Zorganizowany przez Miasto Poznań „Teatr na Wolnym” wystawi w Poznaniu od 8 do 15 sierpnia pięć spektakli Krystyny Jandy, które będą grane po dwa razy. „Zależy mi, żeby kultura była dostępna, żeby dziedziniec Urzędu Miasta tętnił życiem” – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas briefingu poprzedzającego pierwszy spektakl pt. „Biała bluzka”.
Krystyna Janda przyjechała do Poznania na zaproszenie Urzędu Miasta Poznania. Poznańska publiczność zawdzięcza tej inicjatywie możliwość obejrzenia spektakli jej warszawskich teatrów: Polonia i Och-Teatr. Będą to poza wspomnianą już „Białą bluzką” Agnieszki Osieckiej z kreacją aktorską Krystyny Jandy: „Flamenco namiętnie” z Anną Iberszer i Magdą Navarrete, „Lament na placu Konstytucji” w wykonaniu Barbary Wrzesińskiej, Marii Seweryn i Małgorzaty Zawadzkiej, „Związek otwarty” i bajka muzyczna z morałem – „Jaś i Małgosia”. Zatem wybrano wydarzenia z myślą zarówno o dorosłej, jak i dziecięcej widowni.
Prezydent Poznania podkreślał, że zależy mu, aby mieszkańcy Poznania mieli dostęp do kultury tworzonej przez wybitnych artystów. Odpowiedzią na ten zamysł okazało się tak duże zainteresowanie spektaklami teatrów Krystyny Jandy, że przerosło oczekiwania organizatorów – po bezpłatne wejściówki ustawiały się tłumy.
– Cieszy mnie, że jest takie zainteresowanie i tym, że pani Janda jest tutaj z nami – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak.
Na pytanie jednego z dziennikarzy o sytuację teatru Jandy w Warszawie:
– Czym należy tłumaczyć, że wycofano się tam z tych spektakli? − prezydent Jaśkowiak odpowiedział:
– …tym, że obecna władza nie toleruje krytyki. Chce mieć tylko opinie pochwalne i nie rozumie, czym jest kultura, sztuka. Sztuka ma pobudzać do myślenia, a nie prawić komplementy i wprawiać w dobry nastrój rządzących.
Wątkiem, którego nie sposób pominąć, gdy dotyczy finansów publicznych, jest koszt organizacji „Teatru na Wolnym”. Krystyna Janda, odpowiadając na pytania dziennikarzy, tłumaczyła podczas briefingu, że „umowy z Poznaniem nie różnią się absolutnie niczym od umów zawieranych z innymi miastami”.
Koszt tych spektakli wynosi zaś ok. 300 tys. zł. Z tej kwoty 90 procent pokrywają sponsorzy, zaś z budżetu Wydziału Kultury i Wydziału Promocji Urzędu Miasta Poznania przeznaczono na „Teatr na Wolnym” ok. 30 tys. zł, co stanowi 10 procent całej kwoty – informowano.
– Podmioty poznańskiej kultury także otrzymują z miejskiej kasy pieniądze. Wiele z nich ma podobne kwotowo dofinansowania – mówił prezydent Jaśkowiak, gdy w pytaniach podczas briefiengu wyrażano także krytyczne w zamiarze uwagi nie w pełni przekonanych do pomysłu importu teatru z Warszawy do Grodu Przemysła. Nierzadko taki klimat wokół dofinansowań w kulturze wywołują: swoiście pojmowany patriotyzm lokalny i prawdziwie konkurencyjne dla miejscowej kultury wydarzenie. Atutem zaś nadzwyczajnym poznańskich przedstawień „Teatru na Wolnym” jest ich jednak nieodpłatna dostępność.
Zauważalne – co zaakcentowała również Krystyna Janda – jest także większe zapotrzebowanie latem, w okresie urlopowym i wakacyjnym, na wydarzenia kulturalne.
A że dziedziniec UMP jest dobrze przygotowany zarówno dla artystów, jak i widowni, wielu dostrzegło nie lada pokusę w tych propozycjach artystycznych – na wolnym powietrzu oddychać sztuką!
Stefania Pruszyńska
Fot.: Stefania Pruszyńska
Na fot.: Krystyna Janda i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas briefingu, zorganizowanego 8 sierpnia 2016 r. na letniej estradzie na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.