„[…]był apostołem jedności, a nie rozłamu[…], zgody, a nie konfrontacji. Ceniłem jego szczerość, dobroć, prostotę i oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie” – papież Benedykt XVI w telegramie odczytanym 28 stycznia 2013 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas uroczystości ostatniego pożegnania zmarłego wieczorem 23 stycznia w Wilanowie kard. Józefa Glempa.
„Prymas okazał się jednak człowiekiem pełnym wiary i nadziei, spokojnym, roztropnym. Ufał, że dobro, sprawiedliwość i wzajemne zrozumienie ostatecznie zwyciężą” – prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
„…w stanie wojennym pragnął ustrzec Polskę przed rozlewem bratniej krwi. Z jego nazwiskiem będzie związana pamięć wielu, polskich rodzin, także i mojej rodziny, o opiece i wsparciu prymasowskiego komitetu pomocy osobom pozbawionym wolności i ich rodzinom” – prezydent Bronisław Komorowski.
„W trudnych czasach komunizmu stawał odważnie i roztropnie po stronie narodudążącego do wolności i pełnej niezależności od systemu totalitarnego. Łagodził wewnętrzne napięcia z wielką roztropnością. Kontynuował tradycję Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, umacniając wiarę i ducha narodowego, wspierany przez Ojca Świętego Jana Pawła II” – kard. Stanisław Dziwisz.
„Zapamiętałem ks. kard. Józefa Glempa jako człowieka uśmiechniętego… Wspominam ks. Kard. Józefa Glempa jako człowieka bardzo otwartego, który miał czas na konsultacje. Miałem okazję współpracować z nim 8 miesięcy, kiedy był przewodniczącym KEP, a ja zostałem rzecznikiem. Na konsultacje przychodziłem na Miodową. Umawiał się, dawał wskazówki. To było szalenie cenne dla mnie. Zapamiętałem go jako człowieka uśmiechniętego, otwartego, który nie stwarzał tego oto wrażenia, że stoję przed kardynałem Kościoła katolickiego. Nigdy nie dał on tego odczuć. Miał duży dystans do siebie, potrafił żartować. Był człowiekiem pogodnym, bardzo pogodnym. Sądzę, że podstawą tej pogody ducha i otwartości była ewangelia i chrześcijaństwo” – mówi rzecznik KEP ks. Józef Kloch w nadesłanym nagraniu.
Zasługą ks. kard. J. Glempa było, że dokonał się proces, który sprawił, że przestała istnieć unia personalna między Warszawą a Gnieznem. „Czas ks. kard. Glempa w Kościele w Polsce jest także znaczący z innego powodu, a mianowicie dokonał się pewien proces: unia personalna między Gnieznem a Warszawą przestała istnieć. Kardynał Glemp był wcześniej metropolitą w Gnieźnie oraz metropolitą w Warszawie, a później – już tylko metropolitą w Warszawie. Następnie – przestał być przewodniczącym Episkopatu Polski, prymasem… A autorytet zawsze zachował. […] podczas zebrań plenarnych […] był pytany w różnych kwestiach. Biskupi prosili go o opinie, zdanie. On sam zgłaszał się do różnych dyskusji, by powiedzieć, co sądzi o jednej czy drugiej sprawie. Autorytet on sam zbudował swoim życiem, swoją mądrością. A nie był to tylko autorytet związany z poszczególnymi urzędami, z poszczególnymi funkcjami, które pełnił. To był autorytet samego ks. kard. Józefa Glempa, który trwał do końca” – wspomina w drugiej wypowiedzi rzecznik KEP ks. Kloch.
„Polacy, trzymajcie się razem!”. Pozostawił nam także w ostatnich słowach, skierowanych do brata Jana Glempa, przesłanie: „Polacy, trzymajcie się razem!” – podawane w wielu mediach.
Stefania Pruszyńska
Źródła: wypowiedzi podczas ceremonii pogrzebowych, nagranie wypowiedzi Rzecznika Komisji Episkopatu Polski (KEP)
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.