Ambitni, gorący duchem inspiratorzy-organizatorzy i realizatorzy pomnika z poznańskiego Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, reprezentowanego przez Mariana Króla, porwali swoją ideą społeczeństwo do ofiarności na rzecz jego budowy. Starania podjęli oni w 2009 r., aby po latach daremnego wyczekiwania na taką inicjatywę innych gremiów móc wyrazić swoim pomysłem i zaangażowaniem hołd pamięci zasłużonemu dla Poznania, Wielkopolski i Polski − kompozytorowi, pianiście, dyplomacie, wielkiemu patriocie Ignacemu Janowi Paderewskiemu, którego przyjazd koleją do Poznania 26 grudnia 1918 r. stał się iskrą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczysta ceremonia odsłonięcia pomnika, którego autorem jest Rafał Nowak, odbyła się 6 maja 2015 r. z udziałem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pomnik ten stanął na placu im. Stefana Stuligrosza, przed poznańską Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Przedstawia postać muzyka we fraku, z wpiętą w klapę rozetką powstańczą.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który był honorowym patronem budowy pomnika, dostrzegł i docenił, że powstał on „w wyniku pełnej aktywności społecznej” i że został stworzony ze składek darczyńców, a nie z pieniędzy publicznych. Uznał, że pomnik ten jest pomnikiem wielkopolskich i poznańskich postaw obywatelskich.
Akcentował też odświętność tego wydarzenia: „Dla mnie jest to autentycznym, głębokim przeżyciem: być tu, razem z Wielkopolanami, z poznaniakami w tym szczególnym momencie, kiedy można podkreślić wspólnym wysiłkiem to, że pamiętając i składając hołd pamięci Ignacemu Paderewskiemu, składamy hołd wielkiej Polsce, tym wielkim ludziom, którzy zbudowali pierwszą, niepodległą Rzeczpospolitą po okresie rozbiorów”.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz miasta, Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Akademii Muzycznej i innych uczelni w Poznaniu, licznych stowarzyszeń twórczych, twórcy, darczyńcy − obywatele miasta, dla których ta chwila i widok dumnego Paderewskiego na cokole stanowiły spełnienie w akcie wdzięczności.
Pośród uczestników był zasłużony dla idei budowy tego pomnika i pielęgnowania pamięci postaci Ignacego Jana Paderewskiego − Edmund Dudziński, dyr. Zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegieleskiego, który już od 11 lat każdego 26 grudnia podczas specjalnej inscenizacji wcielał się w rolę pianisty, kompozytora, dyplomaty przyjeżdżającego do Poznania koleją i potem wygłaszającego przemówienie. Przyjazd Paderewskiego do Poznania stał się iskrą, która następnego dnia 27 grudnia 1918 r. rozpaliła zwycięskie narodowowyzwoleńcze Powstanie Wielkopolskie.
Wcześniejsze wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego odbyło się podczas uroczystości 1 kwietnia 2015 roku o godzinie 13.00 przy placu Stefana Stuligrosza w Poznaniu z udziałem Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, który wszedł do Komitetu Honorowego tej inicjatywy, a w ramach Urzędu Marszałkowskiego przyjmuje role współorganizatorskie obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Taką misję propagowania pamięci Powstania Wielkopolskiego pełni on także poza regionem.
W wypowiedzi o Ignacym J. Paderewskim, odwołującej się do obchodów 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2010, wielkopolski marszałek Marek Woźniak podkreślił: „Ta powstańcza rocznica była szczególna. W pewnym sensie dedykowaliśmy ją właśnie Ignacemu Janowi Paderewskiemu, w 150. rocznicę jego urodzin. Jestem przekonany, że każda inicjatywa, wpisująca się w popularyzowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów jest cenna. Tak też postrzegam inicjatywę budowy pomnika I. J. Paderewskiego − wybitnego Polaka, od którego powstanie się zaczęło. Muzyk, mąż stanu, gorący patriota – był w 1918 roku symbolem zmartwychwstającej Polski. Wznosząc jego pomnik, wspólnie oddajemy hołd wszystkim naszym bohaterom tamtych dni. Bohaterom, których poświęcenie zbudowało naszą regionalną dumę, ukształtowało naszą zbiorową tożsamość. Dajemy wyraz, że pamiętamy!”.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot. 2 i 3: inicjatorzy, realizatorzy pomnika, z prezesem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marianem Królem (na fot. 2) i Edmundem Dudzińskim (na fot. 2 i 3 w charakterystycznym stroju) oraz sympatykami − po oficjalnej uroczystości.
Artykuł ukazał się w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” www.impresjeee.blox.pl 19 maja 2015.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.