Podróż jednego z kamperów północno-wschodniego objęła 10 miast, w tym 6 z nich w Polsce: Słubice, Poznań, Łodź, Linin, Warszawa, Lublin. Podróż północno-wschodniego kampera rozpoczęła się w Berlinie. Dalsza trasa prowadziła do takich miast, jak: Hoyerswerda, Rohne, Leipzig Eisenhüttenstadt/Słubice, Poznań, Łódź, Linin (2 maja) – Warszawa (3 maja ) – Lublin (4 maja).
Od 25 kwietnia do 5 maja 2014 r. sześć kamperów (Transeuopa Caravans) wyruszyło z Berlina, Birmingham, Kluż-Napoka, Barcelony, Pragi i Rzymu, żeby dotrzeć do ponad 60 różnych miejsc na terenie całej Europy. Międzynarodowe zespoły nawiazywały współpracę z ludźmi zaangażowanymi w kwestie alternatywnych działań politycznych lub inicjatyw z zakresu demokracji, solidarności i równości związanych z prawami mniejszości, zanieczyszczeniem środowiska, opieką społeczną czy pluralizmem w mediach i ochroną praw w Internecie. Podróż ta była sposobem na jednoczenie tych inicjatyw oraz wzmocnienie ich głosów. Zespół każdego kampera składał się z koordynatora (rzecznika), specjalistów ds. komunikacji i logistyki, filmowca oraz ilustratora. Wszystkie spotkania były udokumentowane i będą udostępnione poprzez narzędzia cyfrowe.
Spotkaj się z nami w trakcie podróży, dołącz do naszych działań lub skontaktuj się z nami! − apelowały ekipy.
Północno-wschodni kamper (Northern-Eastern Caravan) ruszył z Berlina 25 kwietnia. Ten pierwszy etap był wydarzeniem w przestrzeni publicznej, jak to określili członkowie ekipy.
Neonaziści w kontrofensywie. Kolejny etap podróży prowadził na południe − do Hoyerswerdy (26 kwietnia), gdzie konieczna była dyskusja o narastającym problemie neonazizmu w kontekście budowy ośrodka dla cudzoziemców. Tutaj właśnie − o tym już w Poznaniu dzielili się ze mną w ogromnym skrócie i po silnych emocjach uczestnicy podróży − napotkali niespodziewanie opór − demonstrację neonazistów z gwałtownymi reakcjami i użyciem środków odstraszających czy raczej zastraszających.
Neustadt/Spree (27 kwietnia). Tutaj ekipa wzięła udział w happeningu nagłaśniającym problem zanieczyszczenia środowiska w związku z wydobyciem węgla brunatnego.
W Lipsku (28 kwietnia) zaplanowali poznanie inicjatywy związane z alternatywną ekonomią. Ostatniego dnia podróży po Niemczech (29 kwietnia) pojechali do Eisenhüttenstadt, gdzie podjęta została dyskusja o sytuacji migrantów.
Już po stronie polskiej. Po przekroczeniu granicy uczestnicy ekipy zajęli się inicjatywą Nowa Amerika w Słubicach.
W Poznaniu (30 kwietnia) − w fundacji „Bahtałe Roma”. W programie tych odwiedzin znalazły się: koncert muzyki romskiej Miklosza Deki Czurei − wirtuoza skrzypiec, dyrektora prywatnej szkoły muzycznej, i jego syna Marka Czurei − grającego na instrumentach klawiszowych, rozmowy na tematy ważne dla środowiska Romów, a jest ich wiele, w tym − tak wiele nie rozwiązanych, gościna z poczęstunkiem oraz noclegiem w Domu Romskim.
Goście przywieźli dla wszystkich materiały informacyjne i z zaciekawieniem poznawali problematykę środowiska Romów, w tym artystów romskich, i ich postulaty, nagrali rozmowy m.in.: z Januszem Łakatoszem, Anną Markowską, prezes Fundacji „Bahtałe Roma”, Mikloszem Deki Czureją. Jak zazwyczaj tutaj bywa − zostali ugoszczeni z wielką serdecznością. A okazja do kontynuacji rozmów przy stole okazała się poznawczo i towarzysko udana i inspirująca.
W Łodzi (1 maja) tematyka spotkania to przede wszystkim: spółdzielczość i kwestie bezrobocia.
Warszawa w Święto Konstytucji 3 maja. Ekipa zorganizowała warsztaty wokół tematów demokracji.
Lublin to meta podróży (4 maja). Na finał wyprawy w Lublinie przygotowano pokaz filmowy i zaplanowano dyskusję związaną z tematyką LGBT.
O Citizens Manifesto (Manifeście Obywatelskim) pisze w swoich materiałach polska łączniczka ekipy Natalia Szelachowska: „Od momentu powstania 7 lat temu, organizacja obywatelska European Alternatives stara się zbierać opinie oraz praktyki, nagłaśniając i ustanawiając zmiany w polityce. Od 3 lat European Alternatives, we współpracy z wieloma partnerami, prowadzi konsultacje obywatelskie na przestrzeni całego kontynentu, mające na celu zbieranie postulatów i pomysłów. Wynikiem tego procesu jest Citizens Manifesto (Manifest obywatelski) dla demokracji, solidarności i równości. Celem naszej podróży jest pogłębienie tematów przedstawionych w Citizens Manifesto poprzez dyskusje i interakcje umożliwiające przekształcenie propozycji w konkretne czyny, jak również stworzenie i wypełnienie przestrzeni publicznej i nawiązaniem kontaktu między obywatelami i kandydatami do wyborów europejskich”.
„European Alternatives to niezależna organizacja, która promuje demokrację, równouprawnienie i kulturę na poziomie ponadnarodowym. „Naszym celem jest wspólne działanie na rzecz mieszkańców wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Organizujemy wydarzenia kulturalne i społeczne: debaty, kampanie i projekty w przestrzeni publicznej oraz coroczny Transeuropa Festival, starając się zaangażować w nasze akcje jak najwięcej obywateli krajów UE” − informują o sobie.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot. 1: Mapa wypraw kamperowych
Na fot. 2: Sześcioosobowa ekipa kampera północno-wschodniego w składzie: Natalia, Katharina, Severine, Lukas, Kim, Ricardo
Na fot. 3 i 4: Transportowce ekipy
Na fot. 5 i następnych: mieszkańcy Domu Romskiego, siedziby Fundacji „Bahtałe Roma” w Poznaniu i jej goście podczas wizyty grupy Citizens Manifesto
Inf. źródłowe: Natalia Szelachowska
Szerzej o European Alternativesna − w portalu: http://www.euroalter.com/)”