„Bo to nieprawda, żebyśmy absolutnie nie wiedzieli, co jest dobro. My wiemy, że jest dobro. Wiemy, że stoi ono wyżej niż piękno. Piękno ukazuje nam istotę spraw, ale musi mieć na sobie szatę sztuki. Dobro zaś jest niewidzialne, jak nerw, a sięga ducha i działa w nim tajemnie, jak nerw sięga w ciało i działa w nim”.
Publicystyka społeczna, uwrażliwiona na wartości życia i człowieczeństwa, los człowieka, podejmowana z pobudek wyższych, z głębokiej potrzeby serca i duszy, która owocuje dobrem czytelników i bohaterów artykułów, doczekała się w Poznaniu nagrody dla dziennikarzy „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej.
Konkurs dla dziennikarzy prasowych, w którym propagowano by prospołeczne wartości chrześcijańskie, zorganizowały dwa gremia: poznański oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i redakcja „Gazety Poznańskiej”. Organizatorzy, ustanawiając nagrodę, nadali jej patronat zmarłej w 2005 roku Romy Brzezińskiej, dziennikarki i działaczki społecznej, cenionej w wielu środowiskach o rodowodzie poznańskim i wielkopolskim, jako że właśnie ona była gorącą orędowniczką upowszechniania tych wartości, a zwłaszcza idei dobra − zarówno w działaniu, jak i w publicystyce społecznej.
Postać Romy Brzezińskiej wielu będzie zawsze się kojarzyć z ciepłem, serdecznością, szczerością, inicjatywami społecznymi, z postawą niezgody i wyczulenia na krzywdę, niesprawiedliwość, wielką i dobrą wolą, służeniem zrozumieniem, sercem, radą i pomocą ludziom będącym w opresji. Była ona założycielką poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, współpracowała ze „Słowem Powszechnym”, redagowała „Gazetę Poznańską” magazyn „Samo Życie”, pisała artykuły do „Przewodnika Katolickiego”.
Uroczystość wręczenia nagrody „Znak Dobra” odbyła się 16 grudnia 2006 roku w gmachu Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Zebranych przedstawicieli środowisk organizatorów i zaproszonych gości, a wśród nich bliskich i krewnych, przyjaciół śp. Romy Brzezińskiej, powitał prof. dr hab. Michał Iwaszkiewicz, rektor WSUS, który konkurs uznał za ważną inicjatywę, mogącą integrować środowiska mediów.
Kapituła Nagrody „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej, pod przewodnictwem Katarzyny Lajborek, córki zmarłej Patronki nagrody, postanowiła uznać zwycięstwo konkursowe Anny Dyndul, dziennikarki „Głosu dla Życia” − za akcyjny patronat czytelników nad rodzinami wielodzietnymi, przedstawianymi w publikacjach „Rodzina wielodzietna − dobry wybór”. Laureatka pisała o różnych rodzinach, odsłaniając ich życie i patrząc na nie z uwagą. Wzbudziła zainteresowanie czytelników bohaterami swoich publikacji do tego stopnia, że pobudziła ich do udzielania wsparcia pieniężnego dla kolejno prezentowanych co miesiąc rodzin.
Konkursowe wyróżnienia specjalne otrzymali: Łukasz Majchrzak z „Leszczyńskiego Notatnika Akademickiego” za artykuł o ściąganiu pt. „Sposób na życie” oraz Kamila Marcinkowska z gazetki „Nasz Kiekrz” za cykl „Ludzie, którzy żyją wśród nas”.
Wyróżnieniami uhonorowano także: ks. dra Zdzisława Grzegorskiego, byłego red. naczelnego „Biblioteki Kaznodziejskiej”, Jolantę Abucką z „Leszczyńskiego Notatnika Akademickiego”, ks. Jacka Stępczaka za akcję „Misyjna adopcja”, którą prowadził „Przewodnik Katolicki”, oraz zespół byłej „Gazety Poznańskiej” za akcję „Moja krew” i Aleksandra Przybylska z „Gazety Wyborczej” za akcję „Przedszkole dla każdego”.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.