VI edycja ZNAKU DOBRA − Konkursu Dziennikarskiego im. Romy Brzezińskiej. Fot. Zbigniew Ostrowski
W 6. edycji konkursu dziennikarskiego „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej przyznano dwie równorzędne nagrody za 2011 rok. Laureatami są: „Gazeta Śremska” i Aleksandra Tabaczyńska z „Przeglądu Nowotomyskiego”.
Decyzje kapituły konkursu, wyraźnie wskazujące na nową tendencję do docenienia „Znakiem Dobra” redaktorów i redakcji z regionu, miło zaskoczyły. Na mapie czynienia dobra nie tylko Poznań, lecz także region Wielkopolski − ma wielu swoich realizatorów pośród ludzi pióra pracujących w ukazujących się tytułach prasowych czy innych mediach.
Dobro jest niewidzialne jak nerw, a sięga i działa w nim tajemnie, jak nerw sięga w ciało i działa w nim − Stefan Żeromski
Zasługi redakcji „Gazety Śremskiej”, które tak wysoko oceniła kapituła, to m.in. jej 20-letnia obecność redaktorska i publicystyczna w życiu codziennym mieszkańców miasta, aktywność gazety w propagowaniu m.in. tradycji rodzinnych, jej akcje na rzecz lokalnej społeczności, w tym np. ukazywanie i promowanie talentów czytelników na łamach, odkrywanie różnych cennych obiektów historii, kultury i przyrody, żywe kontakty ze społecznością miasta. Nagrodę dla tej gazety odebrał jej redaktor naczelny Mariusz Kondziela.
Aleksandra Tabaczyńska natomiast została uhonorowana za tekst „Po co komu patron?”, opublikowany w „Gazecie Nowotomyskiej”. Inspiracją do tej publikacji − jak sama to wyznała − był fakt obrania na patrona Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Nowym Tomyślu postaci wybitnego lekarza dr. Kazimierza Hołogi.
Aleksandra Tabaczyńska, autorka publikacji „Po co komu patron?”, dowiodła istnienia sensu większego, bowiem odsłoniła wartość pamięci o człowieku, który czynił dobro, a także wartość spontanicznego działania wielu, aby to dobro wynieść wysoko wraz z imieniem i nazwiskiem dr. Kazimierza Hołogi − Stefania Pruszyńska
Dr Kazimierz Hołoga wsławił się w Nowym Tomyślu jako postać niezwykła, a w świadomość mieszkańców miasta wrastał coraz silniej podczas corocznych od 2006 roku obchodów dnia patrona oraz dzięki niezwyczajnej postawie uczniów i nauczycieli, którzy z wielkim entuzjazmem zbierali wszelkie pamiątki po nim, spisywali wspomnienia, a nadto wzbudzili zainteresowanie wielu gremiów i osób z tamtejszej społeczności, w tym właśnie laureatki „Znaku Dobra”. Co szczególne, obchody dnia patrona są w tamtejszej szkole uroczystością integrującą lokalną społeczność i przyciągającą wielu znakomitych gości, w tym przedstawicieli Kościoła.
Autorka tej publikacji dowiodła spisaniem tych wszystkich zdarzeń i prezentacją środowiska szkoły i lokalnego − istnienia sensu większego, bowiem odsłoniła wartość pamięci o człowieku, który czynił dobro, a także wartość spontanicznego działania wielu, aby to dobro wynieść wysoko wraz z imieniem i nazwiskiem dr. Kazimierza Hołogi. Ta idea na pewno wywołałaby uśmiech radości na ustach Romy Brzezińskiej, patronki Konkursu „Znak Dobra”.
W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli redaktorzy i dziennikarze poznańskiej prasy, przedstawiciele organizatorów z Rektorem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz redaktorzy Radia Emaus i zainteresowana tym wydarzeniem publiczność, sympatyzująca postaci patronki konkursu, laureatom i organizatorom.
Stefania Pruszyńska
Fot.: Zbigniew Ostrowski
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.