„Super Nintendo World ożywia świat gier Mario. W momencie, gdy wejdziesz do parku, będziesz zdumiony, jak wszystko wydaje się być prawdziwe. Jestem podekscytowany, że fani w każdym wieku będą mogli doświadczyć świata Mario w zupełnie nowy sposób” – mówił Shigeru Miyamoto, twórca gier Super Mario, podczas otwarcia w 2021 r. w Osace parku rozrywki będącego częścią Universal Studios w Japonii”¹.
Co szczególne, oprócz licznych atrakcji – w tej krainie stworzonej w Osace ku radości wielu pokoleń panuje muzyka z różnych wersji gry.
Miłośnicy wyjątkowej postaci Mario teraz sami jak małe postacie z gry przechadzają się tam pośród kolorowych obiektów o wielkich gabarytach.
Nagranie filmowe z parku rozrywki Universal Studios World w Osace. Autor: Dominik Golenia
A my pamiętamy o Mario, umiłowanym bohaterze gry, który mieszkał w małym metalowym prostokątnym pudełku z ekranem i przyciskami. Gra była w rękach milusińskich i młodzieży szkolnej w Polsce w latach 80. i 90. Grali i grali w SuperMaria bez opamiętania. Chlubą, a później wręcz oczywistością, było posiadanie tego czarodziejskiego pudełka i osiąganie wspaniałych wyników w grze rozwijającej różne sprawności. Rodzice dwoili się i troili, by zdobyć je za wszelką cenę dla dziatwy. I nie ma co ukrywać − sami grali, próbując doścignąć umiejętnościami swoje dzieci.
W japońskim parku rozrywki przyciągają liczną publiczność: Japończyków i turystów z całego świata pokazy na żywo symulowanych scen z filmów.
Nagranie filmowe z planu filmowego dla widzów w parku rozrywki Universal Studios World w Osace. Autor: Dominik Golenia
Dramaturgia i scenografia tych odsłon z planów filmowych przybliża widzom siedzącym przed sceną − miejscem akcji mrożących krew w żyłach, z wybuchami, strzelaniną, pościgami, brawurowymi popisami kaskaderów − warunki, w których są kręcone filmy fabularne. Widownia spontanicznie reaguje na niebywale dynamiczne epizody, pełne ryzyka dla odtwórców ról, bowiem scenariusze tych akcji kumulują sytuacje ekstremalne.
Nagranie filmowe z festynu Universal Studios w Osace. Autor nagrania: Dominik Golenia
Kolejną atrakcją w Osace są barwne festyny organizowane przez Universal Studios. Niesamowicie barwne parady postaci na platformach z muzyką, śpiewem rozsiewają w tym mieście klimaty wielkiej zabawy, magnetyzując nimi tłumy rozochoconych obserwatorów.
Stefania Pruszyńska
¹ Wypowiedź S. Miyamoto przytaczam za Anetą Zając, autorką dostępnej w Internecie publikacji z 2021 r. pt. „Najbardziej wyczekiwany park rozrywki otwarty…” https://www.fly4free.pl/super-nintendo-world/.
Autor fotografii i nagrań filmowych: Dominik Golenia, w dzieciństwie miłośnik gry SuperMario
Wszelkie prawa zastrzeżone
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.