W Międzyzdrojach pojawili się w sierpniu z maleńką córeczką z zespołem Downa. Dobrze nastawieni do ludzi i świata. Jakoś niezwyczajnie napełnieni spokojem ducha…
Przez przypadek nawiązaliśmy dialog… Od bodaj zupełnie bagatelnej kwestii. Sposobnością był fakt, że mieszkaliśmy w tym samym domu, wynajmując tam pokoje. Mówili, że przyjechali na kilka dni wypoczynku nad Bałtykiem z Londynu, dokąd kiedyś uciekli z Polski, by ubiegać się o azyl z powodów religijnych. Są wyznawcami islamu, a w Polsce czuli się nietolerowani. Bardzo trudno im było znieść tę sytuację, sporo z tego powodu przeżyli, czuli się prześladowani. Wielka Brytania udzieliła im azylu.
W ich opinii Polska jest jeszcze daleko od świata Zachodu. Zwłaszcza w wolnościach i prawach obywatelskich – w praktyce. Krytycznie ocenili osiągnięcia w dziedzinie lecznictwa, pomocy socjalnej i w ogóle zwyczaje panujące w jakiejkolwiek administracji i w wielu innych dziedzinach w Polsce. Tę ocenę znacznie pogłębiło porównanie życia tam – w Londynie i tutaj − w Polsce.
− To jeszcze „ciemny zaścianek” − niestety, mówili o warunkach polskich. Ten wątek krytycyzmu dominował w naszej rozmowie szczególnie, gdy nagle okazało się, że wiele przeżyli w związku z szukaniem pomocy medycznej dla córeczki chorej na serce. Otóż, diagnozował ją w Polsce lekarz w randze profesora. Nie był skłonny dziecka operować, stwierdził, że nie warto.
Relacjonowali również, jak badano ich córeczkę w poznańskiej klinice, a jak w Londynie. Otóż, skarżyli się, że w Poznaniu badanie rentgenowskie przeprowadzano w nosidełku w pozycji wiszącej – dziecko było przerażone, a oni nic nie mogli zrobić. W Londynie zaś zaskoczyło ich to, że po różnych wielospecjalistycznych badaniach każdy z lekarzy nadesłał im wyniki. Także klimat wokół nich, gdy byli z dzieckiem w szpitalu, był bardzo im przyjazny − personel medyczny nie tylko okazywał życzliwość, lecz wręcz dziękował za to, że są w tym przybytku odzyskiwania zdrowia. „Dla matki jest tam zawsze łóżko przy łóżku dziecka. A owo badanie rentgenowskie nie odbywało się w ciasnym wiszącym nosidełku, lecz swobodnie – dziecko mogło być przytrzymane, stało… i niczego się nie bało” – wyjaśniali.
W kwestiach religijnych skupili się na istotnych wartościach, zresztą w tym byłam dociekliwa, ciekawa – dlaczego przeszli na islam? Stwierdzili, że zniechęciła ich do katolicyzmu niejedna sprawa, w tym nieznośna dominacja katolików, a zwłaszcza duchownych, obecnych w każdej dziedzinie. Nietolerancja, hipokryzja. Takie mieli doświadczenia i przekonania. Znaleźli natomiast wiele wartości w islamie i w ludziach go wyznających – wartości, nie obciążonych tym, że „myślę jedno, a czynię drugie, mówię trzecie”. Wskazywali też, że najwięcej wyznawców islamu jest w Polsce południowej, w tym we Wrocławiu. „Niestety islam jest źle pojmowany, obciążony stereotypami i bardzo prostackim jego postrzeganiem” – podsumowali.
A co dla nich jest istotne w ich nowej religii? – nadal drążyłam, a oni bardzo otwarcie reagowali na moje zainteresowanie. Wyznali od razu, że tym najważniejszym jest świadomość, co będzie z nimi po śmierci, gdy spotkają się z Bogiem − Allahem. Dlatego też czują się odpowiedzialni za każdą chwilę życia i to, jak postępują wobec ludzi, wobec siebie nawzajem i wobec życia…
Stefania Pruszyńska
(Rozmawiałam z bohaterami artykułu w sierpniu 2008 roku).
— Stefania Pruszyńska
(Stefania Pruszyńska oficjalnie: Stefania Golenia) – eseistka, poetka, redaktor-dziennikarka. Redaktor naczelna, wydawca, autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee.pl (od 2006 r.)
Autorka publikacji różnych gatunków (eseje, recenzje, felietony, reportaże, wywiady, fotoreportaże), utworów literackich (poetyckich i prozy poetyckiej, opowiadań, utworów satyrycznych, grotesek, aforyzmów) oraz artystycznych sztuki plastycznej.
Zazwyczaj wykracza poza gatunkowe schematy. Krytycznoliterackie żywioły z upodobaniem uprawia w eseistycznej narracji. Wypowiada się hojnie w swojej twórczości artystycznej literackiej, a w plastycznej mowę swojej wyobraźni, intuicji, myśli i emocji uwalnia w obrazach o indywidualnym, rozpoznawalnym stylu, z autonomiczną, lecz zarazem wieloznaczną symboliką i metaforą.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PUBLIKACJE RÓŻNOGATUNKOWE (co najmniej 2 tys.): publicystyka, eseje, felietony, wywiady, recenzje, reportaże, fotoreportaże, utwory artystyczne: literackie i sztuki plastycznej – zarówno w Gazecie IMPRESJee.pl (od 2006 r.), własnych autorskich witrynach artystycznych (Poezja, Stefania Pruszyńska, ArtGrafPoeFoto, Stefania Pruszyńska w latach: 2007-2019), własnym zbiorze poezji „Szepty dalekobieżne” (San Francisco ), jak i w wielu czasopismach ogólnopolskich i regionalnych (również w cyklicznych wydawnictwach: rocznikach) – kulturalnych, literackich, muzycznych, książkach innych autorów, antologiach poetyckich (np. Lednickiej Wiosny Poetyckiej), antologiach poezji współczesnej i antologiach poetyckich dwujęzycznych (np. w latach 2017-2023: Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”), charytatywnych i tematycznych. NAJNOWSZE PUBLIKACJE (oprócz zamieszczanych na bieżąco w Gazecie Autorskiej IMPRESJee.pl) w: kwartalniku literackim „Protokół Kulturalny” (nr 84/2023), antologii poświęconej pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 (wyd. Posnania, Poznań, czerwiec 2023) oraz antologii VII Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej „Jesienny dotyk poezji” (wyd. WO ZLP i Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”, Poznań, październik 2023). Także publikowała i publikuje w witrynach macierzystych środowisk dziennikarskich i literackich.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒PREZENTACJE UTWORÓW ARTYSTYCZNYCH. ⇒⇒⇒⇒Poetyckie na: spotkaniach autorskich, festiwalach kulturalnych, jako gość poetycki koncertów, specjalnych spotkań okolicznościowych i różnych społeczności, zaprzyjaźnionych twórców, wieczorach Klubu Literackiego, w kolejnych edycjach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej WO ZLP oraz kaliskich „Aforystykonów” WO ZLP (w Poznaniu m.in.: w klubie ZAK, PoemaCafe, Pałacu Działyńskich, Domu Romskim, Domu Bretanii, siedzibie PO ZLP na os. Powstańców Warszawy w 2015 r., na Wydziale Dziennikarstwa UAM w kampusie na Morasku, Auli UAM w 2017 r., Collegium Minus UAM, siedzibie KL „Dabrówka” na Piątkowie, w Dwujęzycznym Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poza Poznaniem – w: Kaliszu, Nieszawie, Ludwikowie, Międzyzdrojach, a poza Polską – na greckiej Krecie w Rethymno i Adelianos Kampos w 2010 r).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z 35-letnim doświadczeniem zawodowym z pracy dziennikarskiej i redaktorskiej, a także artystycznej w redakcjach i wydawnictwach (od 1989). Etatowo: w niezależnym Dzienniku Wielkopolan „Dzisiaj” (1989 – 1991), własnej Agencji „Promotion” (1993), amerykańsko-polskim wydawnictwie US West Polska (1993 – 1996), „Gazecie Targowej”, tygodniku „Wprost” (1996 – 2000).
⇒⇒⇒⇒⇒ Od 2006 r. redaktor naczelna, niezależna wydawczyni, redaktor-autorka i wszechstronna realizatorka Gazety Autorskiej IMPRESJee, obecnie pod nazwą IMPRESJee.pl, o profilu kulturalnym.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ Z DOŚWIADCZENIEM WIELOASPEKTOWEJ WSPÓŁPRACY (dziennikarskiej, autorskiej artystycznej, redaktorskiej) z wieloma czasopismami, w tym polonijnymi (w latach 1992-2010: dwutygodnik – „Kurier” Hamburg, „Dziennik Polski”, „Tydzień Polski” – Londyn) oraz licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi czasopismami kulturalnymi, literackimi (od wielu lat z „Protokołem Kulturalnym”) oraz wydawnictwami-wydawcami książek literackich i antologii poezji.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ TAKŻE REDAKTOR PROWADZĄCA I REDAKTOR-KOREKTOR (z wieloletnim doświadczeniem): czasopism (miesięczników i tygodników), monografii, albumów artystycznych i historycznych, książek poetyckich i prozy, biograficznych, antologii poetyckich, wademeków w kilku językach europejskich, biuletynów i prac naukowych i in.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAGRODY: w ogólnopolskim konkursie Miesięcznika Kulturalnego „Arkusz” Poznań-Warszawa-Kraków-Wrocław, wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski” (1996), oraz laur „Dziennikarskie Koziołki 2017” w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – dla swojej redakcji IMPRESJee.pl za wieloaspektowe realizacje.
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ NAUKA: Wiedzę akademicką zdobywała w Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (UAM) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (AE).
⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒ UPODOBANIA, POGLĄDY: Ideowiec - miłośniczka natury, harmonii, sztuk wszelakich, od wczesnej młodości zwolenniczka idei dialogu kultur i jej rozwoju.