To sygnał płynący z Teatru Polskiego w Poznaniu o zamiarze zorganizowania wspólnego z rodzinami koncertu na Dzień Dziecka. Do przygotowania i uczestnictwa w tym wydarzeniu zaprasza wszystkich śpiewających czy nawet melodyjnie mruczących Międzypokoleniowy Chór Teatru Polskiego.
– Tym razem skupimy się na repertuarze, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i dziadkom czy rodzicom. Będziemy śpiewać kołysanki i melodie z polskich dobranocek – mówi Zuzanna Głowacka, koordynatorka projektu.
A oto garść informacji przekazanych przez Katarzynę Kamińską z Teatru Polskiego, dotyczących przebiegu przygotowań do koncertu, które oprą się na próbach w ramach warsztatów.
– Na warsztatach mile widziane będą rodzinne duety takie jak: mama z córką, babcia z wnuczkiem, tata z synem… a także wszyscy chętni, którzy czują, że mają w sobie coś z dziecka. Z otwartymi ramionami przyjmiemy zarówno wielbicieli mruczenia pod nosem, jak również zaawansowanych i doświadczonych chórzystów.
Kołysankową edycję warsztatów chóralnych poprowadzi dyrygent Damian Kacner w towarzystwie asystentki Joanny Bardzkiej.
Spotkania zaplanowano na cały maj po to, by 1 czerwca wykonać wspólny koncert na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Projekt będzie podzielony na 3 bloki tematyczne:
− blok dobranockowy (adresowany do rodziców), w którym przypomnimy sobie znane z dzieciństwa melodie w aranżacji 3-głosowej;
− blok kołysankowy (adresowany do dzieci), w którym podczas krótkich zajęć nauczymy się śpiewać jednogłosowe kołysanki i dziecięce piosenki;
− blok finałowy (adresowany do wszystkich), który pomoże nam połączyć oba wypracowane elementy i zakończy się wspólnym koncertem na Dzień Dziecka.
Warsztaty odbywać się będą w Teatrze Polskim w Poznaniu w dniach:
BLOK dobranockowy
6.05 (poniedziałek) – g. 17.00-20.00 – nowa sala prób
7.05 (wtorek) – g. 17.00-20.00 – nowa sala prób
9.05 (czwartek) – g. 17.00-20.00 – nowa sala prób
BLOK kołysankowy
20.05 (poniedziałek) – g. 17.00-18.30 – stara sala prób
21.05 (wtorek) – g. 17.00-18.30 – stara sala prób
23.05 (czwartek) – g. 17.00-18.30 – stara sala prób
BLOK finałowy
28.05 (wtorek) – g. 17.00-19.00 – Malarnia
29.05 (środa) – g. 17.00-19.00 – Malarnia
30.05 (czwartek) – g. 17.00-19.00 – Malarnia
31.05 (piątek) – g. 17.00-19.00 – Malarnia
Całość projektu zakończy uroczysty koncert 1 czerwca 2019 r. o godzinie 16.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego.
By dołączyć do chóru, należy przesłać zgłoszenie (zawierające: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer kontaktowy, adres e-mail oraz kilka zdań o sobie) na adres: chor@teatr-polski.pl do 4 maja 2019 r.
Warsztaty są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Do projektu można dołączyć także w trakcie jego trwania, zaczynając od bloku kołysankowego lub finałowego. Czytanie nut nie jest wymagane.
Joanna Bardzka – dyrygentka urodzona w Lublinie, obecnie mieszkająca w Poznaniu. Studiowała dyrygenturę symfoniczną u prof. Marka Pijarowskiego i dyrygenturę chóralną u dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Należała do wielu zespołów, którym zawdzięcza swój rozwój wokalny. Obecnie od trzech lat śpiewa w Chórze Kameralnym „Dysonans”. Prowadzi chór dziecięcy przy jednej z podpoznańskich szkół podstawowych oraz projektowo warsztaty dla chórów i zespołów wokalnych.
Damian Kacner – dyrygent chóralny, pedagog. Swoje umiejętności zdobył pod okiem wybitnych artystów i pedagogów: Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, Tomasza Dzięcioła i Marka Gandeckiego. Obecnie prowadzi chór „Ascensio” oraz męską grupę śpiewaczą Beard Brothers. Nieustannie zagłębia tajniki sztuki dyrygenckiej w Poznańskiej Akademii Muzycznej.
Dzieci są kwiatami każdego narodu. Uznałam, że pomysł zasługuje na rozpropagowanie, może być także inspiracją dla innych placówek kultury czy dla rozśpiewanych gremiów. A przedstawione wyżej przez Katarzynę Kamińską biogramy zaangażowanych w przedsięwzięcie dyrygentów są najlepszą rekomendacją tego niezwyczajnego koncertu i zachętą do uczestnictwa. Nie na darmo Teatr Polski ma nad wejściem dumne hasło: „Naród sobie”. Dzieci są kwiatami każdego narodu.
Stefania Pruszyńska
Na fot.: Damian Kacner i Joanna Bardzka
Fot. i informacje nad.: Katarzyna Kamińska, Teatr Polski w Poznaniu
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.