Alicja Tanew, poetka i kompozytorka z Krakowa, miała w minioną niedzielę, 16 grudnia, w Radiu Emaus, w audycji „Posłuchaj bicia serca” święto swojej poezji − w eterze. Jan Janusz Tycner czytał po 2 wiersze w każdym z 3 wydań tej audycji. A wcześniej − swoimi piosenkami autorskimi i recytacjami ujęła poznańską publiczność na spotkaniu w Pałacu Działyńskich.
Alicja Tanew niedawno, 22 listopada br., gościła na zaproszenie poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich w Poznaniu. Jej wieczór muzyczno-poetycki w Pałacu Działyńskich dla wielu uczestników tej biesiady, obfitującej w piosenki autorskie muzy wieczoru, z akompaniamentem fortepianu, był pierwszym spotkaniem na żywo z tą poetką. Jest ona jednocześnie wokalistką, autorką piosenek i ich kompozytorką.
Władczyni własnej artystycznej piwnicy „Ata”, poetka, doceniona na scenach: „Piwnicy pod Baranami”, kabaretowej, teatralnej, telewizyjnej, wniosła swoim występem podmuch swobody, żywiołowości i wiele barw kobiecej duszy, serca − w refleksji poetyckiej sięgającej po liryzm na co dzień czy po pokłady żartobliwej ironii w demistyfikacjach emocji i prozy splecionej z romantyzmem − nieraz beznadziejnie…
Mając u boku swojego rycerskiego męża, który podjął się zadań promocyjno-marketingowych, po zakończonym występie z entuzjazmem wpisywała dedykacje w przywiezionych i dotąd wydanych jej książkach i na płycie. Długa była kolejka po te dobra, bowiem zaciekawiła swoją twórczością także poznańskich poetów, obecnych na tym wieczorze, podobnie − animatorów popularyzacji poezji i sympatyków poetki. Gratulowali artyzmów przedstawiciele poznańskiego oddziału Związku Literatów Polski: Danuta Bartosz, prezes Paweł Kuszczyński i twórcy zarówno spod tego szyldu, jak i z innych formacji.
− Tej smutnej listopadowej jesieni pełna ciepła życia lira poetycka obudziła zadumaną wiosnę − pomyślałam po wyjściu ze spotkania. Wdzięczna Alicji Tanew za wrażenia, wyśpiewane treści i inspiracje.
Stefania Pruszyńska
Alicja Tanew „W marzeniach” (z książki poetyckiej „Zbieranie przecinków”)…
wykąpałam marzenia
będą jaśniejsze
nie widać smug
ani życia
jeszcze tylko na rzęsach powieszę firanki
żeby nikt nie mógł podglądać
moich myśli
rozebranych ze złudzeń
Alicja Tanew „Zachwyt” (z książki poetyckiej „Krople z innego snu”)
Zachwyt ma naturę
kwiatów i ludzi
dlatego codziennie
zmieniam wodę w wazonie
bo usta i wiersze
są spragnione
dopóki pamiętają
kształt liści i dłoni
Alicja Tanew − krakowska poetka, kompozytorka, wykonawczyni własnych piosenek. Debiutowała w Studenckim Kabarecie Piosenki „Sowizdrzał” w Krakowie. W latach 70. nawiązała stałą współpracę z Radiem Kraków, dla którego tworzyła scenariusze słuchowisk i bajek z własną muzyką. Jej piosenki śpiewano w „Piwnicy pod Baranami”, telewizyjnych „Spotkaniach z balladą” i innych programach rozrywkowych.
Jest autorką telewizyjnych spektakli poetycko-muzycznych: „Całe nieba słów” (1985r.), „Marzenia całkiem zwyczajne” (1991 r.), „Czas uderza” (1992 r.).
Wydała tomiki poezji takie, jak: „Zamienię kartkę na miłość” (1994 r.), „Zbieranie przecinków” (2007 r.), „Krople z innego snu” (2011).
Stworzone przez nią: bajka muzyczna „Noc w mrowisku, czyli leśna przygoda Honoraty” oraz „Zaczarowany fortepian” zostały wystawione w teatrze, z premierą w 2010 r.
Śpiewa piosenki, które tworzy jako autorka ich tekstów i muzyki. Była finalistką Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej „ODPA” 2000 oraz „ODPA” 2005. W 2011 r. została laureatką Ogólnopolskiego X Konkursu Poetyckiego im. Emila Zegadłowicza.
Na najnowszej płycie Alicji Tanew „Moment”, wydanej w 2011 r. pod patronatem honorowym prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, znajduje się 15 piosenek z jej tekstami i muzyką, które sama wykonuje w towarzystwie m.in.: Jacka Zielińskiego- Skaldów i Tadeusza Zięby – aktora krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Alicja Tanew jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego. W Krakowie prowadzi własną piwnicę artystyczną Scena ATA. (osp)
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.