Tegoroczny Kaziuk Wileński, jak zapowiada organizator tego wydarzenia: Stowarzyszenie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Poznaniu, tradycyjnie rozpocznie Msza św. koncelebrowana w Farze Poznańskiej, podczas której uczestników obdarują swoim pięknym śpiewem „Poznańskie Słowiki”. Dla mieszkańców Poznania w niedzielę − 5 marca, dniu kaziukowych uroczystości, przygotowano wiele atrakcji, m.in.: spotkanie na Starym Rynku z hejnałami z poznańskiego ratusza: wileńskim i poznańskim, jarmarkiem, występy: Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia na Białorusi, litewskiego zespołu „Znad Mereczanki”, folklorystycznych zespołów pieśni i tańca: „Wielkopolanie”, „Łany” oraz Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.
Programowe wydarzenia na Starym Rynku poprowadzą ze śpiewem Ryszard Liminowicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, oraz Jerzy Garniewicz, mający obaj wraz z mieszkającymi w Poznaniu Wilnianami wielu sympatyków i zdobywający co rok kaziukowym świętowaniem, bigosem nowogródzko-wileńskim, spotkaniami artystycznymi czy zbiórką darów dla rodaków na Wileńszczyźnie − kolejnych nowych.
Nagrodę Kaziuka Wileńskiego „Żurawina 2017” odbierze reżyser Polskiego Teatru w Wilnie − Irena Litwinowicz.
Przygotowano również barwną prezentację historycznych wydarzeń, przypominającą postać św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów, który wraz z orszakiem Jagiellonów w niedzielę, w samo południe, pozdrowi obecnych na uroczystości. Z kolei królewna Jadwiga Jagiellonka zostanie pożegnana w Poznaniu w związku z jej wyjazdem w 1745 roku do Landshut na ślub z księciem bawarskim Jerzym Bogatym.
Dla odświeżenia w pamięci historycznych treści i zasygnalizowania ich współczesnych kontekstów pomyślano o specjalnych prelekcjach, które zostaną wygłoszone w „Domu Polonii”. Jerzy Sobczak skupi się w swoim wystąpieniu pn.: „Bawarskie zaślubiny Jagiellonki po latach…” na wydarzeniach odwołujących się do wątku bawarskiego z biografii królewny Jadwigi Jagiellonki. A Krzysztof Styszyński przygotował temat: „Tadeusz Kościuszko serce oddał Polsce, Ameryce i… kobiecie”.
Kaziukowe święto zwieńczy popołudniowy koncert galowy Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia na Białorusi. Artystów i publiczność gali gościć będzie poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna przy ul. Solnej 12.
Na jarmarku zaś w muzycznej oprawie występujących artystów ludowych smakosze będą mogli się skusić na wileńskie specjały z najpopularniejszymi cepelinami, chlebami wileńskimi, a również serduszkami kaziukowymi, w tym także nabyć na pamiątkę kartki z tymi serduszkami, zaprojektowanymi przez Władysława Saletisa.
Obchody „Kaziuka 2017” objęli swoim honorowym patronatem: Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, a w ramach urzędu: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania.
Stefania Pruszyńska