Festiwal Smaków Food Trucków 2020 pod nazwą Wielka Szama zgromadził w miniony weekend 13 – 14 września na Miejskim Stadionie na Bułgarskiej najprawdopodobniej wszystkich łakomczuchów z Poznania i okolic. Tłumnie przybyli łasi na uroki biesiadne kuchni różnych stron świata wili się w kolejkach do wybranych food trucków, a zdobywszy upragniony smakołyk, rozsiadali się do ucztowania przy stołach pod parasolami.
Dla łasuchów aż roiło się od słodkich pokus, którym nie sposób było nie ulec. Gustujący zaś w diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, mając spory wybór dań, sięgali po nie z niemałym zainteresowaniem przede wszystkim nowinkami.
Dla dzieci przygotowano atrakcje zabawowe, począwszy od Hopli Festii – Wielkiego Festiwalu Dmuchańców, kina 7D wyprawiającego w krainę czekolady – aż po brawurową podróż roller coasterem. Przy stoisku z różnościami dla milusińskich empatyczny i wesołego usposobienia sprzedawca w fioletowej kudłatej peruce inspirował ich do różnych harców z akcesoriami do radosnej wytwórczości baniek mydlanych, a drugi równie pogodny, wyróżniający się obficie kudłatą złocisto-pomarańczowo-czerwono-zieloną peruką, zajmował się obsługą sprzedażową. Nieopodal tego kramu urządzono również cieszący dziatwę kącik ze stolikami, krzesełkami i ławeczką.
Z kolei smakosze złotego trunku w zorganizowanej po raz pierwszy „Po Godzinach – strefie piwa regionalnego” gaworzyli, pochylając się z lubością nad kuflami. A zaspokoiwszy swoje głody towarzysko-pragnieniowe, przyglądali się odtajnionej podczas tego świętowania technologii warzenia piwa, poznawali ciekawostki czy zgłaszali się do quizu i Beer ponga.
Budzącym nie tylko moje uznanie i sympatycznym akcentem wydarzenia była kolejna akcja „Food trucki kochają zwierzaki”, wspierająca poznańskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt. Co wrażliwsi na los czworonożnych podopiecznych tej placówki zdążali do namiotu organizatora, by tam przekazać swoje dary dla zdanych na ludzką pomoc, porzuconych przez ich właścicieli czy zagubionych, a leczonych i wymagających licznych starań − naszych braci mniejszych.
Niepokoiło mnie jednak, jak ta biesiada, mimo że zorganizowana na wolnym powietrzu, wpłynie na zdrowie jej uczestników – tłumy, bliskość ludzi przy stołach, w kolejkach, większość bez maseczek to okoliczności potencjalnego zagrożenia zakażeniem się koronawirusem od tzw. bezobjawowych jego nosicieli. Sceptycznie też przyjmowałam zapewnienia organizatorów Wielkiej Szamy, że przestrzeganie przez foodtruckowych wystawców obowiązujących aktualnie w gastronomii zasad sanitarnych, dezynfekowanie na bieżąco strefy konsumpcyjnej i udostępnienie środków do dezynfekcji rąk, to wystarczająca profilaktyka.
Zauważyłam w tych tłumach kilku znajomych fotoreporterów i innych wysłanników poznańskich mediów obserwujących Festiwal Smaków Food Trucków. A nie było łatwo ich rozpoznać − wszyscy podobnie jak ja byli w maseczkach.
Dla biesiadników były to chwile folgi, które wyraźnie cieszyły. Być razem i smakować beztrosko różne specjały – oto nie lada okazja do demonstracji swobody, którą wielu przekonanych o małym ryzyku ochoczo praktykowało tegorocznego pandemicznego lata.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Wszelkie prawa zastrzeżone
(Publikacja aktualizowana).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.