oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja pragnie doprowadzić do realizacji swój pomysł – stworzenie dla dzieci w śpiączce pierwszej w Polsce kliniki-wzorca (na 15 łóżek) przy tym oddziale, której nadała nazwę: Budzik. Sama fundacja jednak nie zajmuje się indywidualnymi przypadkami, bowiem istnieją inne fundacje, które na tym się skupiają.
„Prowadzimy działalność społeczno-edukacyjną, popularyzując wiedzę, sygnalizując skalę problemu, a także propagujemy nowe rozwiązania medyczne i rehabilitacyjne oraz walczymy o nowe procedury medyczne. Staramy się jednoczyć różne środowiska, firmy i ludzi, którzy zwykle ze sobą konkurują, ale dla spełnienia tego celu łączą się ze sobą. Działając razem, w jednej sprawie, chcemy zamanifestować naszą postawę, opowiadającą się po stronie cywilizacji życia, a nie śmierci. Naszym celem jest stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej, drogiej hospitalizacji i neurorehabilitacji. Od początku naszego istnienia wspieramy Oddział rehabilitacji neurologicznej Centrum Zdrowia Dziecka, przy którym ma powstać klinika” – podaje Fundacja „Akogo?” w swojej witrynie, w której zainteresowani rodzice mogą uzyskać informacje o schorzeniach neurologicznych czy o kontakcie z lekarzami, w tym autorytetami w medycynie, rehabilitantami, psychologami.
W tym też duchu podtrzymano spotkanie. Budujące są wnioski, które z niego wynikają – trzeba zawsze wierzyć, że nieprzytomny jednak nas słyszy, odbiera naszą obecność, zatem nie można ustawać w wysiłku, aby go mobilizować do wybudzenia. „To się zdarza!” – mówiła Ewa Błaszczyk.
Zaśpiewała też na tym spotkaniu Justyna Szafran, która na zaproszenie Ewy Błaszczyk, zresztą nie pierwsze, przyjechała z Wrocławia. Ponadto pojawił się cywilnie ubrany, enigmatycznie skromny Mikołaj z puszką, który każdemu uczestnikowi oferował bombki szklane „mające dzwonić” w Wigilię − za dowolny datek.
Trudno było się przecisnąć po wyjściu z tego spotkania do drzwi opery − młodziutka publiczność z opiekunami, zbiorowo i indywidualnie, wypełniła niemal całą przestrzeń w holu przy kasach, czekając na premierę „Śpiącej Królewny”.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.