Zima w Polsce zdaje się tracić pamięć o swych srogich przywilejach i terminach. Nie może być inaczej, gdy wszystko się zmówiło przeciwko jej władzy. Proces jej detronizacji postępuje z roku na rok. A ona, zmuszona rejterować do pożółkłych kronik z doniesieniami o jej niepodzielnym panowaniu nad światem siarczystymi mrozami, zawiejami, burzami, zaspami – zaraz wzbiera gniewem za swoją niemoc. Dopiero gdy z nostalgii i skłonności do narcyzmu zdoła umknąć do muzeów z dziełami współczesnych i dawnych mistrzów skupionych na jej krasie – łagodnieje na dłużej.
Wprawdzie, o dziwo i ku trwodze! w listopadzie 2023 zaskoczyła obfitością białego puchu i bardzo mroźnym oddechem Wschód ziemskiego globu i kraje Północy. W niektórych regionach paraliżującym życie temperaturami sięgającymi nawet czterdziestu kresek poniżej magicznego zera. A w Wielkopolsce ledwie co smagnęła śniegiem, nieco przymroziła i… nagle się zawahała.
W grudniu okazało się, że zdecydowała się na urlop… Co się dziwić – jak Polska długa i szeroka grudniowych wystaw zimowych pejzaży zarządzono co niemiara: a to w Zakopanem, a to w Gorzowie, a to… Nie sposób wymienić wszystkich oaz, w których dano na pokuszenie białej damie mnóstwo okazji do aktów pławienia się w samozachwycie – raz bowiem docenionej finezją i talentem fana nad fany, innym razem uskrzydlonej satysfakcją z poczucia wyższości własnych dzieł. Niedoścignionych w wielowymiarowej skali ich dynamiki gry z naturą. I od wieków niepoliczalnych. Nijak więc się było łudzić, że tak zajęta lustrowaniem zastygłych na płótnach jej wizerunków, obdaruje nas bajkową bielą za oknem w świąteczne dni Bożego Narodzenia i na Nowy Rok 2024.
Raptem w styczniu ożywiła się w kolejnym afekcie, dozwalając na łagodną szarżę swoim groźnym żywiołom. I tym razem udało się jej dowieść, chociaż na krótko, że wzniecane przez nią zamiecie na przemian z gołoledzią niewiele wspólnego mają z sentymentalnym i statycznym stereotypem jej kreatywności w manierze malarzy czy grafików. Po tej kapryśnej akcji ekspresji jednak zamilkła na dobre.
Nastał luty. Oczekiwane w Wielkopolsce uczniowskie ferie zimowe mnożą marzenia o igraszkach na śniegu i przygodowe z sanną, szusowaniem na deskach i wyjazdami czy białymi polowaniami na malownicze krajobrazy. Może nawet niejedna latorośl, rozochocona przedsezonowymi harcami zimy sprzed trzech miesięcy i kadrami z dawnych filmów, roi sobie o zapomnianym już kuligu? A mnie aż korci wizja jazdy na saniach pod filuternie rozpiętym i rozbawionym na niebie księżycem, z pochodniami, ze śpiewami i do wtóru radosnym prychaniem dziarskich koni, żwawo pędzących po suto zaśnieżonych polach… A oto co dokoła? – wykwitły przebiśniegi w poznańskich ogródkach…
Nawet w rejonach podgórskich i górskich królowanie zimy jest co najmniej wątpliwe – przecież nie jej zasługą jest śnieg z dmuchaw, którym rozczarowani i zdesperowani miejscowi władcy stoków i szkółek narciarskich usiłują stworzyć przyjezdnym choćby iluzję białego szaleństwa.
Uroda kruchej wielkopolskiej pani mroźnej w pejzażach leśnych, odsłonięta na fotografiach, ma także minione daty – lutego 2021 roku…
Stefania Pruszyńska
Autor fot.: Z.F. Wszelkie prawa zastrzeżone
Felieton aktualizowany. Najnowsza aktualizacja: 9 lutego, godz. 11.25
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.