W 2010 roku przypadają dwa jubileusze 200-lecia dwóch genialnych muzyków Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. O świętowaniu ich pamięci i dzieł pomyślano na wielu scenach Polski i świata. W Poznaniu w nowym sezonie 2009/2010 filharmonia przygotowała wiele ciekawych koncertów. Dla miłośników obu muzyków, a zwłaszcza Chopina, przygotowano wiele atrakcji artystycznych, jak zapowiedział Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.
W przeddzień 160. rocznicy śmierci kompozytora odbył się koncert „Chopin i jego opery” (16 października) z udziałem: sopranistki Annick Massis, barytonu – Krzysztofa Szumańskiego, pianisty Nino Kupreishvillego i dyrygującego Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – Gaetano D`espinosy. Piotr Kamiński słowem prowadził nas, słuchaczy, po ulubionych przez Fryderyka krużgankach operowych i jego przygodach, spotkaniach. W programie koncertu były właśnie te perły oper, które tak urzekały Chopina, a więc: mozartowskie arie z oper: „Don Giovanni” (także uwertura do tego dzieła) i „Wesela Figara, uwertura do „Signor Bruschino”– Gioacchino Rossiniego, aria z „Cyrulika sewilskiego” oraz z „Semiramidy”, Vincenzo Belliniego uwertura do opery „Norma” i aria z „Lunatyczki”, Gaetano Donizzetiego uwertura do „Córki pułku”, a także znakomity duet z „Łucji z Lammenmoor” czy też chopinowskie wariacje inspirowane „La ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta. Akcent poetycki, związany z tym wieczorem, stanowił świeżo wydany tomik „Poemat o moim Chopinie” Dominika Górnego.
Oficjalne otwarcie Roku Chopina nastąpi 16 stycznia 2010 roku podczas 400. Koncertu Poznańskiego. Kolejnym wydarzeniem będzie dekada muzykowania, którą zaplanowano od 21 lutego do 1 marca 2010 roku i opatrzono nazwą „Chopin nasz współczesny”. Słuchacze nastawieni na muzykę jednak będą wówczas świadkami i odbiorcami innych wydarzeń artystycznych i prezentacji, pozamuzycznych, i zapewne znajdą wiele w nich wiele niezwykłych wrażeń, co podkreśla dyrektor Wojciech Nentwig.
Oprócz już wspomnianych imprez zaplanowano wiele innych (niektóre już się odbyły), np. „Gwiazdy światowych estrad i światowych scen operowych”, „Wielkie powroty” czy też „Gwiazdy jutra” albo „Tańce świata” i – jak w poprzednich latach – kolejny „Film w filharmonii” – wielce przez publiczność już lubiany i ceniony jako niezwykłe połączenie sztuki aktorskiej niemego kina z muzyką na żywo. Odbędzie się wiele koncertów w ramach Pro Sinfoniki i „Koncerty rodzinne” – zatem cykliczne spotkania z muzyką, której wybór tak wielostronny umożliwi wszystkim właściwą karmę dla ducha. Cenieni muzycy, których rocznice z pietyzmem godnym zauważenia są czczone w Poznańskiej Filharmonii, to bohaterowie wydarzeń z przypomnieniem ich biografii i stworzonych dzieł. W tym roku przypadajątakie oto jubileusze: 70-lecie kreacji artystycznej niezwykle szanowanego, cenionego prof. Stefana Stuligrosza i jego lubianej chłopięcej i męskiej gromadki chóralnej Poznańskich Słowików, 60. rocznica dziewczęcego chóru „Skowronki”, 100-lecie urodzin Wielkopolanina Romana Maciejewskiego czy też 10. rocznica śmierci Władysława Szpilmana.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.