Kilkadziesiąt autobiografii osób niepełnosprawnych i wiele interesujących wierszy wpłynęło na Konkurs Literacki „Moje losy”, rozgrywany w dziedzinie prozy i poezji. Prace dokumentują indywidualne przeżycia tych ludzi, ich walkę o normalność, obecność w życiu, o zdrowie, naukę, pracę.
W sumie tworzą prawdziwy, słowami samych osób niepełnosprawnych namalowany obraz ich życia własnego oraz ich rodzin. Wnoszą dzięki temu sporo do wiedzy o tym środowisku, o barierach społecznych i psychologicznych, o ludzkich cierpieniach i radościach, porażkach i sukcesach. Uczą lepiej rozumieć osoby niepełnosprawne.
Wyniki tego konkursu, trwającego od początku roku 2006 pod medialnym patronatem „Głosu Wielkopolskiego”, ogłoszono w piątek 8 grudnia w klubie „Starówka” w Poznaniu podczas miłej uroczystości, która zgromadziła autorów prac, ich rodziny i gości z Poznania, Wielkopolski i wielu miejscowości w całym kraju.
I nagrodę, w postaci wyjazdu do Brukseli, ufundowaną przez patrona honorowego konkursu – posła Jana Filipa Libickiego, zdobył w dziedzinie prozy Edward Niemczyk z Poznania za autobiografię pod osobliwym tytułem „28854 dni i nocy radochy, zgryzoty, przemieszania tychże”. Dwie drugie nagrody przyznano Magdalenie Molendzie za swoisty rodzinny diariusz „Słoneczny blog”, również z Poznania, i Agacie Muszyńskiej z Czerwonki na Śląsku za pracę „Wspomnienia”. Trzeci był Józef Wawroń ze Świecia, autor wspomnień „Moje losy”.
Wyróżnienia w prozie zdobyli: Edward Bochnak z Gdyni za tekst „Drugie życie”, Olesia Kornienko z Warszawy za „Jej Kilimandżaro” i „Mężczyźni mojego życia”, Maksymilian Kozłowski z Mogilna za „Los cieniem przeplatany”, Henryk Kubisztal z Drezdenka za „Moją drogę krzyżową”, Beata Michalak z Czeszewa za „Radość w moim sercu”, Henryk Marcinek z Bukówca Górnego w Leszczyńskiem za „Życie budowane pokorą i nadzieją”, Zbigniew Nowak z Kołobrzegu za „Moje pierwsze (nie)doświadczenia z Pecetem”, Tomasz Przybysz z Żabna za „Na marginesie życia” i Irena Żuromska z Przemyśla za pracę bez tytułu.
W poezji pierwsza była Krystyna Maria Suwiczak z Poznania, druga – Agnieszka Nowakowska z Miękowa koło Owińsk i trzecia – Maria Szczęsna-Jeleniewska z Lublina. Wyróżnienia w poezji zdobyli: Krzysztof Galas z Poznania, Kazimierz Graczyk z Łodzi, Maksymilian Kozłowski z Mogilna, Alicja Wośkowiak z Komornik i Tomasz Ziółkiewicz z Biskupic. W poezji wyróżnienie przyznano także Szkole Podstawowej Specjalnej nr 101 w Poznaniu za wiersze uczniów klasy III, które powstały jako praca zbiorowa pod kierunkiem wychowawczyni Marii Gawron.
Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Władysław Dykcik, kierownik Zakładu Pedagogiki Specjalnej UAM w Poznaniu – przewodniczący, Marcin Bajerowicz, redaktor naczelny miesięcznika „Filantrop” – sekretarz i Jerzy Grupiński, poeta, opiekun Klubu Literackiego „Dąbrówka”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jury wysoko oceniło poziom prac, stąd tak znaczną ich liczbę nagrodzono i wyróżniono. Będą one publikowane w miesięczniku „Filantrop”. Organizatorzy podejmą też starania o książkowe wydanie plonu konkursu. W piątek 8 grudnia laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe i wyróżnienia. Ozdobą spotkania był występ wokalistki Małgorzaty Kaufman.
Konkurs zainicjowała redakcja „Filantropa”, jednak nie udałoby się go zrealizować, gdyby nie współpraca i pomoc wielu osób, instytucji i organizacji. Nie byłoby tego konkursu bez Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu i wkładu pracy prezes Mirosławy Rynowieckiej oraz członków zarządu: Danuty Rasz i Piotra Dera. Danuta Rasz również podczas piątkowej uroczystości recytowała nagrodzone utwory. Zasługą zaś Piotra Dery jest zorganizowanie towarzyszącej tej uroczystości ekspozycji prac ceramicznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Koła WZINR w Owińskach. Wsparcia finansowego na rzecz konkursu udzielili: Starostwo Powiatowe, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i sponsor prywatny. A w jego propagowaniu pomogli: dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Lidia Wrocińska-Sławska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Włodzimierz Kałek i Dorota Potejko Pełnomocnik Prezydenta Poznania do spraw Osób Niepełnosprawnych.
(mb)
Fot.: Redakcja „Filantropa”
Na fot. 1: Laureat I nagrody w prozie Edward Niemczyk z wnuczką, Marcin Bajerowicz, z tyłu Jerzy Grupiński;
Fot. 2: Danuta Rasz i Mirosława Rynowiecka wręczają dyplomy uczniom klasy III Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 101;
Fot. 3: Laureaci: Agata Muszyńska − II nagroda w prozie, Józef Wawroń – III nagroda w prozie;
Fot. 4: Krystyna Maria Suwiczak – laureatka I nagrody w poezji i Magdalena Molenda-Słomińska – II nagroda w prozie