Nie potrafi odczuwać satysfakcji, na dodatek ma skłonność do prowokowania dramatycznych sytuacji – twierdzi Walter Isaacson w nowej publikacji książkowej o biografii Elona Muska, wizjonera i najbogatszego człowieka świata.
Zanim stał się sławny i zarobił pierwsze miliony, a raczej miliardy dolarów, Elon Musk w dzieciństwie przeżył liczne traumy. Nie zawsze radził sobie w środowisku rówieśników i nie wiadomo, czy koledzy go nie lubili, czy też był prowokujący i nie dał się lubić. Z pewnością miał trudne relacje z ojcem, co mogło wpływać na jego zachowanie. I podobno rzutowało na całe jego życie.
„Empatia nie przychodziła mu naturalnie, nie odczuwał też instynktownej potrzeby zabiegania o akceptację rówieśników, przez co często padał ofiarą szkolnych łobuzów” – stwierdza Walter Isaacson w książce „Elon Musk”. Inaczej mówiąc – Elon kiepsko sobie radził z odczytywaniem społecznych sygnałów.
Słynny autor książek biograficznych, takich jak „Leonardo da Vinci” i „Kod życia”, nie unika trudnych wydarzeń z życia Elona Muska. Zaznacza, że nierzadko dostał on pięścią w nos. A „ktoś, kto nigdy nie został uderzony w twarz, nie ma pojęcia, jaki wpływ mają takie doświadczenia na całe dalsze życie” – cytuje słowa samego Muska.
Autor tłumaczy, że zespół stresu pourazowego z okresu dzieciństwa zawładnął psychiką Elona. Jego skutkiem jest trudny charakter, ale też awersja do zadowolenia, nawet wtedy, gdy osiąga wielki sukces. Isaacson rozmawiał z Elonem Muskiem wielokrotnie, uczestniczył w licznych jego spotkaniach, przechadzał się z nim po jego fabrykach i rozmawiał z jego współpracownikami, a także z osobami bliskimi, które dobrze go poznały. „Nie wydaje mi się, by potrafił odczuwać satysfakcję z odniesionego sukcesu, czy delektować się zapachem kwiatów” – wyznała Claire Boucher, matki trójki dzieci Muska.
Amerykański wizjoner, człowiek, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju ery pojazdów elektrycznych i zapoczątkował prywatną firmę budującą rakiety kosmiczne, ma też jeszcze jedną cechę – skłonność do prowokowania dramatycznych sytuacji. „Elon przyciąga kryzysowe sytuacje niczym magnes” – powiedział Kimbal, młodszy brat Elona. „Należy do ludzi, którzy czują, że żyją dopiero wtedy, gdy nadciąga huragan” – stwierdza Walter Isaacson.
Jak sobie z tym radzi? „Strasznie ściska mnie w żołądku” – zwierzył się Musk, gdy w kwietniu 2023 r. obserwował start statku kosmicznego Starship należącego do jego firmy SpaceX. Pewnie podobnie było 18 listopada 2023 r., kiedy odbywała się kolejna próba tego pojazdu w bazie Boca Chica w Teksasie. Statek ten w przyszłości ma odbywać załogowe misje na Księżyc, a potem – na Marsa.
Cytowana w biografii Justine, była żona i matka pięciorga z dziesięciorga żyjących dzieci Ilona Muska, uważa, że nauczył się on wyłączać strach. „Możliwe, że jeśli wyłączysz w sobie strach, to będziesz musiał wyłączyć także inne rzeczy, na przykład radość i empatię” – dodała. Z kolei Claire Boucher wspomina, że doświadczenia z dzieciństwa wpoiły Elonowi przekonanie, że życie to ból.
Musk zgadza się z tą diagnozą. „Ukształtowały mnie przeciwności losu – przyznał. – To one sprawiły, że mój próg odporności na ból stał się bardzo wysoki”. Wykazuje też wysoką tolerancję ryzyka. I wszystko podobno kalkuluje na chłodno. „Wydaje się czerpać przyjemność z podejmowania ryzykownych decyzji, czasem można wręcz odnieść wrażenie, że jest od tego uzależniony” – powiedział Peter Thiel, wspólnik Muska w początkowym okresie działania firmy PayPal.
Ale są też inne tego skutki. Musk podobno często się budzi ze snu roztrzęsiony. „Powinienem wyłączyć tryb kryzysowy, w którym mój umysł pozostaje nieprzerwanie od czternastu lat, a może nawet przez całe moje życie” – stwierdza Elon Musk w rozmowie z Walterem Isaacsonenm. Na serio? „Była to tylko nostalgiczna refleksja, a nie noworoczne postanowienie” – przyznaje autor biografii „Elon Musk”.
Książkę, wydaną nakładem wydawnictwa Insignis, na język polski przetłumaczyli Michał Strąkow i Michał Jóźwiak. (…)*
Zbigniew Wojtasiński
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl
Oprac. prezentacji okładki książki i przypis red.: Gazeta Autorska IMPRESJee.pl
___________________________________________________________________________________________________
* Premiera książki odbyła się 22 listopada 2023 r.