Konieczność wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń premier Mateusz Morawiecki tak uzasadniał na wczorajszej wieczornej konferencji prasowej: – Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem koronawirusa [przyp. red.] i nie dopuścić do sytuacji, jaką widzimy na co dzień w Hiszpanii czy Francji”.
– To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Konieczne jest wprowadzenie w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreślał premier Morawiecki.
Stefania Pruszyńska
Po wprowadzeniu 13 marca 2020 przez rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego i ogłoszeniu 20 marca epidemii, zostały w dniu 24 marca wprowadzone obostrzenia. A oto podane aktualnie obowiązujące do 11 kwietnia Zasady Bezpieczeństwa.
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
Ograniczenie przemieszczania − za wyjątkiem:
⇒ drogi do i z pracy;
⇒ wolontariatu w walce z koronawirusem;
⇒ niezbędnych spraw życia codziennego.
W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.
Zakłady pracy. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii
Źródło inf.: Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem
INFORMACJE O KORONAWIRUSIE PODAJĄ W SERWISACH: MINISTERSTWO ZDROWIA I GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY
????Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie? #koronawirus #integracja
????????????https://t.co/9kGuswdcuj
Materiał do pobrania ➡️https://t.co/pvYCOFH2dR pic.twitter.com/WzQJyI0MxO— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 18, 2020
⇒ ZALECENIA https://www.gov.pl/web/koronawirus
⇒ PORADY https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
⇒ Dla pacjenta SERWIS MZ i NFZ z wirtualnym asystentem
⇒ MAPA ZAKAŻEŃ SARS-CoV-2 W POLSCE (na stronie Ministerstwa Zdrowia z aktualizowanymi danymi): https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
WHO Światowa Organizacja Zdrowia z siedzibą w Genewie i polskie oraz centralne rządowe resorty zdrowia innych państw członkowskich tej organizacji na całym świecie prowadzą oficjalną kampanię społeczną: POMÓŻ ZATRZYMAĆ KORONAWIRUSA
Wskazują na bezwzględnie konieczne przestrzeganie 5 zasad w walce na całym świecie ze śmiercionośnym koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym ciężkie zapalenie płuc − chorobę COVID-19. Choroba ta objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.
KOLEJNE ZMIANY W PRZEKRACZANIU GRANICY
Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia br. Minister Mariusz Kamiński poinformował dziś (25 marca br.) o tym na konferencji prasowej. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę. Dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa roześle do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa.
Szef MSWiA wyjaśnił, że przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej do 13 kwietnia nie wpływa na transport towarów.
Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński.
Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, podkreślił:
Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny.
Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą
Nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory – w drodze do pracy i z pracy – osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.
Policja będzie egzekwować zakaz gromadzenia się osób
Minister Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez ministra zdrowia (dotyczącymi m.in. zakazu przebywania w przestrzeni publicznej grupy składającej się z więcej niż dwóch osób np. zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań) policjanci będą początkowo prowadzili przede wszystkim intensywną akcję informacyjno-edukacyjną.
Szef MSWiA zaznaczył:
Celem nadrzędnym jest zwalczenie problemu rozprzestrzeniania się koronawirusa, a nie karanie mieszkańców. Musimy razem, w ogromnym poczuciu dyscypliny społecznej, osiągnąć ten cel.
Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. dodał:
Te zadania i całą służbę traktujemy jako służbę dla ludzi, a nie przeciwko ludziom.
Policjanci będą również kontrolować, czy komunikacja miejska nie jest przepełniona. Sprawdzą, czy zgodnie z nowymi zasadami w autobusie, tramwaju lub metrze zajęta jest maksymalnie połowa miejsc siedzących. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z władzami samorządowymi.
Funkcjonariusze kontrolują osoby objęte kwarantanną
Tylko podczas ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną. Zaledwie w 380 przypadkach (poniżej pół procentu ogółu) stwierdzono nieuzasadnioną nieobecność.
Komendant Jarosław Szymczyk poinformował:
Te osoby poniosą konsekwencje swoich działań, ponieważ narażają siebie i innych na rozwój epidemii – poinformował.
Podczas kontroli funkcjonariusze pytają o niezbędną pomoc (np. dostarczenie leków lub żywności), której wymagają osoby przebywające w kwarantannie – ostatniej doby taką potrzebę zgłosiło 190 osób. Każdego dnia do służby m.in. w zakresie kontroli odbywania kwarantanny kierowanych jest około 25 tys. policjantów. Funkcjonariuszy w kontroli przestrzegania kwarantanny wspierają żołnierze.
Aplikacja „Kwarantanna domowa”
Podczas kontroli funkcjonariusze korzystają ze specjalnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji dla osób objętych kwarantanną. Jak powiedział komendant Jarosław Szymczyk, w bazie jest ponad 90 tys. osób, do których rozesłano informację o możliwości korzystania z aplikacji. Na swoje telefony zainstalowało ją 20 tys. osób, a 15 tys. regularnie wykonuje zadania, które odciążają policjantów od przeprowadzania osobistej kontroli.
Źródło inf.: komunikat prasowy Wydziału Prasowego MSWiA
(Oprac. SP, red.GAI)
Na fot. Mateusz Morawiecki, premier RP
Fot.: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, domena publiczna