Lam Quang My na III Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu. Fot. Stefania Pruszyńska
Smutną wiadomość przekazał oddział warszawski Związku Literatów Polskich, z którym Lam Quang My (Nguyen Dinh Dungu) związał się wieloletnią aktywnością twórczą i przekładową. Był również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Wietnamskich i Związku Literatów Wietnamskich.
Lam Quang My urodził się w 1944 r. w Nghe An w Wietnamie. W Polsce ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Po powrocie do kraju pracował w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 r. Był doktorem nauk fizycznych i pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Wiersze jego autorstwa, które pisał zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim, opublikowano w 6 tomach. Były tłumaczone i wydawane w: Wietnamie, Polsce, Czechach, Stanach Zjednoczonych i Francji. Jego niewątpliwie rzadką zasługą jest przybliżenie polskim czytelnikom twórczości poetyckiej Wietnamczyków – przełożył i wydał wraz z Pawłem Kubiakiem Antologię poezji wietnamskiej od XI do XIX wieku oraz Antologię poezji wietnamskiej od 1932 do 1941 r. Przekładał także literaturę polską na język wietnamski.
Publikował w wielu polskich pismach literackich, m.in. w: „Poezja dzisiaj”, „Literacka Polska”, „Temat”, „Enigma”, „Złote myśli”, „Warsaw Tales” (New Europe Writers Ink), „Znad Wilii” oraz w wielu czasopismach, gazetach, stronach internetowych, antologiach poetyckich polskich i zagranicznych.
Został uhonorowany laurami: Warszawskiej Jesieni Poezji (2004), Światowego Dnia Poezji UNESCO, im. Klemensa Janickiego za całokształt twórczości, ministerialnym Medalem za zasługi dla kultury polskiej (2013), „Wielkim Laurem” na Międzynarodowym Festiwalu Literatury w Galicji w Polsce oraz Medalem za zasługi dla wietnamskiej Literatury i Sztuki. Lama Quanga My honorowym obywatelstwem wyróżniła gmina Krasne (znana wielu jako rodzinne strony Zygmunta Krasińskiego).
III Międzynarodowa Konferencja Poetycka. Po „Aforystykonie” w Kaliszu zawitaliśmy do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Fot. ze zbioru Stefanii Pruszyńskiej
Był uczestnikiem wielu wydarzeń poetyckich: Festiwali Poezji Słowiańskiej, Światowych Dni Poezji UNESCO, Warszawskiej Jesieni Poezji, Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Galicji w Polsce i Międzynarodowych Listopadów Poetyckich w Poznaniu oraz kilku edycji Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej.
W mojej i wielu z nas serdecznej pamięci pozostawił budzący sympatię sposobem bycia wizerunek skromnego, wrażliwego i wzruszającego poety Wietnamczyka. Poety, który akcentował przyjazne nastawienia oryginalnym i spontanicznym śpiewaniem poezji w ojczystym języku, manifestując swoje korzenie, odsłaniając nostalgię i zarazem sygnalizując wolę dialogu ze słuchaczami na gościnnej polskiej ziemi.
Lam Qung My, „Wołanie”. Wiersz w antologii poezji współczesnej polsko-angielskiej „Jak podanie ręki” „Like The Hand of Friendship”, WO ZLP, Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2019. Fot.: Stefania Pruszyńska
Wspominając poznańskie Międzynarodowe Listopady Poetyckie, Ares Chadzinikolau, poeta i muzyk, syn Nikosa Chadzinikolau, greckiego poety związanego z Poznaniem i tutejszym środowiskiem artystycznym, literackim, twórcy tych corocznych jesiennych festiwali, w rozmowie z Markiem Zaradniakiem, dziennikarzem „Głosu Wielkopolskiego”, przywołał jedną z wielu sytuacji prezentacji poetyckich a cappella: „Przy pomniku Mickiewicza, podczas Nocy Poetów m.in. Lam Quang My śpiewał poezję po wietnamsku, Seifu Gebru po amharsku, Cseba Geze po węgiersku”*. Podobny publiczny występ Lama Quanga My śpiewającego utwory poetyckie w egzotycznie dla nas brzmiącym języku wietnamskim oklaskiwaliśmy wraz z przybyłą publicznością w październiku 2018 r. na Targowisku Miejskim w Pile podczas II edycji Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w ramach programowego wydarzenia tego festiwalu „Poezja na targowisku”.
Lam Qung My wpisał się godnie swoim życiem, obecnością w Polsce, pracą, twórczością i polsko-wietnamskimi realizacjami literackimi w ocalający nadzieję na lepszy świat – dialog kultur.
Stefania Pruszyńska
⇓ ⇓ TUTAJ UDOSTĘPNIAM DO POBRANIA i ODSŁUCHANIA NAGRANIE Lama Quanga My
Lam Quang My śpiewa na II MKP na targowisku w Pile 26.10.2018. Autorka nagrania: Stefania Pruszyńska DSCF2038
Źródła inf. biograficznych: witryna ZLP Oddział Warszawa, XI antologia poezji współczesnej polsko-angielskiej „Jak podanie ręki” („Like The Hand of Friendship”), Wielkopolski Oddział ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań 2019
_________________________________________________________________________________________________
* M. Zaradniak, „Głos Wielkopolski”, Poezja z grecko-polskiego domu – rozmowa z Aresem Chadzinikolau, pisarzem i muzykiem, 21.12.2015, [https://gloswielkopolski.pl/poezja-z-greckopolskiego-domu-rozmowa-z-aresem-chadzinikolau-pisarzem-i-muzykiem/ar/9215117] [dostęp: 29.07.2023].
Publikacja zaktualizowana
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.