Myśl rzeźbi słowo. Słowo rzeźbi myśl− Stefania Pruszyńska
Czytanie poezji z antologii „Opowiem o tobie, Lednico” w przededniu 1050. rocznicy Chrztu Polski, a do niej nawiązuje tematyka wierszy tej publikacji będących pokłosiem konkursu poetyckiego, organizowanego od 19 lat w ramach Lednickiej Wiosny Poetyckiej, stanowiło w swojej wymowie pochylenie się nad wrażliwością młodych autorów, mówiących własnym głosem o wielu odkrywanych przez nich prawdach, tajemnych zakamarkach myśli, domniemaniach i dociekaniach, zogniskowanych na historii miejsca, w którym zaczęło bić serce Polski.
Młodzi utalentowani poetycko powierzyli słowom wierszy zawartych w tej publikacji zarówno własne tkliwe i żarliwe emocje, refleksje z zadumy, jak i treści zainspirowane postrzeganiem świata Lednicy – miejsca początków polskości i chrześcijaństwa, krainy urokliwej bujną naturą, w której echo poznawanej historii miesza się z radosnym śpiewem ptaków i poszumem zieleni starodrzewów. Krainy – wyspy na Jeziorze Lednickim. Krainy Ziemi Lednickiej ze starymi chatami i wiatrakami w skansenie czy kołyszącymi się w słońcu maja młodymi źdźbłami zbóż na przyległych malowniczych polach. Także nowej oazy – Gaju Poezji, który co rok właśnie w maju rozrasta się o nową młodą wierzbę, sadzoną przez uczestników Lednickiej Wiosny Poetyckiej.
W publikacji „Opowiem o tobie, Lednico…” znalazły się wiersze: Agaty Białas, Mariusza Kaczmarka, Małgorzaty Dutki, Michała Bielskiego, Emilii Wilczyńskiej, Ilony Rybak, Katarzyny Szymoniak, Marty Wryk, Diany Ilków, Dagmary Walczyk, Joanny Kowalkowskiej, Edyty Czerniak, Eweliny Noski, Emilii Mazurkiewicz, Natalii Skrzypczak, Katarzyny Pytlewskiej, Julii Stefańskiej, Alicji Graczyk, Aleksandry Sroki, Daniela Stasiaka, Łukasza Jareckiego, Dawida Rozynka, Marii Muchy, Marty Antosik i Macieja Henryka Modzelewskiego.
A oto jeden z utworów, pomieszczonych w tej książce, odsłaniający percepcję tego miejsca – projekcję myśli Marty Wryk, skierowaną na pomruk historii w zapomnianym, opuszczonym i ginącym śladzie ludzkiego bytowania na tej lednickiej ziemi.
Marta Wryk
Lednicka chata
Pokonując niezwykłe skrzyżowania pajęczych sieci,
utkanych w ramach bezszybnych okien,
do chaty wkrada się wicher znad jeziora.
Krząta się po izbie, jakby sprawdzał,
czy koścista dłoń czasu nie zniszczyła
wzorów na pomarszczonej skórze szafek.
Delikatnie głaszczę podziurawioną pościel,
która ledwo co pamięta drganie ludzkiego oddechu.
Ostatnie pokolenie myszy wymarło,
zanim po raz pierwszy zapłakała ta
stuletnia wierzba na łące.
Tylko wicher znad jeziora przylatuje tu,
bo nie może słuchać lamentu opuszczonej chaty.
Książce z wierszami młodych laureatów dziewiętnastu edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej poświęcono spotkanie 27 listopada w Galerii pod Arkadami w poznańskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.
W wieczorze z uroczym klimatem wokół poezji młodych uczestniczyli wraz ze mną obecni na nim: liczni i podobnie – sympatycy tej idei animacji poetyckiej w środowisku uczniowskim, z Agnieszką Mąkinią, także poetką zaangażowaną w organizację konkursów Lednickiej Wiosny Poetyckiej, bliscy utalentowanych młodych i przyjaźni Stanisławie Łowińskiej, głównej inspiratorce i organizatorce tego wydarzenia, redaktorce świeżo wydrukowanej antologii. Na to spotkanie przybył także Ares Chadzinikolau – obecny prezes poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Dopisali swoją obecnością kolejny ciekawy rozdział sami autorzy wierszy – laureaci Lednickiej Wiosny Poetyckiej, którzy je z przejęciem czytali.
Wsłuchiwali się w nie przedstawiciele MDK nr 1 w Poznaniu, a pośród nich – kierująca Pracownią Plastyczną MDK nr 1 w Poznaniu Bożena Fibik-Beim, artystka plastyk – opiekunka grupy utalentowanych uczniów z zamiłowaniami artystycznymi, których rysunki ubarwiły prezentowaną książkę. Akcentem muzycznym był specjalny występ.
Powiało nowym, które wiele mówi o pochylaniu się wrażliwych nad wrażliwością, doświadczonych wiedzą i własnym poetyckim drążeniem dróg do świadomości wielu – nad świeżością spojrzeń młodszych pokoleń. To pochylanie się nad tą poezją czy poezją w ogóle jest ważnym świadectwem cenienia i docenienia wartości, powagi i znaczenia ludzkiego myślenia – tego niewidzialnego fenomenu. Fenomenu odwzorowującego w zapisie podanym w wierszach tajemnice ludzkich głębi.
Autorzy wierszy antologii przemówili na tym spotkaniu jako wyróżnieni za odwagę mówienia poetyckiego i konstruowanie świata swojej wyobraźni dla światów wielu. Pozostawiając wierszami ślad swojej obecności na Ziemi Lednickiej, zostali oni przyjęci przez słuchaczy i czytelników ciepło, z uwagą i wielkim zaciekawieniem.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Bożena Fibik-Beim
Publikacja także w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” (15 grudnia 2015). Tam pod tytułem: „Gdy wrażliwość pochyla się nad wrażliwością”. O prezentacji antologii „Opowiem o tobie, Lednico…”.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.