Biały puch okrył miasto, oprószył drzewa, ukrywając szarość i monotonię. Na osiedlowych pagórkach zaroiło się od dzieci zachwyconych tą nagłą malowniczą odmianą dookolnego pejzażu i zwabionych szansą na harce na saneczkach. Milusińscy, spragnieni zimowych przygód, niepewni kolejnej okazji zabawy na śniegu, nie dawali za wygraną − ich radosny gwar niosło do pobliskich bloków aż do wieczornych godzin. Co bardziej kreatywni i rozochoceni, liczący na przetrwanie skąpej okrywy śnieżnej, jak posłyszałam z ich nawoływań − umawiali się na następny dzień na lepienie bałwanów.
Okazało się jednak, że był to ledwie kapryśny rekonesans Pani Zimy. Myśl o zawiedzionych dzieciach i nas wszystkich, hołubiących w porę królowania sztuki śnieżnej jej niezwykle dzieła, skłoniła mnie do zasygnalizowania Pani Zimie naszego wspólnego wyczekiwania w najstosowniejszej z możliwych formie prośby, która przypominając o sztuce epistolografii, wyraża tę intencję najpełniej.
List otwarty do Pani Zimy
Pani Zimo, Czarodziejska Malarko bielą miast, wsi, łąk i lasów! Dziękuję Pani w imieniu własnym i wszystkich miłośników Pani sztuki za jej odsłonę w Poznaniu 3 grudnia br.
A że wówczas królowała jeszcze pani Jesień i miała nadal przywilej dokończenia swoich prac plastycznych, unaoczniła nam to zaraz ich odmiennym od Pani dzieł kolorytem. Sprawowanie swoich rządów artystycznych pani Jesień przedłuża jednak ponad miarę. Składam więc Pani zapewnienie, że z utęsknieniem czekam teraz na Pani niezwykłe prace artystyczne. One zawsze nasycają moją duszę tajemnym balsamem bieli, jej kojącą ciszą i ożywczym światłem, mających przecież moc wygaszania nawet burych i szarych tonacji Natury pogrążającej się we śnie.
Pani uśmiech ze świeżością uzdrawiającego powietrza, którego tak łakniemy teraz, w dobie pandemii, gdy chronimy się w swoich domach przed groźnym dla nas nieprzyjacielem − koronawirusem, może znów dokonać cudów w naszym samopoczuciu, za co, podziwiając Pani sztukę, jednocześnie pozostaniemy wdzięczni.
Mimo że wielu z nas ma jak najlepszą wolę, wiemy także, jak bardzo nierozumnie postępowaliśmy jako ludzkość z Naturą i Jej dobrami, będącymi dziełami Stwórcy wszystkiego. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z konieczności naprawienia tych błędów i przewinień wobec Niej, poszukując i znajdując przyjaciół i sprzymierzeńców odnowy, która należna jest Naturze, bowiem z zasmuceniem odczuwamy Jej złe samopoczucie i gniew objawiane już w tylu anomaliach. Pośród nich dostrzegamy również Pani niechęć do przybywania w porę i oddawania w porę artystycznej władzy Wiośnie. Spodziewamy się, że z wolna czyniony przez Ziemian postęp w chronieniu Natury i wspomaganiu jej przyjaznych nam wszystkim sił przebłaga Panią, Pani Zimo, do wyjścia z ukrycia i nawiedzania nas jak dawniej.
Ku satysfakcji i potrzebie poczucia sensu naszych starań o szacunek dla Natury i Jej praw, w nadziei na możliwą jeszcze harmonię między nami i Nią, a w tym z jej mocy z miłościwie nam panującymi: Księciem Latem, nadjeżdżającym w największym słonecznym rydwanie i uraczającym nas hojnością darów wzrastających w bujności światła i odżywczej wody z deszczy, oraz władczyniami pozostałych pór roku: Wiosną i Jesienią, Pani dwiema siostrami, i Panią, nazywaną Zimą, zapraszam Panią, Królowo Śnieżnych Pejzaży, do wystawiania swojej czarownej sztuki, choć niekoniecznie tej najmroźniejszej, w Poznaniu i każdym zakątku Polski − wszędzie, gdzie jej równie jak ja od 22 grudnia nadal nadaremnie tak wielu wygląda
Stefania Pruszyńska
Poznań, 30 grudnia 2020 r.
Tekst i fot.: Stefania Pruszyńska
Fotografie z 3 grudnia 2020 r.
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.