„Mija rok od emocji, związanych z trzynastoma Międzynarodowymi Konkursami Skrzypcowymi im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zdołaliśmy ochłonąć, lecz na pewno nie zapomnieliśmy o tym wydarzeniu. A co tymczasem poczyniają bohaterowie tamtych dni? Jak rozwijają się ich talenty? Czy nie spoczęli na laurach?
Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć cyklem »Po Wieniawskim«, czyli serią recitali siedmiorga laureatów ubiegłorocznego turnieju. Wszyscy przedstawiają własne programy, ułożone tylko po części z utworów konkursowych. Mamy zatem okazję poznania ich gustów, zainteresowań, stopnia artystycznej dojrzałości. Wspólnie z gospodarzami Muzycznej Wagi rekomendujemy te spotkania w pierwszym rzędzie słuchaczom, fascynujących się w ubiegłorocznym październiku rywalizacją młodych wirtuozów. Podtrzymując tamtą atmosferę, sygnalizujemy zarazem, że myślimy już o październiku 2011 roku i czternastych »potyczkach« z Wieniawskim”.
O koncertach Wojciecha Pławnera i Jarosława Nadrzyckiego
W „Muzycznej Wadze” w Poznaniu już pierwszego października wystąpił Wojciech Pławner, któremu akompaniowała na fortepianie Joanna Zathey. Młody muzyk zagrał: Sonatę na fortepian i skrzypce Nr 5 F-dur op. 24 L. van Beethovena, Etiudę w formie walca op. 52 C Saint-Saensa /E. Ysa˙e:, Melodie cygańskie op. 20 oraz Introdukcję i Tarantellę op. 43 P. Sarasatego.
Jarosław Nadrzycki czwartego października zaprezentował słuchaczom koncertu: Sonatę na skrzypce i fortepian A-dur op. 100 J. Brahmsa, Sonatę na skrzypce i fortepian A-dur nr 1 op. 13 autorstwa G. Faure oraz Tzigane M. Ravela.
W następnych koncertach z tego cyklu wezmą udział: Airi Suzuki (9 października) z akompaniującą jej na fortepianie Joanną Zathey; Maria Machowska (11 października) z Grzegorzem Mańkowskim grającym na gitarze; Lev Solodovnikov (14 października) i Joanna Zathey – fortepian; Anna Maria Staśkiewicz (16 października, której na fortepianie będzie akompaniował Marcin Sikorski; Agata Szymczewska (18 października) także z Marcinem Sikorskim – fortepian. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 19.00.
Biogramy skrzypków
Wojciech Pławner, laureat VI miejsca na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, urodził się 8 października 1984 roku w Łodzi. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Jest laureatem licznych konkursów muzycznych, m.in. Grand Prix oraz „Rydwanu Apollina” na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec Szkół Muzycznych I Stopnia w Olsztynie, I miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas skrzypiec i altówki Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu, laureatem I miejsca X Konkursu Młodych Skrzypków Regionu Łódzkiego. W 2001 zajął II miejsce na III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im. L. Spohra w Weimarze. W 2004 roku zdobył nagrodę publiczności na międzynarodowym turnieju w Velden w Austrii, oraz otrzymał tytuł Studenta Roku przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych. W listopadzie 2006 został laureatem VI miejsca na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Do 2002 uczył się w Łodzi u prof. Zenona Płoszaja. W 2003 ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza.
W latach 2003-2005 studiował na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, pod kierunkiem prof. Igora Ozima.Brał udział w licznych kursach muzycznych u takich profesorów, jak: H. Krebbers, S. Lupu, W. Marschner, C. Hutcap, M. Jaszwili, K. Węgrzyn, B. Górzyńska i W. Wiłkomirska. Koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji oraz na Malcie. Nagrał płytę z II Koncertem skrzypcowym H. Wieniawskiego oraz wspólnie z bratem Piotrem płytę z utworami H. Wieniawskiego. Studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. I. Wojciechowskiej, oraz na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuki Stosowanej w Wiedniu w klasie prof. G. Schulza. Gra na skrzypcach Francesco Lazaretti Fundacji Alberta Ecksteina. Mecenasami Wojciecha Pławnera są: Bank BPH oraz ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe sp. z o.o.
Jarosław Nadrzycki – zdobywca V Nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, urodził się w 1984 roku w Żaganiu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Od wielu lat kształci się pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, obecnie studiuje w Akademii Muzycznej imienia Igancego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Tajniki gry skrzypcowej zgłębiał również u prof. Igora Ozima na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu oraz podczas wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich u takich pedagogów, jak: Silvia Marcovici, Marina Jaszwili, Wanda Wiłkomirska, Eduard Grach, Vadim Brodski i Boris Garlitsky. Od września 2007 roku jest studentem Royal Academy of Music w Londynie.
Jarosław Nadrzycki jest dwukrotnym laureatem (2001 i 2006) Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz laureatem licznych konkursów, m.in. im. Maxa Rostalaw Berlinie, im. Jaschy Heifetza w Wilnie, im Tibora Vargi w Sion, im. Andrea Postacchiniego w Fermo, „Valsesia Musica” w Varallo, im. Ruggiero Ricci w Salzburgu i w Markneukirchen.
Koncertował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną w Zurichu, z Hamburskimi Filharmonikami, Orkiestrą Słowackiej Filharmonii Narodowej, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu. Wielokrotnie występował na międzynarodowych festiwalach m.in. w St. Petersburgu, Moskwie, Brukseli, Bratysławie, Kolonii, grał we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Jego nagrania transmitowały stacje radiowe i telewizyjne w licznych krajach Europy.
PROGRAM NASTĘPNEGO KONCERTU: AIRI SUZUKI (9.10.2007)
- Brahms: Sonata na skrzypce i fortepian nr 3 op. 108; W. A. Mozart: Sonata na skrzypce i fortepian KV 301;
- Prokofiew: Sonata na skrzypce i fortepian nr 1 op. 80; H. Wieniawski: Polonez A-dur op. 21.
Stefania Pruszyńska
Publikacja arch. W Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl ukazała się 6 paźdz. 2007