Koncert „Czesław Niemen – muzyka i życie” dla uczczenia pamięci Artysty w 10. rocznicę jego śmierci to wyjątkowe wydarzenie ze specjalnym programem i 27 utworami z repertuaru Niemena. Dla samych organizatorów jest zaskoczeniem, że stało się ono niemal od razu niedostępne dla zainteresowanych nim wielu sympatyków Niemena, Faridy i artystów śpiewających w duchu jego kompozycji czy zainspirowanych jego twórczością.
„Farida, jakże cudownie, jak świeżo ona śpiewa!” – z nieukrywaną sympatią i uznaniem po pierwszej próbie mówi o włoskiej gwieździe Jarosław Królikowski, były tenor Opery Wrocławskiej, odtwórca utworów Niemena. Podobną opinię o niej wyraża Czesław Grabkowski, dyrektor i dyrygent Filharmonii Zielonogórskiej: „Jest w znakomitej formie artystycznej!”.
Dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej i zarazem dyrygent Czesław Grabowski we wczesne popołudnie 17 stycznia 2014, poprzedzające wieczór hołdu pamięci Czesława Niemena, opowiada: „To w ogóle pierwszy w naszej historii taki koncert. Jest on dla nas w Zielonej Górze bardzo ważny, bo czczący tego wielkiego artystę w 10. rocznicę jego śmierci. Wiadomo zaś, że Czesław Niemen miał wątek świebodziński, mieszkał tutaj jakiś czas i pozostawił wiele pamiątek, śladów i wspomnień. Dlatego też dla publiczności przygotowaliśmy wyjątkowy program z 27 utworami z repertuaru Niemena, a także – pokazem slajdów z życia Wydrzyckich. W tej rodzinnej części programu – na skrzypcach gra wnuczka córki Niemena Marii – Julia Balczunas, ze słowem zaś występuje Jerzy Wydrzycki ze Świebodzina. Moja zaś rola w przygotowaniu tego wydarzenia polegała przede wszystkim na tym, że posklejałem wszystkie te związane z Niemenem wątki i elementy w całość.
Po raz pierwszy występuje Natalia Sikora – młoda aktorka i piosenkarka. Obsadę dopełnia znany tutaj w Zielonej Górze świebodziński bard Maciej Wróblewski i zespół instrumentalny Janusza Piątkowskiego. Farida jest główną gwiazdą wieczoru. Jarosław Królikowski znakomicie prezentuje repertuar Niemena”.
– Niestety, na ten rocznicowy koncert od dawna już nie było biletów, zauważam w rozmowie. „Tak, rzeczywiście! Sami jesteśmy zaskoczeni tym faktem i powodzeniem, bowiem już po wystartowaniu dwa miesiące temu mieliśmy pełną salę” – potwierdza z satysfakcją i dumą dyrektor zielonogórskich filharmoników.
I dodaje: „Warto taki sukces powtórzyć! Farida jest ciągle w znakomitej formie artystycznej! Dlatego o możliwościach ponownego zorganizowania koncertu z jej udziałem, poświęconego Niemenowi czy o innym podobnym charakterze będziemy rozmawiać na specjalnym spotkaniu, najprawdopodobniej po dzisiejszym wieczornym finale”.
Koncert nadzwyczajny „Czesław Niemen – muzyka i życie” w zielonogórskiej filharmonii w dziesiątą rocznicę śmierci artysty pod patronatem marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak był inicjatywą jego głównego organizatora – Edwarda Czachora, prezesa Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot.: Farida podczas konferencji prasowej w Poznaniu
Farida w Poznaniu: „Nie wiem, czy Niemen byłby szczęśliwy”…
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.