Poznański skłot Rozbrat przeżywa podobny kryzys „właścicielski” jak stołeczny. Co się tam dzieje zarówno w dziedzinie kultury niezależnej (np. mnóstwo niekonwencjonalnych koncertów, w tym tzw. muzyki industrialnej – na beczkach, na zębatkach, śrubach, lecz elektronicznie odpowiednio już przygotowanej), jak i w sytuacji życiowej jego mieszkańców? Jeden z moich rozmówców powiedział: „Wpakowaliśmy dziesiątki złotych w tę infrastrukturę. Rozbrat spełnia rolę miejsca dla kultury, która nie ma miejsca w mieście z uwagi na swoją specyfikę”. Tymczasem mieszkańcy Rozbratu mają poważną obawę pozbawienia ich dachu nad głową, bowiem właściciel terenu: bank ze stolicy oczekuje od nich opuszczenia tego miejsca. Na 9 maja przygotowują demonstrację.
„9 maja 2009 – Demonstracja Rozbrat zostaje – odzyskujemy miasto. Przeciwko prywatyzacji przestrzeni publicznej! Przeciwko antyspołecznej polityce władz! Za prawdziwym samorządem i partycypacją w decyzjach! Mieszkania prawem, nie przywilejem! 9 maja w Poznaniu odbędzie się demonstracja w obronie Rozbratu. Zapraszamy wszystkich do udziału w tej manifestacji, zaczynamy o godz. 15.00 pod Operą (ul. Fredry). Przyjezdnym postaramy się zapewnić miejsca noclegowe – możecie zabrać także namioty. Wieczorem piknik na Rozbracie” – oto hasła mieszkańców poznańskiego skłotu.
Ciekawi propozycji kulturalnych, a i sytuacji mieszkańców Rozbratu mogą się zapoznać z obu dziedzinami funkcjonowania tego niecodziennego i jedynego na mapie Poznania miejsca. Gospodarująca aktualnie na tym terenie dwudziestka młodych ludzi, w tym także dziewczyny, dba o budynki, zorganizowała punkt naprawy i wypożyczalnię rowerów (dla niemajętnych osób). Także przygotowuje posiłki dla bezdomnych na dworcu, mimo że rozdający jedzenie są często kontrolowani i upominani, że jedzenie nie ma badań sanepidu. (Należałoby w tym miejscu przystanąć z refleksją, czy takie badania mają wszystkie potrawy podawane w różnych przybytkach restauracyjnych, barowych, jadłodajniach). „Zaczęliśmy posiłki rozdawać w 1997 r. To jest inicjatywa znana w świecie: »Jedzenie zamiast bomb«”.
Mieszkańcy Rozbratu przyciągają swoimi niekonwencjonalnymi propozycjami, w tym specyficznymi, tj. takimi, którymi charakteryzuje się kultura młodych, szukających wypowiedzenia się w różny sposób i muzycznie, i w innych formach. Niestety, niektórym skłotowiczom daleko od grzecznych form, gdy znajdą się pod presją i nie wytrzymują tego, co uznają za absurdy, niegodziwości, prowokacje. Wybite szyby, ostatnio w instytucji publicznej, lub inne akty gniewu – nie przechodzą bez echa prawa. Odpowiedzialni za nie są karani. Jednak w niektórych wypowiedziach skłotowiczów bardzo silnie jest akcentowana także kwestia poczucia oblężenia, prześladowań, zagrożenia.
Co szczególnie mnie zastanowiło i zaciekawiło, to właśnie fakt, iż mieszkańcy skłotu Rozbrat wraz z Solidarnością 80 założyli w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”. Na Rozbracie ma swoje miejsce aktywna komisja środowiskowa tego związku zawodowego z liczbą 20 – 30 członków, a w HCP licząca 100 osób.
Zaplanowano tam kolejny czwartkowy obiad czwartkowy – film „Śladami krwawego mordercy FF Pumex”, co mimo zniechęcającego tytułu niekoniecznie odzwierciedla preferowaną specyfikę uznawanych tutaj wartości czy cech wolności twórczej i jej prezentacji w tym miejscu. Kultura młodych, zbuntowanych, ideowo niezależna, ma wiele różnych barw i wiele tematów żywo obchodzących jej odbiorców i kreatorów, o czym świadczy choćby fakt, że wielu jej sympatyków zjeżdża na Rozbrat, aby tam zaznaczyć swoje miejsce w subkulturze, zaangażowanie w ideach i odreagować kanony im narzucane. Przychodzą także tutaj liczni głodni nowych impulsów twórczych czy obserwatorzy.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.