W 2012 roku mija 80. rocznica złamania szyfrów Enigmy przez trzech poznańskich matematyków, kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Naukowców w 1932 roku zainspirował do tego niezwykłego zadania ppłk Maksymilian Ciężki. Sukces odniesiony przez nich stanowił największy wkład Polaków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Uroczysty finał Międzynarodowej Gry Internetowej „Codebreakers.eu”, poświęconej poznańskim matematykom, autorom zwycięskiej deszyfracji Enigmy, odbył się 20 kwietnia w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.
W wielkopolskiej grze w Sieci uczestniczyło 129 zespołów z całego świata. Grę tę zainicjowała 10 listopada 2011 r. Gra Miejska na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odbywała się ona w witrynie internetowej codebreakers.eu, będącej platformą całego przedsięwzięcia. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, oraz Jacek Dziuba, dyrektor Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyli podczas finałowego spotkania nagrody zwycięzcom: dwóm grupom z Holandii i uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna. Victoria należała do Europejczyków.
Zwycięzcy. Do finału trafili jako zwycięzcy: zespół U01 z Holandii, który stanowili: Arjen Beenhakker, Hans Nelisse oraz Gerrit van Woerkom. To tylko oni jako pierwsi złapali szpiega w Poznaniu podczas rozgrywki finałowej w przeddzień uroczystości w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Drugie miejsce, ex aequo, zdobyli: drużyna F02, także z Holandii, a sciślej – z Brabancji, regionu partnerskiego Wielkopolski, w składzie: Jan-Gerard van der Toron, John Besselink oraz Rien Bijl i polska drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna, w której walczyli: Agnieszka Stelmaszczyk, Agnieszka Brzuska i Maksymilian Sych. Młodzi Polacy mieli już za sobą ubiegłoroczne zwycięstwo w kursie kryptologii, zwieńczone wygraną z 45 zespołami z całej Polski. Holendrów obu drużyn pasjonuje geocaching, historia związana z szyframi i ich łamaniem, także łamigłówki, zagadki stawiające zadania, do których trzeba wiedzy kryptologicznej.Tej pasji poświęcają czas po pracy, zaś pracują oni w holenderskich i światowych koncernach.
Znaczenie gry. Marszałek Marek Woźniak podkreślał cel: popularyzowanie wiedzy o złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej − niebywale ważnym i wielkim dokonaniu polskich naukowców: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, który miał przełomowe znaczenie w walce z Niemcami podczas wojny. Wyrażał też nadzieję, że dzięki tej grze internetowej i podobnym realizacjom można liczyć na dalszy rozwój tej idei i rozprzestrzenianie wiedzy o Polakach, nauce polskiej i samej kryptologii.
Internet! Z kolei dr Marek Grajek akcentował znaczenie Internetu w obecnej dobie, który wszedł w nową fazę rozwiązań i przestrzeń społeczną. Podkreślił swoją optykę refleksjami: „Nie wiem, czy te więzy są godnym sposobem więzi międzyludzkich. Zakładam, że tak jest. Jednak musi też być społeczność ludzi kompetentnych, znawców i wielu innych za kulisami. A tymczasem mamy problem w Polsce taki, że ledwie 4 proc. maturzystów wybiera matematykę jako przedmiot egzaminu maturalnego”.
I dodał kilka istotnych, innych uwag o matematyce w kontekście gry „Codebreakers.eu”: „Matematyka wykładana jest w sposób czysto matematyczny lub impresjonistyczny, jak w naszej grze, w której postawiliśmy na pewien romantyzm, aby przyciągnąć młodych ludzi – w sposób finezyjny”…
Matematyka to… Organizatorzy tej uroczystości zapewnili także poznanie dodatkowych informacji i treści na ekranie. Nietrudno było zauważyć wybranych cytatów o matematyce, w tym: E. Rutheforda: „Nie mamy pieniędzy, więc musimy myśleć” albo wiele mówiącego do wyobraźni: „Matematyka to ślepy facet w ciemnym pokoju, poszukujący w nim czarnego kota, którego tam nie ma”. Wymowna zaś w „przewrotności” fotografia rozmawiającego przez komórkę, opatrzona komentarzem: „Numer, który wybrałeś, jest urojony. Obróć telefon o 90 stopni i spróbuj ponownie”, niejednego rozbawiła czy też zmobilizowała co najmniej do zastanowienia.
Uhonorowani odznakami Enigmy. Podczas spotkania jego uczestnicy nie ukrywali dumy i radości z sukcesu. Sami wskazywali, że najważniejszymi motywami ich zaangażowania się w to przedsięwzięcie było ogromne zainteresowanie zadaniami. Na koniec odbyła się ceremonia przekazania honorowych odznak Enigmy: marszałkowi Markowi Woźniakowi, dr. Janowi Ciechanowskiemu oraz dr. Markowi Grajkowi.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Publikacja w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl z 27 kwietnia 2012 r.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.