Książka „Epitafium na śmierć rock’n’rolla”, po poprzedniej, książce wspomnieniowej Franciszka Walickiego „Szukaj Burz Buduj”, to kolejna, podana prozą, niebanalna odsłona życia muzycznego w Polsce, namaszczona osobistymi i pełnymi emocji spostrzeżeniami autora. Stanowi ona swoiste kompendium o tym nurcie – od jego genezy aż po dzisiejsze jego przejawy, w tym także zawiera wątki np. nawiązujące do Jarocina.
Organizatorzy tego wydarzenia z Fundacji Sopockie Korzenie, zaprosili jako gości specjalnych znane niemal już z legend postacie polskiej estrady i sceny muzycznej, działaczy, animatorów, liczne media. Spotkanie, które odbyło się w tamtejszej bibliotece Manhattan, prowadził Wojciech Korzeniewski. Fragmenty książki czytał Krzysztof Gordon.
Wydawca „Epitafium na śmierć rock’n’rolla” – Fundacja Sopockie Korzenie zwrócił uwagę na błędne i nieautoryzowane informacje o tej książce i niewłaściwe reprodukcje, które się pojawiały wcześniej Internecie, przepraszając za te sytuacje Autora i zainteresowanych tym wydawnictwem czytelników.
Z obszernej biografii Franciszka Walickiego warto przypomnieć, że zebrał on już wiele owoców swojej niekonwencjonalnej pracy, także − wdzięczności wielu artystów i ich odbiorców. Ojciec polskiego big-beatu i rock and rolla, jak go nazywają, nadał nazwę temu ostatniemu „mocne uderzenie”. Dziennikarz, publicysta z dorobkiem ok. 2000 publikacji, kompozytor, animator kultury, pomysłodawca i patron: pierwszej dyskoteki w Polsce − sopockiego „Non Stopu”, festiwali jazzowych, twórca zespołów: Rhythm’n’Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB. Inspirował wystawą swojej kolekcji pamiątek utworzenie Muzeum Polskiego Rocka, mającego lokum w budynku klubu Rudy Kot w Gdańsku.
Szczęśliwie stanął na drodze utalentowanych piosenkarzy, w tym także jako doradca, m.in.: Czesława Niemena, Michaja Burano, Krzysztofa Klenczona, Ady Rusowicz, Wojciecha Kordy. Jest autorem 45 piosenek, w tym z muzyką Czesława Niemena, np.: „Baw się w ciuciubabkę”, „Coś, co kocham najwięcej”, „Czy będziesz sama dziś wieczorem”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. A także utworów: „Poszłabym za tobą” czy „Gdybyś kochał, hej” z muzyką Tadeusza Nalepy. Teksty Franciszka Walickiego znalazły się m.in. w repertuarze: Krzysztofa Klenczona, Wojciecha Kordy, Miry Kubasińskiej, Ady Rusowicz, Urszuli Sipińskiej, Józefa Skrzeka, Stanisława Sojki, Piotr Szczepanika. Również słychać je ze sceny teatru Studio Buffo, w tym: Katarzyny Groniec, Janusza Józefowicza, Nataszy Urbańskiej.
Franciszek Walicki, doceniony przez różne gremia, w tym najwyższe państwowe, został odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, Nagrodą Artystyczną Prezydenta Gdyni, Grand Prix XXXV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, Nagrodą ZAiKS – za wystawę „Gdynia – rock’n’roll – Niemen”.
Adam Zdrojecki