Bartłomiej Kucharski
Pożegnanie Jerzego Nowosielskiego
Pisałeś piękno dotykiem anioła.
Mówiłeś, że jest to Twoje słowo
o ziemi i niebie, które oczekują
na przeistoczenie w Boga.
Pozostawiłeś nam spojrzenie
na wzgórza i doliny wieczności.
Chcemy Ci za to podziękować
Mistrzu. Śpij snem swojej wizji.
(Kraków, 26 lutego 2011 r.).
Gdy na ziemskich drogach milknie wielki artysta, nadal mówić mogą i mówią tajemną mocą jego dzieła. Mówić może także pamięć ludzi, w którą wpisał się bliskością, rozmowami, spotkaniami.
Bartłomiej Kucharski, wspominając Jerzego Nowosielskiego, zmarłego w wieku 88 lat w lutym 2011 r. w Krakowie, podkreśla to, co jest wpisane w powszechne uznanie dla artysty: to wielka postać. Wskazuje na dwa tematy dominujące w jego twórczości: cerkwie i kobiety. Skupienie się na tych motywach Jerzy Nowosielski miał zwyczaj objaśniać następująco:
Kobieta jest symbolem Kościoła. A cerkiew i akt są do siebie podobne. Kształty barokowych kopuł przypominają kształt kobiecego ciała. Cerkiew i kobieta to królestwo boże na ziemi.
Na niezwykły dorobek artystyczny Jerzego Nowosielskiego składają się liczne prace religijne, w tym: malowidła ścienne, ikonostasy, polichromie, np. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele Św. Krzyża w Warszawie. Wśród dzieł nie brakuje: portretów, pejzaży, martwych natur, obrazów abstrakcyjnych. Znalazły one swoje miejsce wśród zbiorów w polskich muzeach oraz w prywatnych kolekcjach Kanadyjczyków, Amerykanów czy Niemców.
„Odszedł artysta wybitny, wszechstronny malarz, pedagog i mecenas sztuki. Jego prace były podziwiane przez znawców i nowicjuszy” − mówił o zmarłym Jerzym Nowosielskim minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Jerzy Nowosielski wraz z żoną Zofią był założycielem Fundacji Nowosielskich, nagradzającej co rok uzdolnionych artystów, a także przyznającej stypendia. Współtwórca Grupy Krakowskiej, w której skupił artystów wielu dziedzin sztuki. Profesor krakowskiej ASP i łódzkiej PWSSP. W 2010 r. został laureatem Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, zwanej polskim noblem.
Bartłomieja Kucharskiego, autora pięknych strof dedykowanych Jerzemu Nowosielskiemu, poznałam w Piwnicy duchowej w Poznaniu. Podczas tamtego wieczoru prezentował swoją świeżo wydaną książkę poetycką „Spacery, ludzie, obrazy”.
Jego sylwetkę i dotychczasowe plony twórcze przybliżam biogramem. Bartłomiej Kucharski OCD urodził się w Sochaczewie w 1966 r. Wstąpił do karmelu w 1989 r., potem przebywał w Krakowie, a studia filozoficzne i część teologii studiował w Poznaniu w latach 90. Drogę do poezji otworzył w młodości jako licealista. Długo później milczał twórczo, dopiero doświadczenia z podróży do Grecji w 2004 roku wyzwoliły jego poetyckie wypowiedzi. Wydał dotąd: „Notes grecki i inne wiersze” (2006), „Zachwyt na pustyni”, „Greckie spotkania ze św. Pawłem”. Najświeższe wersy zawarł w zbiorze „Spacery, twarze i obrazy”, który był prezentowany 18 stycznia br. w poznańskiej Piwnicy duchowej.
Mądrość: „Wszystko jest łaską” Bartłomiej Kucharski uznaje za szczególny wyznacznik swoich postaw czy aktywności.
Stefania Pruszyńska
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.